rummut

marsha

Oon 17v tyttö ja tykkään soittaa rumpuja. Aina kun kuuntelen jotain musiikkia ni vissiin naputtelen jotain sormia pöytään tms. ja niiku ajattelen musiikkia aika pitkälti sen rytmin pohjalta. Siis tykkään siitä tosissaan ja voisin ehkä jopa olla siinä hyväkin. Oon joskus muutama vuos sitte käyny tunneilla n. kk ajan mut sen jälkeen ja sitä enne soitellu lähinnä vaan koulussa. Eli siis kysyisin että miten "vaikeeta" rumpujen soitto on? Halusin alkaa käymään taas tunneilla, mut nyt ei oo oikein aikaa, ni jos alotan vaikka parin, tai muutaman vuoden päästä, ni voiko oppia miten hyvin vielä soittamaan? Ja miten pitkään kestää että pystyy soittamaan jo jotain vähän "haastavampaa" eli siis jotain sellasta mistä saa iloa, ei jotain pelkkää peruskomppia jne. ja jotain harjoittelua. Siis tottakai pitää harjotellakin, mut ois kiva et kehittyis ja ois kiva soittaa sillei monipuolisesti.

Vähän on pitkästi selitetty, toivottavasti joku ymmärs mitä haen takaa. Kiitoksia vastauksista!

3

366

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evelii

      Olen itte soittanu pari vuotta bändissä rumpuja. Vuoden musiikkiopistolla ohjatussa. Olen siis nyt 16 vuotias. Rummut on oikeastaan sellanen soitin, et ei se nuorena aloittaminen ole niin must, kun vaikka viulun soitossa. Ei susta enää mitään huippua voi tulla, mut harrastelijaksi hyvä ;). Mut hermoja se vaatii, ja sisukkuutta. Vaikeampi soitin kun ajattelis. Soittotunneille vain, ja työn iloa!! ;D

      • Vatten

        Itse aloitin rumpujen soiton yläasteella. Sitä ennen en ollut soittanut rumpuja yhtään. Rummuissa on niin tärkeää rytmitaju, että kyllä pelkästää sillä rytmitajulla pääsee pitkälle. Mutta joo olen samaa mieltä siitä, että kannattaa aloittaa rumpujen soitto! Se on hauskaa:)


    • S drmmer

      toivottavasti joku jaksaa lukee tän.
      joo. perus komppiahan on ylihelppo sen oppii melkein kuka tahansa... mut jos aikoo jotain haasteellisempaa jotenkin siinä alussa niin siihen menee jotai 2-4 vuota et päästään oikeen siihen haasteeseen. siis kyllähän sä opit koko ajan lisää.
      se vähän riippuu opettajasta kuinka vaikeisiin juttuihin se sut laittaa ja kuinka paljon sä sitä haluat. olis viel yks pikku seikka jos sulla ei oo settii niin se on aika hankala harjotella kun ei oo omioa rumpuja ja ne maksaa siittä 900-1500€ no jos on rahaa ja moti vaatioo niin siittä vaan en suositele ostaan mitää halpaa settiä eikä liian suurta.
      (en oo vastuussa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1703
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      877
    5. 55
      776
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      735
    8. 89
      701
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe