Ajattelin vain kysäistä, että kuinkas pitkiä lenkkejä kyseisellä aikuisella koiralla voi teettää päivittiäin/viikossa? Tiedän, että se riippuu miten on tottunut, ja niin pois päin. Mutta ajattelin kuitenkin kysäistä. Jos mahdollisesti tämän koiran hankkisin.
Olen lukenut että kokoonsa nähden tämä jaksaa lenkkeillä ihan kivasti?
Edes jonkunlaista arviota voitte heittää.
cavalier king charlesin lenkittäminen
14
5363
Vastaukset
- cavalieria
uroksia molemmat, kyllä silloin tällöin meni tunnin-parinkin lenkki. Yleensä lenkkeilimme kuitenkin 3 x 20-30 min. lenkkejä.
Eli sama kilometreinä: päivittäin 3 x 2-3 km ja silloin tällöin 10 - 15 km!!!
Koira täytyy tietysti totuttaa lenkkeilyyn, äkkiseltään ei mitään koiraa saa viedä pitkälle lenkille ja pitkille lenkeille voi varata vähän makupalaa ja vettä mukaan. - -R-
aamulla ja illaalla 10-30min ja päivällä sitten pidempi 1-2h. ja jaksaa ihan hyvin:)
- terveys789
millainen on cavalierin terveys tai miten cavalierin luonne eroaa esim amerikan cockerista eli jenkistä?
- kaksi cavalieriä
terveys789 kirjoitti:
millainen on cavalierin terveys tai miten cavalierin luonne eroaa esim amerikan cockerista eli jenkistä?
muista spanieleista... mutta cavalier on aina iloinen, ihmisystävällinen ja oppivainen koira, jota näkee myös paljon agilityssä.
- kaksi cavalieriä
kaksi cavalieriä kirjoitti:
muista spanieleista... mutta cavalier on aina iloinen, ihmisystävällinen ja oppivainen koira, jota näkee myös paljon agilityssä.
viimeisin cavalierini eli 15-vuotiaaksi.
- kysyttyjä
cavalier tuntuu olevan kysytty,olemme kysyneet kaikki kennelit läpi, mutta menneitä on pennut,uusi tulossa mutta kuulemma listaaa on niin pitkälle ettei kaikki alustavat varaajatkaan valitettavasti saa,sispä mistä cavalier?
- presachicka
Näyttäisi tosiaan nuo Cavat olevan kovassa kysynnässä. Varmasti aivan ihanan luonteensa takia. Soveltuvat myös pienemmillekin ulkoiluttajille :)
Jos pentua todella tahdot niin ei auta kuin odottaa. Yleensä pentuja kannattaa kysellä ajoissa, jotta saa omansa (joskus joutuu kyselemään jopa vuotta tai kahta ennen). Odotus palkitaan.
Me itse odotimme jonkun aikaa silloin kun meille tuli Cava (nyt jo 6v herra). Otettiin se Panda's kennelistä ja suosittelenkin sinua kysymään sieltä, että onko pentuja tiedossa lähiaikoina. Kirstiltä saa niin hyvä koti- kuin näyttelykoiriakin. Olen ainakin itse ollut erittäin tyytyväinen Kirstin meille valitsemaan pentuun. Hän on erittäin asian tunteva ja osaa neuvoa missä tahansa Cavoihin liittyvissä asioissa. - spkcava
presachicka kirjoitti:
Näyttäisi tosiaan nuo Cavat olevan kovassa kysynnässä. Varmasti aivan ihanan luonteensa takia. Soveltuvat myös pienemmillekin ulkoiluttajille :)
Jos pentua todella tahdot niin ei auta kuin odottaa. Yleensä pentuja kannattaa kysellä ajoissa, jotta saa omansa (joskus joutuu kyselemään jopa vuotta tai kahta ennen). Odotus palkitaan.
