Ennen kuin poistun

odottajiin niin kerroin oireistani.

Selvin oire mistä alkoi raskausepäilyt oli nystyt nännipihassa. Mulla aina tulee raskauksissa pieniä nystyä. Nännit on muutenkin arat ja kutisevat
Alaselkä on kipeä
Menkkakivut
Pieni tuhruvuoto menkkojen aikana
Hetkittäiset huimauskohtaukset
Jano
Lyhyt pinna
5783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hurjan paljon onnea odotukseesi! Oireista vaan sen verran että mulla oli nuo kaikki, paitsi nystyt rinnoissa, enkä siltikään ollu raskaana.. :P

Äänestä

hei tellu.kysyisin sinulta että missä vaiheessa ne rinnat kutisivat?mulla on kans niitä nystyröitä tullu ja muutama päivä sitten kutitti niin suunnattomasti.
menkkoihin on vielä aikaa muutama päivä 5-6 päivää.joten siksi kysyisinkin että millon sulla oli noi tuntemukset.
vai ihan ton positiivisen tuloksen jälkeen.
ite tein tänään advanced testillä niin sanotun haamun enkä luota koko testiin.siksi en vielä iloitsekkaan.alaselkä on kipeä.pistelyä oikealla puolella tulee välillä.sama kun vihlaisis.
niin toivon viidettä ja jos sen aika vaikka nyt ois.meen huomen kuiteki lääkäriin et saadaan varmuiden vuoksi terolut kuuri jos ei oo nyt tärpänny.viimeeks söin 6 päivää teroluttia ja sit tärppäs.takana oli niin sanottu 2,5 vuoden yritys.ehkäisyä ei käytetty mutta ei me niin yritettykkään tosissaan vasta kun puol vuotta ja sit hain kuurin ja heti tärppäs.sitä en tiiä et onko sattumaa vai ei mut sillo sitten rupesin mei neljättä odottaa.
ikäni haluun kertoo kaikille että oon 25v ja siis 4 lapsen äiti joten ei ainekaan vielä ikä paina.joten raskaus pitäs olla täysin mahdollinen.
mut jos vastaat noihi kysymyksiin ni oon tyytyväinen ja kiitollinen.
ja sit se vielä et oon ollut noin 4 päivää tosi väsyny ja tuntuu et ois kuumetta.
mut muksut on hävittäny mittarin ni ei oo pystynt mittaa.
onnea paljon muille plussanneille.

Äänestä
  • Olen usein miettinyt, että kun kerran on raskaana, niin tietääkö sitä jatkossa sitten heti, kun on jälleen raskaana? Ilmeisesti ei, koska sinä et vielä neljänkään jälkeen voi olla varma ilman testiä. Annat siis meille esikoista toiveilijoille luvan kysellä välillä hieman tyhmältäkin tuntuvia kysymyksiä omista tuntemuksista.

    Tämä ei ole nahjailua, ei riidan haastamista, vaan toteamus, jota en nyt vain osaa paremmin pukea sanoiksi. Mutta kuitenkin yrittäkää ymmärtää, mitä tarkoitan. Peace

    Äänestä

  • tulivat jo ennen plussaa. Varmaan jo viikon ennen plussaa. Kyllä oireesi kuulostaa kovasti raskaudelta. :)

    Äänestä

  • Toiveilija -83 kirjoitti:

    Olen usein miettinyt, että kun kerran on raskaana, niin tietääkö sitä jatkossa sitten heti, kun on jälleen raskaana? Ilmeisesti ei, koska sinä et vielä neljänkään jälkeen voi olla varma ilman testiä. Annat siis meille esikoista toiveilijoille luvan kysellä välillä hieman tyhmältäkin tuntuvia kysymyksiä omista tuntemuksista.

    Tämä ei ole nahjailua, ei riidan haastamista, vaan toteamus, jota en nyt vain osaa paremmin pukea sanoiksi. Mutta kuitenkin yrittäkää ymmärtää, mitä tarkoitan. Peace

    hei.voin sanoa että vaikka olen neljä saanutkin ne raskausjutut unohtaa niin nopeesti ettei voi tietää onko raskaana uudelleen ellei testi näytä plussaa.ja raskauden jälkeen menee monta vuotta ennen kun elimistö palaa normaaliksi joten sekoitan myös ne oireet raskauteen.lääkäri kerran totesi kaverilleni joka on jo yli 40 v ni raskauden jälkeen menee noin 4-5 vuotta ja sit elimistö rupee palautumaan.mutta tämä on täysin yksilöllistä joten ei varmaan kaikilla ole niin.
    mutta ihan kiva kun kuitenkin kysyit.joskus kun saat sen ensimmäisen ja toisesta haaveilet huomaat ehkä ettei se olekkaan niin yksikertaista.mutta kysymällä me viisastutaan.
    laitan sitten tähän ketjuun mikä tulos tulee tiistaina kun teen testin viimeistään.
    onnea myös muille ketkä yrittävät.sitä tässä lajissa tarvitaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tellu80 kirjoitti:

odottajiin niin kerroin oireistani.

Selvin oire mistä alkoi raskausepäilyt oli nystyt nännipihassa. Mulla aina tulee raskauksissa pieniä nystyä. Nännit on muutenkin arat ja kutisevat
Alaselkä on kipeä
Menkkakivut
Pieni tuhruvuoto menkkojen aikana
Hetkittäiset huimauskohtaukset
Jano
Lyhyt pinna

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu