Löytyisikö MACille hyvää poltto-ohjelmaa, joka vielä olisi freeware? Vai onnistuuko levyjen poltto ilman?
/Mikkopappa
/Mikkopappa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Finderin Ohjeista siten että menet hakemistoon ja kohtaan CD- ja DVD-levyjen poltto. Luepas ne, niin varmaan saat jotain käryä aikaan.
Jos ei riitä, tämä voisi riittää: http://discoapp.com/
Eikä maksa paljon.
Tämä on sitten ehdoton huipputuote:
http://www.roxio.com/enu/products/toast/titanium/overview.html
siis tuon ??????:n
täältä
www.????????????.???
Enhän antanut liikaa ohjeita :))
Roxion toast taitaa olla kelvollinen poltto-ohjelma, macciin
WIn puolen viritykset kyseisellä firmalla ovat toisaalta todella surkeita, alta kaiken arvostelun.
Vai mitä tästä pitää päätellä...
Tekevät macciin paremman softan, tai sitten macin toast on samaa tasoa. Mutta parempaakaan ei ole saatavilla.
jos trollaamiselta ehdit että mikä siis on vika eli puute macin toastissa. Mulla on myös nero windowsissa mutta ilman muuta valitsen mac toastin, siitä ei polttosofta parane. Niin ja mikä vika siinä windowsin easycdcreatorissakin sitten on kun sanot että se on todella surkea. Sitä en ole käyttänyt kuin sen verran että eroaa se aikalailla toastista.
Softa on alun perin Miles Software GmbH kehittämä jonka Adaptec (nyk. Roxio) osti itselleen.
Ohjelmaa on tämän yritysoston jälkeenkin kehitetty ihan itsenäisesti eikä sillä ole minkäänlaisia yhteyksiä Roxion PC tuotteiden kanssa (jotka eivät pärjää Nerolle).
Eiköhän siinä ole syy miksi PC puolen softa on niin eri tasoa kuin Macin Toast. Jos Toast käännettäisiin PC:lle niin siitä tulisi varteenotettava vaihtoehto Nerolle. Softan tekijät kuitenkin vain haluavat tehdä sitä Macille. Ja onhan firmassa se PC puoli joten miksipä nyt Toast olisi velvollinen tekemään PC versiota.
Aivan sama juttu on Microsoftin Mac osastolla. He kehittävät softat täysin itsenäisesti eikä heillä ole juuri minkäänlaista yhteyttä PC puolen kanssa (mitä nyt saavat dokumentit formaateista/yhteensopivuuksista yms.). Microsoftillakin PC ja Mac osastot melkein suorastaan kilpailevat keskenään ja usein Mac versiossa on nähty aiemmin sellaisia ominaisuuksia joita on tullut vasta myöhemmin PC versiolle, jos on tulleet ollenkaan. Nytkin syksyllä julkaistavaan Office Mac 2008 versioon on tulossa pienimuotoinen laskutusominaisuus jota ei PC versiossa (Office 2007) ole vielä.
Mukana tulevaa polttoa. "Lisensed by Roxio".
Toas ei ole Roxion tuote. En tiedä onko sama, mutta myös linux Toast on ollut olemassa.
En tiedä onko sitä enää saatavilla.
Macin MS Office paketissa ei ole puoltakaan ominaisuuksia mitä on Windowsin MS Officessa. Tämä ei koske ainoastaan toimintoja vaan myös ohjelmia, mitä on MS Office paketissa.
Ja seuraavaan MS Officeen (jos ja kun se joskus tulevaisuudessa ilmestyy, Windowsille se on jo olemassa) niin siihenkään ei ole edes tulossa kaikki uudistuksia mitä on WIndows versiossa jo nyt.
> Macin MS Office paketissa ei ole puoltakaan ominaisuuksia mitä on Windowsin MS Officessa.
Älä viitsi liioitella. Macin MS Office paketista puuttuu joitain ominaisuuksia mitä Windowsin vastaavassa Officessa on, mutta ei lähellekään puolia Windows Officen ominaisuuksista.
> Ja seuraavaan MS Officeen (jos ja kun se joskus tulevaisuudessa ilmestyy
Kesällä, eli eipä ole kovin pitkä aika.
> , Windowsille se on jo olemassa) niin siihenkään ei ole edes tulossa kaikki uudistuksia mitä on WIndows versiossa jo nyt.
Siitä saamme kiittää Microsoftia. Taitavat tehdä Mac versiota Officesta vain siitä syystä etteivät saisi monopolisyytöksiä niskaansa.
>Älä viitsi liioitella.
Ei tarvitse liioitella, kun ainoastaan ohjelmien määrä, mitä tulee Windows Office paketin mukana on yli kaksinkertainen (jopa yli kolmikertain 13 vs 4). Puhumattakaan karsituista ominaisuuksista:
Microsoft Office (WIndows versio)
- Microsoft Access
- Microsoft Excel
- Microsoft FrontPage
- Microsoft Groove
- Microsoft InfoPath
- Microsoft OneNote
- Microsoft Outlook
- Microsoft PowerPoint
- Microsoft Project
- Microsoft Publisher
- Microsoft SharePoint Designer
- Microsoft Visio
- Microsoft Word
Microsoft Office (Mac versio)
- Microsoft Word
- Microsoft Excel
- Microsoft PowerPoint
- Microsoft Entourage
Suurin osa ihmisistä kun tarttee vaan Wordin, Excelin ja PP:n.
Korvaavia ohjelmia (joskus jopa parempia) löytyy Mac OS X:lle.
Kerrotko niistä karsituista ominaisuuksista. Niitä kun et maininnut.
Macciin löytyy monia hyviä ilmaisia poltto-ohjelmia toisin kuin Windows maailmassa joissa Nero tuntuu olevan se ainoa ohjelma mitä on olemassa.
Macissa Nero Burning Rom ohjelman vastine on ehdottomasti Roxio Toast Tianium poltto-ohjelma. Se on varmasti paras ohjelma mitä Macciin saa.
Roxio Toast Titanium
- http://www.roxio.com/enu/products/toast/titanium/overview.html
No sitten niihin ilmaisiin ohjelmiin. En ole kyllä yhtäkään näistä kokeillut mutta kyllä niiden käyttäjät kehuu kelpo ohjelmiksi.
Burn
- http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/30120
LiquidCD
- http://www.macupdate.com/info.php/id/19994/liquidcd
Firestarter
- http://www.macupdate.com/info.php/id/11417/firestarter-fx
PS. Vinkkinä voisi sanoa että ohjelmia kannattaa etsiä http://www.versiontracker.com ja http://www.macupdate.com sivustoilta. Niistä löytyy hyvin nuo ilmaisetkin ohjelmistot. Itsekin vain nopsasti etsin hakusanoilla "cd burning" ja nuo sieltä löytyi tietämättä edes onko ilmaisia poltto-ohjelmia olemassa macciin.
käyttiksen omalla poltto systeemillä.
Jos jotain eksoottisempia formaatteja (kuten nyt vaikka pelikonsolien pelejä) tarvitsee poltella, niin ehkä sitten kannattaa harkita erillistä polttosoftaa.