Miten lähteä liikkeelle? Haluaisin maalata vanhat keittiön kaapistot raikkaammalla värillä. Hionko ensin, sitten pohjamaali ja pari kertaa pintamaali?
Keittiön kaapinovien
maalaus__
4759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensin ovet irti rungoista, kikki helat/sarannat irti. Hio kevyesti pinta rikki. Sitten poistat hiontapölyn.
Pohjamaalia ei välttämättä tarvitse käyttää, jos uusi väri on lähellä vanhaa. Jos ei, niin pohjamaali ja pari kerrosta pintamaalia. Pintamaalina kannattaa käyttää jotain hyytelömäistä maalia, joka tasoittuu hyvin. Maalaa pienellä superlonitelalla. Hyvä tulee.
...että mieluummin vetää siveltimellä. Ei ainakaan karvatelaa. Yksi tuttuni maalasi telalla puolisonsa painostuksesta, eikä koskaan tykännyt jäljestä.
Ruisku olisi paras, mutta jos ei ole tiloja/välineitä, itse maalaisin siveltimellä.
Tela on hyvä isoilla pinnoilla, kunhan käyttää oikeaa telaa.
Vaahtomuovi- tai mohair- tela käyttöön ja jälki on hyvä ja tasainen.
Eikä laiteta liikaa maalia kerralla, vaan pari kertaa ohuelti.
Minä maalasin juuri keittiönkaappini ovet. Ne olivat tosi kuluneet keltaiset, mäntyä ja pensselillä maalasin kahteen kertaan. Vetimet vielä vaihdoin toisenlaisiin ja lopputulos oli mitä loistavin! Olisinpa tehnyt jo aiemmin.