Kun tämä

on nyt taas kerran kaatumassa, niin haluaisinkin kysyä palstan "omistusasujilta" kenen on syy nyt.

Viimeksi, kun homma meni nurin, laitettiin asia devalvaation ja Neuvostoliiton piikkiin. Olisikohan nyt kenties jo peiliin katsomisen aika?
3376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on pallo hukassa, oikein säälittää.
Mitähän ne nykyjään oikein peruskoulussa opettaa.
Tai oikeastaan jättää opettamatta?

Mitä tämmoinen kertoo mukamas Suomen korkealaatuisesta, kansainvälisestikin arvostetusta koulutusjärjestelmästä?

"Viimeksi, kun homma meni nurin, laitettiin asia devalvaation ja Neuvostoliiton piikkiin. Olisikohan nyt kenties jo peiliin katsomisen aika? "
Devalvaatiolla laitetiin maan asiat kuntoon ja aiemmin devalvaation lykkäämisellä talous joutui huonolle tolalle.
Neuvostoliiton syyhän se ei voinut olla, kun Neuvostoliitton taru loppui.
Mutta Neuvostoliiton kaatuminen lisäsi ahdinkoa.

Ei ole ihme, että näitä omaan luuseruteensa käpertyneitä syntyy, kun näillä ei ole sitten minkäänlaista hajuakaan historiasta.

Äänestä

Historia tullaan kirjoittamaan siten, että selittäviksi tekijöiksi muodostuu, yllätys yllätys jälleen kerran, se mystinen "jäykkä kaavoitusprosessi", joka hankaloittaa tarjonnan luomista sekä tietty suurimpana syypäänä suomen ulkopuolinen taho (ei ollut demarivetoisessa kurjistamispolitiikassa syy, ehei) eli EKP, joka monetaristisella hintavakauspolitiikallaan sallii varallisuusassettien perusteettoman arvonnousun. Detaljisyyksi mainitaan suomen talousolosuhteisiin sopimaton eurokorko.

"Ihmistä" ei tulla asettamaan syntipukiksi.

Äänestä

viimeksi oli globaali lama, sita ei saanut aikaa porvarihallitus.
Su0mi itse ryssi korkonsa kattoon valuuttapaon kiihtyessa, itseasiassa suomen pankissa ei ollut enaa lainkaan valuuttavarantoa korkeista koroista huolimatta, sitten ammuttiin devalvaatiopommi jolloin valuuttalainaa ottaneet laitettiin kyljelleen.

Mahtaisiko su0mi nytkin alittaa korot kattoon? Ei taida onneksi onnistua.

Neukkula on jo nurin, sekaan ei toistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korttitalo kirjoitti:

on nyt taas kerran kaatumassa, niin haluaisinkin kysyä palstan "omistusasujilta" kenen on syy nyt.

Viimeksi, kun homma meni nurin, laitettiin asia devalvaation ja Neuvostoliiton piikkiin. Olisikohan nyt kenties jo peiliin katsomisen aika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu