suojelu-harrastus

kenties

olen hankkimassa dopermannin ja minua kiinnostaisi mielipiteenne otsikossa mainitusta harrastuksesta.

päälimmäinen huolenaihe on se, että saattaako koirasta tulla (siis onko tämä hyvinkin mahdollista) ympäristölleen vaarallinen kun sitä opetetaan hyökkäämään ja puremaan ihmistä?

onko dobermann jo luonnostaan niin suojelevainen että siinä ei tulisi herättää enempää suojeluhalua?

tavoitteeni on sellainen koira, joka on täydellisen tottelevainen kuten toinen koiramme (metsästyskoira) ja jota voi pitää vapaana kuten tätä toista koiraamme ilman, että olisi syytä pelätä että koira kokee vastaantulevat ihmiset uhaksi (tai muutenkaan lähtee omille teilleen, tekee tuttavuutta ilman lupaa ihmisiin tms. nämä tosin kuuluvat perustottelevaisuuteen).

4

1630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan....

      Paljon en suojelusta tiedä mutta sen tiedän että eihän sitä koiraa opeteta puremaan IHMISTÄ vaan sitä kädessä olevaa juttua. Luulisi että tuokin harjoittelu aloitetaan siitä että koira tarraa kiinni kunnolla johonkin patukkaan tms.

      Hienosti selitetty...nyt voi joku tietävämpi jatkaa...

      • ...

        Suojelu on siis laji muiden joukossa, ja siihen eivät kaikki koirat sovi, vaan tasapainoiset= normaalin hyvän hermorakenteen omaavat koirat, jotka harrastuksen aloittaessa ovat ohjaajan hallinnassa, tai jos jo pentuna tiedetään koirasta tehtävän suojelukoira, sille otetaan purutreeniä vain sen verran, kuin koulutettu, asiansa osaava maalimies näkee että se sillä hetkellä pystyy ottamaan vastaan.

        Eli lajin treenaus tapahtuu Kennelliiton alaisissa palveluskoirayhdistyksissä, jolloin maalimiehet ovat käyneet vaadittavat koulutukset.

        Maalimiesten välillä on eroja, joten jos itsestä tuntuu, ettei viihdy tai omassa koirassa huomaa jotain outoa, kannattaa vierailla jossain toisessa ryhmässä että tehtäisiinkö siellä mahdollisesti jotain toisin ym. Pääsääntöisesti kuitenkin koira ei tule "vihaiseksi" purutreeneistä, kun sitä ei kuormiteta liikaa, ja silloinkin yleensä onneksi koira yhdistää mahdollisen aggressionsa vain treenitilanteeseen, eli ei tuo käytösmallia arkielämään.

        Mutta jos koira on hyvin arka, epävakaa tai muuta, ja sillä otetaan puruja mutta hallinta ei vielä ole kunnossa, ym., se voi reagoida myös arkielämässä esim. aggressiivisesti ihmistä kohtaan, JOS sillä on siihen luontainen taipumus eli vahva puolustusvietti ja epävarmuus, ja koska sen viettejä ylipäätään treeneissä on nostettu, mikä eroaa kotikoiran viettien tasosta, mitä ei keinotekoisesti ole nostettu esiin, sen reaktiot voivat vahvistua.

        Koira ehdollistuu kuitenkin täysin hihaan tai aluksi patukkaan, ja ei edes tajua, jos lähetät sen muka pidättämään jotain juoksevaa tavallista ihmistä, vaikka niin ei ikinä tule toimia.

        Samoin jos koiraa on viety oikein, eli sen kestokyvyn ja koulutustason sallimissa rajoissa, sen puolustusvietti sinänsä ei kasva lainkaan arkielämässä, eikä se treeneissäkään "kasva", se vain otetaan esiin. Minulla on esim. yksi koira, jolla en hermorakenteen takia suojelua ota, sillä puolustusvietti on suuri ja napsahtaa päälle sekunnissa, jos tilanne vaatii. Koiraa sanoisin vaaralliseksi, koska hermojensa takia se on epävakaa, silti kova ja toimintakykyinen, eli sen kanssa todella on oltava silmät selässä eikä sitä voi antaa kellekään hoitoon. Eli koiran vaarallisuus ei todellakaan liity siihen onko sillä otettu puruja vai ei.

        Suojelu ei tuo koiraan mitään lisää, vahvasti puolustusviettinen koira on sellainen vaikka sitä ei ikinä olisi koulutettu edes istumaan, eikä koiraa, jolla ei ole puolustusviettiä, voi mitenkään saada sitä ilmentämään.


    • paria asiaa

      HUOMIOI dobberia hankkiessa että yleensä ei hyväksy toista saman sukupuolen koiraa.Harvinaisia poikkeuksia on mutta en usko että JUURI sinä löydät sen poikkeuksellisen koiran.Jollet ole vähintään 25v unohda koko juttu ettei taas tule yhtä koditonta lisää.

      • inseon

        että meidänkin koira lähtee kohta vaihtoon kun ollaan 19 ja 21!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe