Arkkitehdit on ihan hanurista

Homeongema

Hankkisivat nää arkkitehdit ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden tekemisillään ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia rakennelmia suunnittelevat. On siinä rakennesuunnittelijalla tekemistä kun yrittää saada lujuuslaskelmat sopimaan arkkitehdin luomukseen. SAFA ELMAR ja sisänurkka, siinä toinen.
Ei olis minkäänlaisia homeongelmia jos olisi rakennettu kuten 1800 luvulla. Korkee sokkeli, pitkät räystäät, harjakatto, ulkosauna ja ulkohuusi.

8

1862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typeryyksiä.

      Pyrkivät uusiksi Alvar Aalloiksi.Sehän teki jo kaikki virheet joten mahdotonta panna paremmaksi.

    • anti-ark

      Näin on. Palautetaan maa menneeseen hyvään aikaan ja kansa takaisin peltotöihin!

    • Zabadak

      No, hitto, rakentakaa miten mielitte ja lopettakaa tuo lapsellinen vänyminen.
      Ei arkkitehti teitä voi pakottaa rakentamaan nuin eikä näin.

    • kädentaitaja

      Minulle safa-arkkitehti piirsi erikseen pyytämättä korkean sokkelin ja pitkät räystäät. Eräs rakennesuunnittelija tosin esitti muutoksia suunnitelmiin ulkonäköseikkoihin vedoten. Ne hänen ratkaisunsa olisivat olleet selvästi työläämpiä ja näin ollen myös kalliimpia toteuttaa.
      En kuitenkaan näe syytä haukkua häntä tai muita rakennusalan ammattilaisia. Saahan noita ehdottaa. Maksajalla on edelleen oikeus päättää.

    • Lakiongelma.

      Hankkisivat nää tuomarit ihan oikean elämän. Hitto ei niiden tekemisillään ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tuomioita antavat. On siinä vanginvartijalla tekemistä kun yrittää saada arskat ja junnut sopimaan selliin ja pysymään hiljaisina. Ei olis minkäänlaisia vankiongelmia jos olisi tuomittu kuten 1800 luvulla.

      • kirjoittajat syvältä!

        Hankkisivat nää kirjoittajat ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden jutuilla ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tekstejä väsäävät. On siinä sivistyneellä ihmisellä tekemistä kun yrittää saada tolkkua näistä analfabeettien väkerryksistä.

        Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata.


      • melkein!
        kirjoittajat syvältä! kirjoitti:

        Hankkisivat nää kirjoittajat ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden jutuilla ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tekstejä väsäävät. On siinä sivistyneellä ihmisellä tekemistä kun yrittää saada tolkkua näistä analfabeettien väkerryksistä.

        Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata.

        "Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata."

        Olen samaa mieltä. Ja käännyin myös. Lopputuloksena syntyy hieno talo, jossa on hyvä asua.

        Kyllä Suomi on riittävän väärällään näitä uusvanhoja pakettitaloja ja muuta mautonta viritystä, joita kaikkia ei oikein taloksi kehtaa sanoa.


    • sdfsdfs

      Siis sinä et ole nähnytkään arkkitehtiä työssään vai..? Itse olen ollut kaksi vuotta jo arkurina, ja voin kyllä sanoa, että laskemme rakenteen lujarit alustavasti itse.

      Ja homeongelmia jos syntyy talon ensimmäisen 30 elinvuoden aikana niin sitten on kyllä arkkitehdin vika.. tosin en ymmärrä miten tuollaisia virheitä voi tehdä, sillä kyllä se koulussa aika monta kertaa opetettiin miten välttää homeongelmat. Varmaan sitten vaan laiskuutta arkurin puolelta, tai duunareiden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe