Jossa olisi pinta-ala noin 100 neliötä tai niillä main
ja johon saa ympärivuotisesti käytettävän vapaa-ajan asunnon.Hinta kohtuullinen, alle 10.000 euroa, terveet hirret pääosin ja jos vielä tiedät kuka maksusta purkaa asiantuntevasti.Purettunakin voin ostaa jos on ok.Jos nyt joku hirsi on laho, ei kai katastrofi liene.
Ilmoita jos tiedät, mielellään Etelä-suomi tai jos hinta laatu kohdallaan haen vaikka Lapista.Haluan entisöidä ja asua arvokkaasti vanhassa...
ja johon saa ympärivuotisesti käytettävän vapaa-ajan asunnon.Hinta kohtuullinen, alle 10.000 euroa, terveet hirret pääosin ja jos vielä tiedät kuka maksusta purkaa asiantuntevasti.Purettunakin voin ostaa jos on ok.Jos nyt joku hirsi on laho, ei kai katastrofi liene.
Ilmoita jos tiedät, mielellään Etelä-suomi tai jos hinta laatu kohdallaan haen vaikka Lapista.Haluan entisöidä ja asua arvokkaasti vanhassa...
Vastaukset 9
Vanhimmat
...löytyisikö ostajaa tuollaiselle. Eli siellä otsakkeen alta HIRSISET AIHEET ja 100v hirsitalo.
Kannataa käyttää harkintaa noissa jutuissa.Eli siis paljonko haluaa maksaa vanhoista hirsistä ja paljonko niille voi laskea arvoa siis sitä perinnearvoakaan. Tuohon hintaan saat jo uuden kehikon. Ja sen vanhan tunnearvo jää helposti uusien panelien, kattojen ym. taakse piiloon.
Vaikea on niitä pinkopahveja,ovikarmeja,ikkunoita ym.Rikkomatta ottaa mukaan ja pystyttää toiseen osoitteeseen. Työtä on tiedossa paljon ja työ maksaa.
Hattulassa, Hämeenlinnan kupeessa olisi purettu n.100 neliön hirsikehikko joka piti pystyttää mutta kunta ei myönnä rakennuslupaa järvenrantatontille jolla on jo ennestään hirsimökki...!
Jos kiinnostaa, tästä saat sopivasti hyvän kehikon jolla minä en tee mitään ja joka on ihan hyvähirsinen rakennus kaiken kaikkiaan, ainoastaan ikkunoiden alla oli sen verran lahoa että juuri saa sanoa...muuten kehikko on kovaa puuta...!
Rakennus on entinen asuinrakennus joka on purettu uuden talon alta pois ja merkattu allekirjoittaneen toimesta joitakin vuosia sitten.
Kehikko on minulle ylimääräinen ja siksi myynkin sen sopivasti ja saisin sen siten tontilta pois...!
Ota yhteyttä jos kiinostaa:
[email protected]
Ensin kysyn tietoja.
Montako huonetta, onko kuvia, miten ajattelit sen itse tehdä asuttavaksi?Onko jossain sivuilla tarkempia tietoja?
Paljonko se vie kokonaisuudessaan rakennusoikeutta? Miksi et saanut rak lupaa?Eikö ollut rak oikeutta jäljellä?
Tarvitsenko asiantuntijan kasaamaan sen?
Itse en osaa kuin numeroiden perusteella...
Hinta josta tietenkin on tinkimisvaraa.
Miten paksua on hirsi?
-Huoneita on kolme..keittiö, tupa ja huone..!
-Purusta on valokuvia ja pohjat on mitattu joista on mittakuvat ja hirsien päihin on lyöty kuviin merkatut numeroinnit...kokoaminen pitäisi olla siis helppoa...!
-Rakennuksessa oli kylmä käyttöullakko jonne johti portaat...yläkerran kattorakenteita ei otettu mukaan kun ne oli tehty pyöreistä kuusirangoista ja kanttilaudoista, niillä ei katsottu olevan tässä mielessä merkitystä rakennuksen kannalta kun puutavaran laatu oli heikkoa...!
-Pinta-alaa rakennuksessa on noin 80 neliöm.
-Omistamallani tontilla on jo olemassa noin 100 neliön hirsirakennus ja rakennusoikeus on käytetty.
Kyseinen tontti on rantakaavassa ja edes poikkeusluvalla ei myönnetty rakennuslupaa ympäristökeskuksen evättyä myönteisen päätöksen johon kunta esitti myös kielteisen päätöksen.
Kehikko on siten purettu että sen "vaarnatapit" on jätetty tarkoituksella paikoilleen jolloin kasaaminen kerroksittain on helppoa...tapit sopii siis aina seuraavan kerroksen reikään...!
Kun kehikko tapuloitiin tontillemme niin se on nyt koottu siten,että rakennusta pystytettäessä sen kehikon alimmat hirret on tapulin päällä tällä hetkellä...!
Jos mahdollista, kannattaa viedä kasa siten,että tämä kerrosjärjestely säilyisi niin ei olisi niin kova hakeminen kuhunkin paikkaan kuuluvasta hirrestä...!
Kyvyistäsi en ole selvillä joten asiantuntijaan en osaa ottaa kantaa...jos itseäni ajattelisin niin tarvisin jonkun nostokoneen, ehkä parhaimmillaan traktorin jossa maatilakuormaaja ja omaa voimaa kohtuullisesti...!
Hirsi on varmaan noin 18 cm. ja siinä on lukkosalvos...nurkat ei siis tule ristiin yli kehikon vaan päättyy seinälinjaan...hirsiveisto oli varsin hyvin tehty ja tuo kaksoislukko ei kai ole niitä ihan helpoimpia veistettäviä..
Kehikko on kokonaisuudessaan ihan oikeasti varsin hyväkuntoinen, ainoastaan ikkunoiden alta löytyi vähäistä lahoa mutta se on todella merkityksetöntä ja vähäistä...
Purusta on nyt nelisen vuotta aikaa ja se on peitettynä,maasta eristettynä tapulina tontillani ja jos haluaisin pitää sen itselläni, olisi syytä ainakin tehdä kunnollinen talo sen tapulin päälle...nyt se on vain pressujen alla suojassa...1
Jos sinua kiinnostaa, ota yhteyttä ja voin lähettää sinulle kuvia sähköpostiin pohjasta ja kehikosta...!
Minulla on vaan se tilanne kun saisin sen pois tontilta ja en millään haluaisi sitä sahata polttopuiksikaan...!
Mitä hintaan tulee, sinun on se nähtävä ja tehtävä siitä oma arviosi, voin kyllä sen verran sanoa sen jäävän jonkin verran alle 100.000€. ;-))
mikset katso metsäkylännavetan sivuilta?
Harkinnassa myös vanhan talon laittaminen ja entisöiminen.
Jos nyt ihan epävirallisesti sanoisin niin tuo 3000€. hinta muodostuu siitä että saisin tuon kehikon jollekkin joka pystyttää sen vielä uudelleen, itselläni kun ei siihen byrokraattien järjestelmän vuoksi ole enää mahdollisuutta...!
Perinnehistoriallisesti olisi suunnaton tappio jos tekisin siitä polttopuuta...!
Minulla olisi sinulle noin 100m2 vanhan maalaistalon erittöäin hyväkuntoinen hirsikehikko
jonka voisimme purkaa sekä kasata sovittaessa.
Rakennus siaitsee Etelä-Karjalassa.
Ottakaa yhteys niin pääsemme asiaan lähemmin tutustumaan
Puh.0407797735