Me itse odotimme jonkun aikaa silloin kun meille tuli Cava (nyt jo 6v herra). Otettiin se Panda's kennelistä ja suosittelenkin sinua kysymään sieltä, että onko pentuja tiedossa lähiaikoina. Kirstiltä saa niin hyvä koti- kuin näyttelykoiriakin. Olen ainakin itse ollut erittäin tyytyväinen Kirstin meille valitsemaan pentuun. Hän on erittäin asian tunteva ja osaa neuvoa missä tahansa Cavoihin liittyvissä asioissa.Voiko cavan kanssa ulkoilla enemmän, kuin tuon 1,5-2h lenkin muutaman lyhyemmän päivässä.
Mulla spk ja haaveissa cava. Kun spk:n kanssa mennään 1,5h aamulla, 2 töiden jälkeen ja 1,5-2h illalla eli yht. 5-5 1/2h päivässä, niin pysyisikö cava mukana (ja nauttisko siitä) vai pitäisikö ottaa vain jollekin mukaan tehdä pari lyhyempää kävelyä erikseen?
Niin, ja ennen kuin kukaan ehtii huomatuttaa, toki myös yksilöaikaa kullekin koiralle joka tapauksessa, pentuaikana leimautumisen vuoksi ja myöhemmin koulutuksen merkeissä. - jaksaa se aina
spkcava kirjoitti:
Voiko cavan kanssa ulkoilla enemmän, kuin tuon 1,5-2h lenkin muutaman lyhyemmän päivässä.
Mulla spk ja haaveissa cava. Kun spk:n kanssa mennään 1,5h aamulla, 2 töiden jälkeen ja 1,5-2h illalla eli yht. 5-5 1/2h päivässä, niin pysyisikö cava mukana (ja nauttisko siitä) vai pitäisikö ottaa vain jollekin mukaan tehdä pari lyhyempää kävelyä erikseen?
Niin, ja ennen kuin kukaan ehtii huomatuttaa, toki myös yksilöaikaa kullekin koiralle joka tapauksessa, pentuaikana leimautumisen vuoksi ja myöhemmin koulutuksen merkeissä.Jäät ainakin itse sille kakkoseksi kestävyydessä :-) Kaverini harrastaa cavansa kanssa pitkiä juoksulenkkejä !
- hetkellä
Cavalier on todellakin kysytty rotu ja kasvattajilla on pitkä lista uutta pentua havittelevista.
Kuten joku sinua jo neuvoikin,niin kannattaa varmaankin odotella tuonne syksyyn,sillä suurinosa haluaa pennun kesäksi...en ymmärrä miksi,sillä itselläni on kaksi Cavaa ja molemmat ovat tulleet meille syksyllä ja mitään ongelmaa ei ole syntynyt.
Koiran hankinta vaatii kärsivällisyyttä ja kyllä se odotus aikanaan palkitaan.
Mikäli saat haluamasi koiran,niin saat Cavasta todella ihanan seuralaisen ja harrastuskoiran itsellesi.
Mitä Cavan ulkoiluun tulee,niin meillä ainakin lenkkeillään ainakin kerran päivässä 1,5-2h ja siihen muut lyhemmät lenkit päälle.
Tuostakin ajasta suurimman osan koiramme saavat juosta vaapana metsässä,joten on kyllä todellakin jaksava ja aktiivinen rotu kokoonsa nähden. - presachicka
Cava jaksaa varmasti niin paljon kun itse sitä vaan jaksat ulkoiluttaa.
Yleensä se on omistaja, jolta virta ensin loppuu, eikä Cava ;)- kaksimarsua
on cavalier, ja käy lenkillä n. 3 kertaa :) aamulla vain semmoinen lenkki, että tarpeet kerkiää tulla, ja sitten kaksi muuta lenkkiä on pitempiä :) Aamulenkinkin voi tehdä pitkän, jos haluaa! Lauantaina ja sunnuntaina ehkä lenkitetään neljäkin kertaa.. :D Virtaahan cavoilla riittää!
- 2cavatyttöä
Moi
ota yhteys cavalieryhdistyksen pentuvälitykseen, sieltä saat ohjeita ja tietoja syntyvistä pennuista.Tämä takaa sen, ettet osta vahingossakaan pentutehtailijalta koiraasi.- juuho
Onko cavaa helppo pitää irti, että pysyykö nätisti lähellä melkein automaattisesti? Vai lähteekö heti omille teillensä ja niin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209