Naapuri ryyppää

Mitä tehdä naapurille joka on juovuksissa 7/24? Sen vaimo ja lapset lähti jo ekaviikon jälkeen sukulaisiin.Ei ole normaalia.Välillä se sammuu pihalle,kaatuilee ,täysin hukassa kokoäijä.Sillä pitäis alkaa työt,mutta ei kyennyt menemään.Ulkonäkö on kuin rantarosvolla,ei varmaan ole peseytynyt pitkiinaikoihin,paitsi sillon kun vikmeksi satoi lunta,makasi pihalla.Kauheaa katsottavaa.
172630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Olisko syytä kysellä vaimolta miksi jeppe juo?
Vaimon pitäisi/täytyisi tietää?
Yritä ystävällisesti jututtaa naapuria ja kuuntele, voi vaikka asioihin saada valaistusta.
Elämäntilanne, työ, avioliitto, siinä syyt.
Avioliiton karikot ovat kivikkoisia ja ongelmallisia, mutta melkein aina kun juo siihen löytyy selitys.

Äänestä
  • siinä syy ja kova jano!

    Äänestä

että mitäs se sulle kuuluu? Anna ryypätä, ei se o sun elämä, kukin tekee niinku haluaa. piste.

Äänestä
  • kuin tänne kirjoittaa asiasta. Jos olet aidosti huolissasi, ei apu täältä löydy.

    Äänestä

Aluksi ajattelin sanoa sulle, että mitäs ihmettä se sinua liikuttaa. Heh... Mutta itse asiassa on mukava kuulla että on ihmisiä jotka välittävät muustakin kuin omaan napaan tuijottelusta. Mitäs jos ottaisit naapurin itsensä kanssa puheeksi sillon kun se siihen kykenee...? Jospa hänellä on joku "putki" päällä ja se siitä rauhottuu, tällasta tapahtuu aina välillä muissakin talouksissa. Olisihan tuohon kyllä piste saatava, pilaa kaiken tuollasella.

Äänestä
  • Juoppo on juoppo eikä muuksi muutu jos oma halu ei riitä tarpeeksi korjaamaan tilannetta.Olen huomannut että puuttumisella saa vaan riidan aikaan.Jos joku pyytää apuani niin autan niin paljon kun rahkeeni kestää mutta pakolla ei apua voi antaa.Voi niitä juoppojen mahtavia selityksiä.En minä vaan naapuri.Olen kymmenen kertaa parempi työntekijä kun se jonka ottivat tilalleni.Akka reuhaa,eisaa rauhaa.jne.

    Äänestä

Ootpa ennenki laittannu saman kirjoituksen tänne?Aina vaanko se makaa siellä pihalla?Hae apua!?

Äänestä

Suomen terassit ja ravintolat sekä pubit ovat täynnä itsekeskeisiä,omahyväisiä paskoja juoppoja!Ja arvatkaas mikä sana raikuu ja kuuluu ylimuiden,,no ,sehän on se MINÄ sana.Siis kun Minä,ja Minä tiedän,Minä osaan,Minä se olen isoäijä,Minä päätän,Minä olen maailman paras,kirvesmies,it-osaaja,autonkuljettaja,leipuri,myyntiedustaja,opettaja,lääkäri,yrittäjä,raudoittaja,varastomies,ym. Ja mikä parasta nämä juopot ovat juoneet ,perheensä,työpaikkansa,ajokorttinsa,lupansa,,ja jo kymmenenvuotta sitten!Ja vielä juovuspäissään eletään sitä samaa vanhaa aikaa,että kyllä minä vaan osaan.Tämä on selvä todiste alkoholismin salakavaluudesta!Vaikka ei ole ,kun muistot jäljellä vielä pullistellaan viina humalassa,kuin kuninkaat!Lopuksi se fakta,,alkoholistit ovat sokeita,he eivät näe,eivätkä hyväksy tilaansa! Tämä on sitä hulluus tautia!Kaikki on mennyt vuosia sitten,mutta pullistellaan,että kyllä MINÄ. No ,henkihän se tärkein on,ja niin kauan kun on elämää ,joku heistä voi selvitä.Mutta todella harvat.Vain hulluimmat selviävät!

Äänestä
  • Olla vähän erikoinen ja ehkä vähän hullu selvtyäkseen tollaisesta.
    Mutta erittäin hyvä jos joku siihen pystyy :))

    Äänestä

Vie sille avuksi rasvattu köysi, voit solmia siihen jo valmiiksi silmukan. Pääsee perhekin piinasta.

Toivoisin että joku tekisi samoin juopolle appiukolleni sille kusipäitten kuninkaalle, joka tekee anoppini elämästä helvetin.
Rukoilen että se paska tappaa itsensä tai kuolee tapaturmaisesti viimeistään tänä vuonna. Amen.

Äänestä
  • "Toivoisin että joku tekisi samoin juopolle appiukolleni sille kusipäitten kuninkaalle"

    Miksi et itse tee sitä?
    Vie itse se rasvattu köysi, vai etko uskalla.
    Täällä on helppo huudella, taitais apelta tulla pataan.

    Äänestä

  • kiitos hyvästä neuvosta.. taidanpa ottaa neuvosta vaarin ja viedä tolle meidän suvun juopolle rasvatun narun jotta siitä päästään..huokasis moni helpotuksesta!!!!!!!!

    Äänestä

  • Ihmeessä... kirjoitti:

    "Toivoisin että joku tekisi samoin juopolle appiukolleni sille kusipäitten kuninkaalle"

    Miksi et itse tee sitä?
    Vie itse se rasvattu köysi, vai etko uskalla.
    Täällä on helppo huudella, taitais apelta tulla pataan.

    Voipi olla, juopothan hakkaa mieluusti naisia.

    Äänestä

Japeko se siellä naapureita kiusaa??ha, ha..

Äänestä
  • Kotanen annathan suunuuskaa asetillisen kiittäen janne

    Äänestä

Tälläisiä kuolee Suomessa vuosittain noin 7000.
Luonnolista poistumaa,pois muille harmia tuottamasta.

Äänestä
  • voi kun ei korjaa näitä pahimpia tapauksia, jotka jaksaa ryypätä viikosta toiseen ja olla kiusana sukulaisille ja tuttaville...lapset kärsii tuollaisista isistä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opetanar kirjoitti:

Mitä tehdä naapurille joka on juovuksissa 7/24? Sen vaimo ja lapset lähti jo ekaviikon jälkeen sukulaisiin.Ei ole normaalia.Välillä se sammuu pihalle,kaatuilee ,täysin hukassa kokoäijä.Sillä pitäis alkaa työt,mutta ei kyennyt menemään.Ulkonäkö on kuin rantarosvolla,ei varmaan ole peseytynyt pitkiinaikoihin,paitsi sillon kun vikmeksi satoi lunta,makasi pihalla.Kauheaa katsottavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu