Esimerkki: toisella osapuolella on 80 000 euron asuntolaina, josta 20 000 maksettu. Miten käy, jos avioero tulee? Joutuuko toinen osapuoli maksajaksi tuolle velalle?
Jarzakka
Velat ja avioehto
4579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Avioehdottomassa avioerossa lasketaan kummankin osapuolen varat ja velat yhteen ja osituksessa tasingolla hoidetaan asia siten, että tulos on fifty-fifty. Eli laskennallisesti "rikkaampi" maksaa "köyhemmälle" tarvittaessa tasinkoa.
Eli käytännössä ei toisen velkaa joudu maksamaan, mutta se huomioidaan varallisuutta laskettaessa. Ja jos toisella osapuolella on velkoja enemmän kuin varallisuutta, lasketaan osituksessa tämä miinusmerkkinen velka arvolla 0 euroa.
Summa summarum: Eli vitunmoiset velat niskaan ennen kuin ero pistetään vireille niin pääsee tää jolla on enemmän velkaa voiton puolelle.
Kuule, riippuu siitä miten olette velkanne ottaneet. JO siinä vaiheesas määritellään kuka maksaa kenenkin puolesta vai eikö maksa. Jos ootte yhteisen velan ottaneet niin silloin sinä maksat jos kaveris päättää että nyt ei ookaan varaa tai kuolla kupsahtaa kesken velanmaksun. Jos ootte ottaneet erilliset velat, mutta kokonaissumma esim. osa asunnon hinnasta (ts. asunto vastineena velalle) niin silloin kumpikin vastaa omistaan, etkä sinä hänen osuudestaan vaikka toinen kuolisi.
Tässä tarkempi esimerkki: Oletetaan että minulla on asuntovelka omalla nimelläni ennen avioliittoa. Ja se myös pysyy omalla nimelläni kun menemme naimisiin. Olen siitä ehtynyt maksaa about 30% pois, kun oletettu avioero tulee. Omaisuuteni on kuitenkin tuo 30% asunnon hinnasta ja toisella osapuolella ei ole omaisuutta lainkaan. Miten käy?
Jos toinen on ottanut lainaa, hän vastaa siitä yksin ... jos yhdessä otettu, molemmat vastaavat lainasta. Mitä maksettu, ei vaikuta ositukseen.
Se miten ositus tehdään ja tasinko lasketaan, on jo kerrottu yllä.