Arkkitehdit on ihan hanurista

Homeongema

Hankkisivat nää arkkitehdit ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden tekemisillään ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia rakennelmia suunnittelevat. On siinä rakennesuunnittelijalla tekemistä kun yrittää saada lujuuslaskelmat sopimaan arkkitehdin luomukseen. SAFA ELMAR ja sisänurkka, siinä toinen.
Ei olis minkäänlaisia homeongelmia jos olisi rakennettu kuten 1800 luvulla. Korkee sokkeli, pitkät räystäät, harjakatto, ulkosauna ja ulkohuusi.

8

1854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typeryyksiä.

      Pyrkivät uusiksi Alvar Aalloiksi.Sehän teki jo kaikki virheet joten mahdotonta panna paremmaksi.

    • anti-ark

      Näin on. Palautetaan maa menneeseen hyvään aikaan ja kansa takaisin peltotöihin!

    • Zabadak

      No, hitto, rakentakaa miten mielitte ja lopettakaa tuo lapsellinen vänyminen.
      Ei arkkitehti teitä voi pakottaa rakentamaan nuin eikä näin.

    • kädentaitaja

      Minulle safa-arkkitehti piirsi erikseen pyytämättä korkean sokkelin ja pitkät räystäät. Eräs rakennesuunnittelija tosin esitti muutoksia suunnitelmiin ulkonäköseikkoihin vedoten. Ne hänen ratkaisunsa olisivat olleet selvästi työläämpiä ja näin ollen myös kalliimpia toteuttaa.
      En kuitenkaan näe syytä haukkua häntä tai muita rakennusalan ammattilaisia. Saahan noita ehdottaa. Maksajalla on edelleen oikeus päättää.

    • Lakiongelma.

      Hankkisivat nää tuomarit ihan oikean elämän. Hitto ei niiden tekemisillään ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tuomioita antavat. On siinä vanginvartijalla tekemistä kun yrittää saada arskat ja junnut sopimaan selliin ja pysymään hiljaisina. Ei olis minkäänlaisia vankiongelmia jos olisi tuomittu kuten 1800 luvulla.

      • kirjoittajat syvältä!

        Hankkisivat nää kirjoittajat ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden jutuilla ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tekstejä väsäävät. On siinä sivistyneellä ihmisellä tekemistä kun yrittää saada tolkkua näistä analfabeettien väkerryksistä.

        Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata.


      • melkein!
        kirjoittajat syvältä! kirjoitti:

        Hankkisivat nää kirjoittajat ihan oikeen elämän. Hitto ei niiden jutuilla ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa. Perhana millaisia tekstejä väsäävät. On siinä sivistyneellä ihmisellä tekemistä kun yrittää saada tolkkua näistä analfabeettien väkerryksistä.

        Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata.

        "Ei olis minkäänlaisia ymmärtämisongelmia jos olisi kaikilla koulutusta takana ja sen myötä varaa kääntyä safa-arkkitehdin puoleen. Ei tarttis talopakettia kasata."

        Olen samaa mieltä. Ja käännyin myös. Lopputuloksena syntyy hieno talo, jossa on hyvä asua.

        Kyllä Suomi on riittävän väärällään näitä uusvanhoja pakettitaloja ja muuta mautonta viritystä, joita kaikkia ei oikein taloksi kehtaa sanoa.


    • sdfsdfs

      Siis sinä et ole nähnytkään arkkitehtiä työssään vai..? Itse olen ollut kaksi vuotta jo arkurina, ja voin kyllä sanoa, että laskemme rakenteen lujarit alustavasti itse.

      Ja homeongelmia jos syntyy talon ensimmäisen 30 elinvuoden aikana niin sitten on kyllä arkkitehdin vika.. tosin en ymmärrä miten tuollaisia virheitä voi tehdä, sillä kyllä se koulussa aika monta kertaa opetettiin miten välttää homeongelmat. Varmaan sitten vaan laiskuutta arkurin puolelta, tai duunareiden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      208
      4699
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3640
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      22
      1380
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1179
    Aihe