onko creative jo tekemässä ajureita x-fi äänikorteille linuxiin, olis vaan hyvä tietää, kun sivuilla http://opensource.creative.com/ ei ole kuin tuo vuoden takainen uutinen ko. asiasta.
Onko kenelläkään tietoa..
mrfjrt
6348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suosittelen vaihtamaan korttia ja laittamaan postia myös Creativelle. Nuo proprietary-ajurit rikkovat kernelin avoimuuden. Skenaario on jo käyty läpi, ensin yksi laitevalmistaja tekee oman suljetun ajurinsa, toinen, kolmas ja kohta kaikki laitteet toimivat suljetun koodin ajureilla. Mihin katosi avoin lähdekoodi? Eikös se juuri ollut Linuxin ja GNU:n perimmäinen tarkoitus?
http://www.alsa-project.org/alsa-doc/index.php?vendor=vendor-Creative_Labs#matrix
"Skenaario on jo käyty läpi, ensin yksi laitevalmistaja tekee oman suljetun ajurinsa, toinen, kolmas ja kohta kaikki laitteet toimivat suljetun koodin ajureilla."
Tuo ei mielestäni ole ongelman ydin, vaan se, että kaikenmaailman suljetut ajurit voivat rikkoa tai tehdä epävakaaksi systeemin. Tästähän on jo esimerkkinä se, että suljetun näytönohjainajurin asennus vaatii uudelleenasennuksen aina, kun kernel-versio muuttuu.
tajua että minkä takia sitä ajuria ei vois julkaista avoimesti? siis.. mitä vitun väliä sillä on onko se ajurin sorsa julkinen?? kortistahan sitä maksetaan kun se ostetaan?? näin kaikki olisivat häpi häpi :D
" vaan se, että kaikenmaailman suljetut ajurit voivat rikkoa tai tehdä epävakaaksi systeemin."
jep.. ja aletaan olla lähempänä erästä W:llä alkavaa käyttistä. sit ei tarvittaskaan muuta kuin viruksia,matoja,spywäreä ym. paskaa ja PAALJON reikiä ja vuotoja tietysti älyttömästi kaikkea "tuntematonta"(suljetunkoodin) palvelua ja aktiveäksää ja BSD/RSD ym. ym. :D
ainiin suljetunkoodin pöpöskannereita tietysti pitää saada kans..
"tajua että minkä takia sitä ajuria ei vois julkaista avoimesti? "
Tuollaisia voi kysellä laitevalmistajilta. Liikesalaisuus.
"Liikesalaisuus. "
kyllähän minä tuon tiesin, mutta en ymmärrä asian järkevää puolta?? avoin koodihan vaan toisi lisää ostajia? kortille/laitteelle.
pienentäisi "ajurinvärkkäys budjettia"?
Ajurit tulee todennäköisesti saataville tämän vuoden kolmannella neljänneksellä! http://opensource.creative.com/soundcard.html