Heippa !
Kuukautiseni ovat olleet säännölliset siitä asti kun viime syksynä aloin syömään pillereitä runsaiden kuukautisten takia. No nytten kävi niin että menkat ei lopu vaikka pillereiden syönnin alotin jo viikko sitte. Vuoto ei ole runsasta. Mistä mahtaa johtua, osaako kukaan auttaa? :o
Kuukautiseni ovat olleet säännölliset siitä asti kun viime syksynä aloin syömään pillereitä runsaiden kuukautisten takia. No nytten kävi niin että menkat ei lopu vaikka pillereiden syönnin alotin jo viikko sitte. Vuoto ei ole runsasta. Mistä mahtaa johtua, osaako kukaan auttaa? :o
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heippa!
Tuo varsinaisten menkkojen jälkeinen nuikka vuoto johtuu todennäköisesti siitä et sun käyttämät pillerit on sulle liian matalahormonisia. Ehdotan et soitat sun hoitavalle lääkärille ja kysyt et mitä kandee tehdä. Voi olla et määrää sulle vahvemmat pilsut.
Aurinkoista kevättä! :)
Heippa ja kiitos vastauksesta ! :)
Aikaisemmin ei ole ollut mitään ongelmia, voiko ne sitten alkaa näin yhtäkkiä? :o
Ehkäisy-palstalla tätä kysytään kerran-pari viikossa ja poikkeuksetta kaikissa tämä on ilmaantunut yllättäen pidemmen käytön jälkeen. Itsellä sattui kohdalle vuoden kuluttua. Pillerimerkin vaihto hävitti ongelman.
Riittääkö että varaan puhelinajan vai pitääkö mennä ihan paikan päälle tutkittavaksi?
Itse menin ihan lääkärille tätä varten, mutta enpä tiedä miten sinun lääkärisi haluaa toimia. Voi se olla, että asian voi hoitaa puhelimitsekin.