Arkkitehdit on ihan hanurista

Homeongema

Hankkisivat nää arkkitehdit ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden tekemisillään ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia rakennelmia suunnittelevat. On siinä rakennesuunnittelijalla tekemistä kun yrittää saada lujuuslaskelmat sopimaan arkkitehdin luomukseen. SAFA ELMAR ja sisänurkka, siinä toinen.
Ei olis minkäänlaisia homeongelmia jos olisi rakennettu kuten 1800 luvulla. Korkee sokkeli, pitkät räystäät, harjakatto, ulkosauna ja ulkohuusi.

8

1823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typeryyksiä.

      Pyrkivät uusiksi Alvar Aalloiksi.Sehän teki jo kaikki virheet joten mahdotonta panna paremmaksi.

    • anti-ark

      Näin on. Palautetaan maa menneeseen hyvään aikaan ja kansa takaisin peltotöihin!

    • Zabadak

      No, hitto, rakentakaa miten mielitte ja lopettakaa tuo lapsellinen vänyminen.
      Ei arkkitehti teitä voi pakottaa rakentamaan nuin eikä näin.

    • kädentaitaja

      Minulle safa-arkkitehti piirsi erikseen pyytämättä korkean sokkelin ja pitkät räystäät. Eräs rakennesuunnittelija tosin esitti muutoksia suunnitelmiin ulkonäköseikkoihin vedoten. Ne hänen ratkaisunsa olisivat olleet selvästi työläämpiä ja näin ollen myös kalliimpia toteuttaa.
      En kuitenkaan näe syytä haukkua häntä tai muita rakennusalan ammattilaisia. Saahan noita ehdottaa. Maksajalla on edelleen oikeus päättää.

    • Lakiongelma.

      Hankkisivat nää tuomarit ihan oikean elämän. Hitto ei niiden tekemisillään ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tuomioita antavat. On siinä vanginvartijalla tekemistä kun yrittää saada arskat ja junnut sopimaan selliin ja pysymään hiljaisina. Ei olis minkäänlaisia vankiongelmia jos olisi tuomittu kuten 1800 luvulla.

      • kirjoittajat syvältä!

        Hankkisivat nää kirjoittajat ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden jutuilla ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tekstejä väsäävät. On siinä sivistyneellä ihmisellä tekemistä kun yrittää saada tolkkua näistä analfabeettien väkerryksistä.

        Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata.


      • melkein!
        kirjoittajat syvältä! kirjoitti:

        Hankkisivat nää kirjoittajat ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden jutuilla ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tekstejä väsäävät. On siinä sivistyneellä ihmisellä tekemistä kun yrittää saada tolkkua näistä analfabeettien väkerryksistä.

        Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata.

        "Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata."

        Olen samaa mieltä. Ja käännyin myös. Lopputuloksena syntyy hieno talo, jossa on hyvä asua.

        Kyllä Suomi on riittävän väärällään näitä uusvanhoja pakettitaloja ja muuta mautonta viritystä, joita kaikkia ei oikein taloksi kehtaa sanoa.


    • sdfsdfs

      Siis sinä et ole nähnytkään arkkitehtiä työssään vai..? Itse olen ollut kaksi vuotta jo arkurina, ja voin kyllä sanoa, että laskemme rakenteen lujarit alustavasti itse.

      Ja homeongelmia jos syntyy talon ensimmäisen 30 elinvuoden aikana niin sitten on kyllä arkkitehdin vika.. tosin en ymmärrä miten tuollaisia virheitä voi tehdä, sillä kyllä se koulussa aika monta kertaa opetettiin miten välttää homeongelmat. Varmaan sitten vaan laiskuutta arkurin puolelta, tai duunareiden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1868
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1720
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1370
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1295
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1212
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      120
      1191
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      97
      998
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      972
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      945
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      942
    Aihe