VANHUKSET

On tehneet viisaat professorit tutkimuksiaan,että suomessa vanhukset napsii liikaa unipilleröisiä.Saattaat sitte hoiperrella yönseutuina tokkurassa ja serkeä ihtesä.Laitoksissa varsinnii antelevat miten sattuu vanhus rievuille nuita unipilleröitä,liekkö helpompi hoijella niitä sitten?Kumpika lienöö syypää tuohon hommaan vanhus vai lääkäri,joka kirjoittelee nuita reseptejä vanhuksille ,joita ei kukaa oo kotosalla kahtomassa perrään.
7370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on,että eihän tätä jaksa kukaan.Jotkut vetää viinaa,jotkut pilvee ja jotkut kaikkea sekaisin.Ei tuo vanhus juttu ole ihmekkään,minua ei enää kummastuta mikään tässä maailmassa.

Äänestä

Joka jätkälle kourallinen pilleriä päivässä, ettei olisi niin raskasta olla jouten täyshoidossa.

Äänestä

mitenpä ne muuten pijettäs hilijasina ja alollaan kun pillereillä. Tietysti on vielä käytössä kai sekin sänkyyn sitominen vikkelämpijalakasille noissa laitoksissa.
Olen huomannu, että vanhuksille annetaan vielä kuolinvuoteellaki masennuslääkettä ja unilääkettä jotta ei valvo ja itke surua ja yksinäisyyttä.

Äänestä

joutuu yksin asumaan palvelutalolle tai vanhustentaloon,niin jos sen luona harvoin käy vieraita ,se varmasti pitkän päälle alkaa masentua ja ahdistua.Moni jo ahdistuu siitä,että joutuu muuttamaan noihin paikkoihin pois kotosalta,missä on ikänsä asunut ja tehnyt elämän työnsä.Ja silloin yleensä vanhukselle kirjoitellaan masennus tai mielialalääkkeitä sekä vahvoja unilääkkeitä,siitäpä se ongelma alkaa.Eli vanhukset ovat yksinkertaisesti niin yksinäisiä ja onnettomia nykymaailmassa.

Äänestä
  • ole yksinäisiä,kaikki täällä alkaa syrjäytyä nyky meiningillä ja masentua,jopa nuoret ja terveet työikäset ihmiset.

    Äänestä

Samat on murehet olleet vuonna-07 vanahusasioissa.

Äänestä
  • No kun toiset istuut vain vieressä ja lappaavat lääkkeitä mummerolle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lääketokkurassa kirjoitti:

On tehneet viisaat professorit tutkimuksiaan,että suomessa vanhukset napsii liikaa unipilleröisiä.Saattaat sitte hoiperrella yönseutuina tokkurassa ja serkeä ihtesä.Laitoksissa varsinnii antelevat miten sattuu vanhus rievuille nuita unipilleröitä,liekkö helpompi hoijella niitä sitten?Kumpika lienöö syypää tuohon hommaan vanhus vai lääkäri,joka kirjoittelee nuita reseptejä vanhuksille ,joita ei kukaa oo kotosalla kahtomassa perrään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu