Hei.
Tietääkö kukaan, miten laivalla vihkiminen tapahtuu, onnistuuko ylipäätään?
Yhtenä vaihtoehtona olemme miettineet naimisiin menoa koko perheen risteilyllä nyt keväällä. Paperiasiat on jo ok., eli esteet tutkittu .
Sormuskin on hankittu, paikkaa mietitään..
VIHKIMINEN LAIVALLA???
5
1552
Vastaukset
- vaatii järjestelyjä
Kyllähän se onnistuu, kustannatte vaan papin tai siviilivihkijän (sen mukaan kummasta vihkitavasta on kysymys) risteilylle mukaan. Ja varaatte laivasta vihkimiseen sopivan tilan. Vaatii kyllä normaalia enemmän aikataulujen sovittelemista ja valuuttaakin (vihkijän risteilykustannukset) kuin tavallisempi vihkiminen.
Hiukan halvemmalla ja vähemmällä sovittelemisella pääsee, jos vihkitapahtuma pidetään laivassa, joka on satamassa, ja vihkijä poistuu laivasta ennen risteilyn alkua. Se kylläkin vaatii laivayhtiön suostumuksen, että laivaan saa tulla muu kuin matkalle lähtevä henkilö. Ja taitaa onnistua parhaiten esimerkiksi Helsinki-Tukholma-reitin laivoilla, jotka ovat päivän satamassa. Turku-Tukholma-reitin laivojen satamassaoloaika on niin lyhyt, että henkilökunta ei ehkä katso hyvällä ylimääräistä ohjelmaa samaan aikaan, kun kiireellä pitää saada laivaa siivottua saapuvia matkustajia varten.
Mutta mikäs estää tekemästä asiaa hiukan helpommaksi eli pitämästä vihkitilaisuutta juuri ennen risteilyn aloitusta lähtösatamassa kirkossa tai maistraatissa ja lähtemällä sitten hääjuhlan viettoon laivalle sillä omalla seurueella?- lioni
Eikös kapteenilla ole vihkilupa? Näin olen ymmärtänyt...
- joklkdkdk
ei voi vihkiä muuten kuin Suomen aluevesillä.. ainakin luulisin niin. Mutta jos papin haluatte, oikea osoite on oman seurakunnan kirkkoherranvirasto ja sitä kautta papin kanssa asiasta keskustelu.
- pappix
Työaikatauluihin ei välttämättä mahdu risteilylle lähtö ja toisaalta pappikin kaipaa ihan omaa vapaa-aikaa. Työstä se käy olla ihan vieraitten ihmisten seurassa tunti tolkulla, vaikkakin risteilyllä. Eipä siinä itse voi viihteelle mennä:)
Mutta jos sattuu olemaan tuttu/sukulainen pappina, joka kenties olisi muutenkin kutsuttu, niin mikäpä ettei.
Tuosta vihkioikeudesta merellä en tiedä (siis saako vihkiä suomen alueen ulkopuolella) - Nimetön
hei!
kiitos kaikille vastanneille, me on saatu asia järjestymään ja juhlat tulossa. Vihkiminen tapahtuu ennen laivaan menoa ja sitten vaan juhlimaan.
Mukavaa kevättä kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään20818055Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903845Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu392145Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2831562Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711533Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661456Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1221385Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1341376Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141334- 811121