Osto,hallintaoikeus ja avioehto ????

Jos vaimoni ostaa edullisesti vanhemmiltaan asunnon ja laittaa siihen ikuisen hallintaoikeuden vanhemmilleen niin voiko myyntisopimukseen kirjata että miehellä ei ole avioikeuttaa asuntoon vai tarvivatko ne siihen avioehdon ?
2454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

koskapa se on ennakkoperintöä ja ne jotka sen ehdon laittavat ovat vaimosi vanhemmat.

Sinun allekirjoitustasi ei tarvita.

Äänestä

Kaupan ehtona EI voi pätevästi olla, että ostajan puolisolla ei ole kaupan kohteeseen avio-oikeutta.

Sen sijaan tällainen ehto voi olla lahjakirjassa (siitä riippumatta, katsotaanko lahja ennakkoperinnöksi vai ei).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PekkA ! kirjoitti:

Jos vaimoni ostaa edullisesti vanhemmiltaan asunnon ja laittaa siihen ikuisen hallintaoikeuden vanhemmilleen niin voiko myyntisopimukseen kirjata että miehellä ei ole avioikeuttaa asuntoon vai tarvivatko ne siihen avioehdon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu