Onko kellään kokemusta kissojen jonkin näköisistä hengitys kohtauksista. Meidän pari vuotias kolli kissa on saanut kohtauksia pennusta asti aina välillä, joskus tulee usemapi kuussa ja voi mennä kuukausi ilman yhtään kohtausta (ainakaan ei olla nähty).. Kissa menee kohtauksen tullessa matalalle. vähän niinkuin oksentaessa. hengittää kiihtyneenä ja pärskii, vähän niinkuin aivastelisi. JOskus myös oksentaa samalla.. Kohtauksen jälkeen on niinkuin mitään ei olis tapahtunut, tosin parikertaa on ollut jonkin aikaa allapäin..kohtaus tulee joskus uuden/jännittävän asian kohdatessa mutta myös joskus ihan rauhallisen koti illan yhteydessä.. kissamme on sisäkissa.. Eläinlääkäriltä olen kysynyt asiasta muttei osannut oikein sanoa mitään. Onko teillä vastaavasta kokemusta?
hengitys kohtauksia?
aasiliini2
104429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meidän 10kk:n ikäisellä tyttökissalla on sama juttu. Menee samaan asentoon kuin oksentaessa ja tavallaan kakostelee, tulee vähä astmainen mieleen. Sitä ei satu kovin usein, ainakaan ei ole huomattu, mutta silloin tällöin.
Hieman kyllä mietityttää, että mitä se voisi olla??
Tai voi olla sekin, että menee pölyä kurkkuun?
Vastasin vaikka onkin vanha kommentti.
no ekana tuli mieleen onko kissa madotettu riittävästi, suolinkaisen kiertoon kuuluu nouseminen keuhkoista ja kissa nielaisee sen mahaan, se voisi aiheuttaa moista.
Astma? Googlaappa, löytyy paljonkin tietoa kissojen astmasta. Ei ole hirmu harvinainen.
siis tietääkö joku mistä löytyy video kissasta joka saa astma kohtauksen?? sellainen on olemassa mutten löytänyt sitä itse.. voisin verrata oman kissan kohtauksiin.
terv. aasiliini2
sanoi kun säikähdin oman kissani köhimistä että karvapallo siellä voi olla kurkussa..
Meillä sisäkissa joskus esim. vettä juotuaan aloittaa tuon köhimisen, painuu matalaksi ja hönkii keuhkoista asti ulospäin. Uskoisin sen olevan sitä, että jokin tarttuu kurkkuun esim. karva tai sitten vesi menee vahingossa väärään henkeen. Myös ruohon syöminen toisinaan aiheuttaa tätä. Tosin kissalla ei ole tätä usein.
Kyllähän kissa köhiä saa, köhiihän ihminenkin jos menee jotakin väärään kurkkuun.
Toinen mikä tulee mieleeni on astma? Ehkä eläinlääkärin pitäisi tutkia ja kuunnella keuhkot.
Meidän kissalle myös tulee jonkunlainen hinkuyskä vedenjuonnin jälkeen. Ei koskaan muuten, mutta vettä juotuaan se pitää outoja ääniä jotka tulee kyllä keuhkoista asti. Ehkä se juo vettä jotenkin hankalasti, yrittää varoa viiksiään tai jotain, ja imee vettä niin että menee väärään kurkkuun. Tai jotain sellasta.
En usko, että on mitään hätää. Meilläkin kissat harrastaa sitä, eivätkä oksenna. Mielestäni ne vain köhivät, jos karvapallo on juuttunut huonoon paikkaan ja köhivät sitä, ettei se kutittele.
Matoyskä on poissuljettu, eli laajakirjoisella madotettu 2 viikon välein? on määrättyjä matoja joiden elinkierto menee nielun kautta. Eli ensin mato vaeltaa, nousee nieluun, kissa nielee madon...
Toinen vaihtoehto jos tuo eka on poissuljettu, on astma.
Kolmas on sydänongelmat, jos kohtaus tulee riehuessa.