Olen työtön työnhakija ja työhallinnon pitämässä henkilöasiakasrekisterissä olevat työnhakua koskevat tiedot ovat osittain virheelliset. Tietojen katselu vaatii joko sirullisen henkilökortin tai verkkopankkitunnukset.
Olen ilmoittanut virheellisistä tiedoista tässä kevään kuluessa sähköpostitse jo pariin otteeseen työvoimatoimistoon, mutta tiedot eivät ole korjaanutneet. Lopulta lähetin työvoimatoimistolle selvityspyynnön tilanteesta. Nyt virkailija kieltäytyy korjaamasta tietoja ja vaatii joko kirjallisen ilmoituksen tekemistä tai henkilökohtaista käyntiä työvoimaneuvojan vastaanotolla. Muuta syytä tähän menettelyyn hän ei ole ilmoittanut kuin korjaamisen helppouden hekilökohtaisen käynnin ansiosta.
Onko tämä täysin asiallista?
Olen ilmoittanut virheellisistä tiedoista tässä kevään kuluessa sähköpostitse jo pariin otteeseen työvoimatoimistoon, mutta tiedot eivät ole korjaanutneet. Lopulta lähetin työvoimatoimistolle selvityspyynnön tilanteesta. Nyt virkailija kieltäytyy korjaamasta tietoja ja vaatii joko kirjallisen ilmoituksen tekemistä tai henkilökohtaista käyntiä työvoimaneuvojan vastaanotolla. Muuta syytä tähän menettelyyn hän ei ole ilmoittanut kuin korjaamisen helppouden hekilökohtaisen käynnin ansiosta.
Onko tämä täysin asiallista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Otin yhteyttä työministeriöön ja sieltä antoivat hyväksyvän siunauksen kaikelle työvoimatoimiston toiminnalle - mitään vääriä tai lain vastaisia ohjeita ei työvoimatoimistossa annettu/noudatettu, vaikka lähetin ne oikein nauhoitettuna versiona. Kun työttömällä ei ole ihmisoikeuksia saati lain suomia oikeuksia, niin ns. palkkansa ansaitsevat virkamiehet voivat kirjoitella ihan mitä mieleen juolahtaa - eikä sen tarvitse edes pitää paikkansa. Työttömän totuus paperilla tai nauhalla jää toiseksi virkamiehen toteamalle valheelle.
Minulla roikkuu lain vastaisesti tietoja työministeriön rekisterissä, mutta niitä ei voida poistaa kun niitä "ei edes löydy", mutta kuitenkin kyseiset tiedot näkyvä työministeriön toimittamissa tulosteissa.
Otin yhteyttä tietosuojavaltuutettuun, mutta minulla asia ei ole edennyt, kun työvoimavirkailija ei löydä poistettavia tietoja. Kun poistettavia tietoja ei löydy, niin he eivät voi kieltäytyä niiden korjaamisesta tai poistamisesta.
Pyydät tietojen korjaamista tai poistamista, jos eivät sitä tee - pyydä kirjallinen kieltäytymistodistus ja sen jälkeen otat yhteyttä tietosuojavaltuutettuun.
Tosiaan tekisi mieli valittaa tietosuojavaltuutetulle, koska virhe on aika oleellinen. Työnhakutoiveiden kohdalla on väärä ammattinimike, mikä antaa minusta sellaisen kuvan kuin olisin etsimässä työtä, johon ammattipätevyyteni ei edes riitä.
Sähköpostista ei voida millään todentaa kuka tietojen antaja todella on.
Sama pätee periaatteessa puhelimeenkin.
kirjallinen ja allekirjoitettu dokumetti tai henkilökohtainen käynti lienevät kuitenkin vaihtoehtoja tuon sähköisen asioinnin lisäksi.
Lähetettyäni ensimmäisen korjauspyynnön sähköpostitse, siihen vastattiin että tiedot on korjattu. Tarkistettuani tiedot myöhemmin totesin, että eivät olleet kuitenkaan korjautuneet, joten lähetin uuden korjauspyynnön samaiselle virkailijalle. Virkailija ei vastannut sähköpostiin. Aikani odoteltuani pyysin työvoimatoimistoa selvittämään asiaa, ja siihen pyyntöön vastasi tämä sama kyseinen virkailija, että hän on varannut ajan palveluneuvojalle, jotta voisin käydä henkilökohtaisesti ilmoittamassa virheelliset tiedot.
Olisihan sieltä voitu kertoa heti, etteivät hyväksy sähköposti-ilmoitusta tai että ilmoitus pitää tehdä kirjallisena, jos se tietojen päivittäminen siitä on kiikastanut.