Eikös asia mene niin, että ennen kuin tilikauden tiedot viedään tilintarkastajille, niin hallitus käy läpi kaikki taloyhtiön laskut? Pitääkö laskut allekirjoittaa ja kuka hallituksen jäsen sen sitten tekisi. Kun aiemmin on puhuttu, että hallitus voi kokoontua ilman isännöitsijää, niin eikö ainakin tässä tapauksessa olisi hyvä myös isännöitsijän olla paikalla, että voitaisiin paikan päällä kysyä jos joku lasku ihmetyttää.
kuka tarkistaa taloyhtiön laskut
Kyrpj
41048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kirjanpitoon viedyistä menoista vastuussa, olipa laskuissa millaisia puumerkkejä tahansa.
Rahaliikenteen valvonta ja toteutus ovat puhtaasti hallituksen omien päästösten mukaan järjestettävissä.
Hallituksen tehtäviin ei kuulu käydä kaikkia papereita läpi ja allekirjoittaa. Yleensä pj:ltä voidaan pyytää kuittaus laskuun, joka on tavallista suurempi tai on aiheutunut jostain ylimääräisestä toimenpiteestä (esim. joko varastanut taloyhtiön yleisavaimen ja kaikki lukot on täytynyt sarjoittaa uudelleen)
Hallitus vastaa lain mukaan yhtiön koko hallinnosta ja tilinpidosta.
Miten hallitus aikoo vastuunsa hoitaa, on sen oma päänsärky.
Yleensä se palkkaa avukseen isännöitsijän.
Joissain taloyhtiöissä on yhtiöjärjestykseen merkitty, että joku hallituksen jäsen,
tai usein kaksi, käy läpi yhtiön tilinpidon vuoden aikana esim 3-4 istunnossa.
Minusta tuo on hyvä käytäntö, joka estää isommat isännöitsijän kuprut.
Suosittelen, vaikka sitä ei yhtiöjärjestyksessä määrättäisikään.
Nyt olen kovasti eri mieltä, hallituksen tehtävistä tärkeimpiä on nimenomaan rahaliikenteen seuranta, tai ainakin sen hoidon seuranta.
Isännöitsijä hoitaa juoksevat asiat joihin hallituksen ei tulisi liikaa puuttua mikäli ne hoidetaan sovitulla tavalla ja sopimuksen mukaan.
Itselläni on tapana pari kertaa vuodessa tupsahtaa kirjanpitäjän huoneeseen yhtiön mappeja selaamaan. Tämä käytäntö on molemmin puolin todettu hyväksi.