Tuleeko

Tuleeko nykyiset tv-kanavat kaapeliyhtiöihin digitaalisena vai analogisena ja tuleeko signaali kaapelia pitkin vai ilmateitse, josta yhtiöt purkaa signaalin omaan verkkoonsa loppukäyttäjille?
Ja jos tulee digitaalisena, niin purkaako kaapeliyhtiöt ne analogiseksi kaapeliverkkoon?
4359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaapeliyhtiöt saavat kotimaisilta tv-yhtiöiltä sen lähetyssignaalin ihan yhtiöstä riippuen seuraavilla tavoilla:

Ylen tekniikan mukaan tapauksesta riippuen joko Digitan kautta tai jopa suoraan TV-yhtiöstä seuraavilla tavoilla:
-VALOKUITUA PITKIN
-SATELIITISTA FEEDINÄ

Aivan pienimmät kaapeliyhtiöt:
-ANTENNILLA ILMASTA

Analogisen signaalin kaapeliyhtiöt saavat tällä hetkellä myös erikseen tv-yhtiöiltä. 1.9.2007 alkaen ne joutuvat muodostamaan analogisen signaalin itse, muuntamalla sen digitaalisesta.

Äänestä
  • Ai tule sateliitista tai valokuidusta analogista?

    Kyllä ne ihan kokoajan muuttaa sitä digitaalista analogiseksi, joten jatkaminen ei maksa yhtään enempää, sillä ne analogiliatteet ei siellä yhtiössä hajoa mihinkään kun silloin...

    Äänestä

  • Suomessa, joka saa YLE:n ohjelmat valokuitua pitkin?

    Äänestä

  • kaapeliyhtiö kirjoitti:

    Suomessa, joka saa YLE:n ohjelmat valokuitua pitkin?

    Oottaa YLEn ohjelmat siiamilaista CAT-8 kaapelia pitkin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaapeliyhtiöihin kirjoitti:

Tuleeko nykyiset tv-kanavat kaapeliyhtiöihin digitaalisena vai analogisena ja tuleeko signaali kaapelia pitkin vai ilmateitse, josta yhtiöt purkaa signaalin omaan verkkoonsa loppukäyttäjille?
Ja jos tulee digitaalisena, niin purkaako kaapeliyhtiöt ne analogiseksi kaapeliverkkoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu