Tunnetteko olevanne vanhoja...

Minulla on sellainen tunne näistä kirjoituksista päätellen että me 50 vuotiaat olemme jo vanhoja... ajatelkaapa meillä Voi olla vielä puolet elämästä elämättä, nykyisillä hoito ja terveyden huollolla... Että me ei todellakaan olla.

Toisaalta jos ajatellaan niin sata vuotta sitten me oltais jo syytinkiläisiä jonkun nurkissa ja odotettais kuolemaa.

Miltä teistä yleisesti ottaen tuntuu, kun istutte yksinänne ja mietitte asiaa.

Minusta tuntuu, joka toinen päivä, että olen vanha ja joka toinen että olen nuori ja "vetreä"
Ehkä tämä on sellainen taitekohta?
8866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ihminen ole sisäisesti sen ikäinen kuin tuntee olevansa... minä ehkä 26v:)

Äänestä

- mutta yleisesti kun lukee otsikoita siis lehdestä:

- auto töytäisi vanhusta 60v,,,, ja näin se luodaan tuolta mediasta sekin käsite, kuka on vanhus ja kuka on keski-ikäinen.

50 ja 60 ei ole vanhuksia,,,,eiköhän pitäisi kouluttaa näitä toimittajia....

Äänestä

vielä nuori :)

Äänestä

tunne itseäni vanhaksi. Tuntuu että vielä riittää virtaa, vaikka teenkin suht raskasta ruumiillista työtä. Silti jaksaa vielä lenkilläkin käydä ja viikonloppuna humpalla. Onneksi olen saanut olla terveenä, ei ole edes flunssa vaivannut yli kymmeneen vuoteen.

Äänestä
  • vaikka kroppa rapistuu
    ikävuosista viis veisaan
    ajatukset sen iän tekee
    ja kun on saanut olla terve

    Äänestä

olevani vanha, eihän tämänikäinen vielä edes ole vanha..hyvänen aika nainen parhaassa iässä..ainakin mainosten mukaan:))

Kyllä ikä on lähinnä mielentila, miks ihmeessä meidän pitäis alkaa käyttäytyyn kun vanhat räähkät kun ikää tulee lisää?

Mää oon aina sanonu että henkinen ikäni on alle 18 ja on edelleen...ehkä myös älykkyysosamäärä on vain hiukan sitä korkeampi..no olkoot ei se mua haittaa:)))

Myönnän täysin olevani lapsellinen ja tyhmä...ihanaa ei mitään turhia paineita minnekään suuntaan:))

Äänestä

Johan pomppas,pirun ketterätä porukkaa vielä ollaan,niin henkisesti kuin fyysisestikkin.

Varpaat näkyy vielä,selkä taipuu ja kilometrejä jää kokoajan taaksepäin.

Ainoastaan"tilipäivänä"huomaa ikääntyneensä.:(

Äänestä

Eihän me toki vielä mitään vanhoja olla, sokeri sulaa suussa, ja lihan himo mielessä. Olen sanonut useille tutuille että minua saa kutsua ikääntyneeksi vasta täytettyäni 80vuotta, ja sinne on vielä aikaa 20vuotta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vai ei kirjoitti:

Minulla on sellainen tunne näistä kirjoituksista päätellen että me 50 vuotiaat olemme jo vanhoja... ajatelkaapa meillä Voi olla vielä puolet elämästä elämättä, nykyisillä hoito ja terveyden huollolla... Että me ei todellakaan olla.

Toisaalta jos ajatellaan niin sata vuotta sitten me oltais jo syytinkiläisiä jonkun nurkissa ja odotettais kuolemaa.

Miltä teistä yleisesti ottaen tuntuu, kun istutte yksinänne ja mietitte asiaa.

Minusta tuntuu, joka toinen päivä, että olen vanha ja joka toinen että olen nuori ja "vetreä"
Ehkä tämä on sellainen taitekohta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu