Päivän paras

Mitähän pitäisi ajatella, kun 28-vuotias tavallisen software engineerin paikkaa hakeva kaveri ilmoittaa hakemuksessaan palkkatoivomuksekseen 4.800 euroa - eikä papereiden mukaan ole todellakaan mikään guru? Meilläkin maksetaan selvästi ERTOn taulukkoja enemmän mutta jotain rajaa nyt sentään.

Vaikka sanonta kuuluukin ettei tyhmä ole se joka pyytää tässä taitaa olla poikkeus.
103312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Te teette näin:
ilmoitatte palkan, jota suostutte maksamaan ja kaveri joko hyväksyy sen tai sitten ei. Näinhän se menee.

Äänestä

Tuo osoittaa kyseisen hakijan olevan tavallista älykkäämpi. Kaverilla on tietenkin mielessään paljon vaatimattomampi palkkasumma, mutta ajatteli, että sen varmistaakseen hän liioittelee palkkatoivomuksensa, jolloin oikeasti haluttu summa on helpompi saada.

Äänestä
  • Eli siis hänen työhakemuksensa heitetään heti kättelyssä Ö-mappiin ja katsellaan niitä hakijoita joiden palkkatoivomus on realistisempi...

    Äänestä

Tulee mieleen tapaus vuosituhanteen vaihteessa. Olin vaihtamassa työpaikkaa. Palkkatoivomuksen olin päättänyt pistää kipurajoille, kun ei ollut mitään erityistä pakkoa lähteä ja kehittäjien kysyntä oli silloin viellä tarjontaa kovempi. Eli toivomuksenin oli muistaakseni noin 25000 Mk/kk. Erään työnantajan palaute oli "tämän täytyy olla vitsi tai olet hullu". Muutaman viikon kuluttua toinen työnantaja hyväksyi toivomukseni silmää räpäyttämättä ja tarjosi paikkaa. Eli pelivara riippuu paljon työnantajan tilanteesta ja siitä kuinka akuutti tarve on juuri hakijan osaamiselle. Paljon kannattaa pyytää, jos on jo hyvä työpaikka josta ei ole kiirettä pois. Uuden työsuhteen alettua on huomattavasti vaikeampi saada huomattava palkankorotus. Itse viittaan taulukoille kintaalla, enkä ole niitä koskaan lukenut. Ne eivät kiinnosta minua millään tavalla, sillä neuvottelen aina palkkani itsenäisesti työnantajan kanssa.

Äänestä
  • Hulluus on suhteellista näissä kaupallisissa kysymyksissä.

    Eli tässä tapauksessa se palautteen antanut työnantaja oli hullu. Mutta jos et olisi saanut sitä uutta paikkaa niin sinä olisit ollut hullu.

    Äänestä

  • suhteellista ... kirjoitti:

    Hulluus on suhteellista näissä kaupallisissa kysymyksissä.

    Eli tässä tapauksessa se palautteen antanut työnantaja oli hullu. Mutta jos et olisi saanut sitä uutta paikkaa niin sinä olisit ollut hullu.

    Palautteen antanut työnantaja oli ainakin tyhmä, koska avasi suunsa väärään aikaan voittamatta sillä mitään. Ainoastaan todella amatööri rekrytoiva esimies menee tollasta lausumaan riippumatta mitä mielessään ajattelee. Mutta muistaakseni se oli joku melko tuntematon hikipaja, kuten oli muuten myös palkkatoivomuksen hyväksynytkin.

    Minä olin kenties hullu, mutta toisaalta minulla ei ollut mitään erityistä riskiä. Mahdollisuuteni kilpailuttaa työnantajia oli tuolloin täydellinen. Työnantajat vertailevat hakijoiden taustoja, mutta yllättävän monet heistä eivät ymmärrä, että myös hakijat laittavat työnantajat järjestykseen. Mielestäni on luonnollista vaatia kuuta taivaalta kompensaationa jossain firmassa, mutta allekirjoittaa sopimus huomattavasti pienemmällä palkalla toisessa.

    Itse asiassa lopputulos oli, etten hyväksynyt toisenkaan narikan tarjousta, vaan menin monta tonnia alemmalla palkalla suuren ja vakavaraisen työnantajan palvelukseen. En tiedä oliko sekin hulluutta, mutta puolen vuoden kuluttua olin kohtuullisen tyytyväinen ratkaisuuni mobiili kuplan räjähtäessä silmille.

    Äänestä

Olettaen että tyypillä on alan koulutus, eli di tai vastaava, palkkapyyntö on kohdallaan.

Kaveri on juuri oikean ikäinen, eli riittävän nuori. Lisäksi hän ilmeisesti tietää olevansa palkkansa arvoinen, eli todellakin osaa (mielestään) hommansa.

Jos minä olisin työhönottaja niin kiinnostuisin varmasti, eli ensin haastatteluun ja sitten mikäli edelleen ol, niin nimet paperiin. Työsopimuksen alkuun kannatata kirjata esimerkiksi 4 kuukauden koeaika. Tuolla palkalla kaverilta voi vaatia vahvaa osaamista ja osaamisen taso selviää muutamassa päivässä ilman suurtakaan riskiä / rahallista tappiota.

Äänestä

ettei olisi kaverini...

Hän on tavallinen softa-inssi ja teki hommia parivuotta sitten 4200e/kk.
Tämä kaverini on tosissaan guru.

Toisaalta saattehan te niitä jämä-inssejäkin kahden ja puolentonnin pintaan mitkä ei ole muualle kelvanneet.

Tai menkää halpamaihin buah!

Äänestä

No jos työllistää itsensä niin verojen jälkeen jää käteen noin 4 500 euroa per kk.

Työnantajat ei pysty tietenkään kilpailemaan, koska useamman henkilön yritykset saa vain matalampikatteisia bulkkitoimiantoja.

Äänestä
  • Siis yksityisyrittäjänä vai kuinka ja missä päin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työhönottaja kirjoitti:

Mitähän pitäisi ajatella, kun 28-vuotias tavallisen software engineerin paikkaa hakeva kaveri ilmoittaa hakemuksessaan palkkatoivomuksekseen 4.800 euroa - eikä papereiden mukaan ole todellakaan mikään guru? Meilläkin maksetaan selvästi ERTOn taulukkoja enemmän mutta jotain rajaa nyt sentään.

Vaikka sanonta kuuluukin ettei tyhmä ole se joka pyytää tässä taitaa olla poikkeus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu