visan käyttö

olen hankkimassa korttia jolla saan helposti ulkomailla nostettua rahaa automaatista, mutta törmäsin erilaisiin visa kortteihin.
Eli:Visa electronic on eräs niistä ja nosto käy sillä tunnuksella merkityistä automaateista.Onko nostoautomaatteja käytännössä vähemmän kuin muiden visa korttityyppien nostoautomaatteja??
Erikseen oli myös visa pankkikortti ja visa luottokortti.Jos on pelkkä visa pankkikortti tarkoittaako se sitä että sillä automaattinosto käy kaikissa visa automaateissa mutta tilillä suomessa on oltava katetta ja taas luottokortti samoin mutta raha veloitetaan jälkikäteen laskulla??
sekava viesti mutta lähinnä tärkein kysymys on siis että käyvätkö kaikki samoihin automaatteihin missä vain visa mainitaan
63131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nostoon niin Visa electron on mulla toiminut ihan yhtä hyvin kuin tavallinen Visa. Ja aivan samoista automaateista voi nostaa. Electronilla pystyy Euroopassa ihan hyvin ostamaan mutta muualla ei kovin hyvin, mutta sanoitkin tarvitsevasi vain rahan nostamiseen automaatista. Tavallinen Visa lähettää aina laskun eli ostat luotolla, Visa Electron varaa sen summan tililtäsi saman tein.

Äänestä

on tarkoitettu nuoria varten tilapäiseksi kortiksi. Sen keksi Nordea pankki jotta sillä lailla sitoo nuoretkin Nordean asiakkaiksi. Kun on kerran yhden pankin asiakkaaksi ruvennut niin sitä sitten jatkaakin sen saman pankin asikkaana. Tässä se vitsi piilee.

Joten Elektroni olisi hyvä vaihtaa panklkikorttiin kun täyttää 20 vuotta sillä se on parempi ja kätevämpi.

Ruotsissa käyttää noin 88% ihmisistä pankkikorttia. Luottokortit tulee ajan mittaan kallimmaksi ja ovat paljon helpompi manipuloida.

Pankkikortti tilille tulee palkka ja muut tulot ja sitten vaan kauppan ja höyläämään. Ruotsi onkin yhdessä Englannin kanssa ajanut tätä pankkikorttisyttemiä luottokorttien sijasta juuri turvallisuus syistä mutta muualla Euroopassa ei ole vielä niitä höyläysvehkeitä kaupoissa niinkuin Ruotissa on aivan kaikkialla.

Pankkikortin etu on se että sinä et koskaan sitä anna kenenkään käteen ja näin sitä ei kukaan voi väärinkäyttää tai kopioida, mikä voi käydä niin salaman nopeasti etttei sitä edes huomaa. Pankkikortilla sinä otat suoraan yhteyden joka maksukerralla pankkiin ja tiliisi, eikä sinua siitä veloiteta erikseen. Se vaatii titeysti että sinulla on rahaa tililläsi.

Itse käytän pankkikorttia kaikkialla, ulkomaillakin. Ulkomailla nostan vähän kerrallaan automaatista käteistä. Hotellin olen kortilla maksanut jonkun kerran silloin kun siihen on ollut mahdollisuus.

Äänestä
  • pankkikortti ulkomaillakin? Salli minun epäillä. Jos nyt olet sotkenut Visa-korttiin?
    Suomalainen pankkikortti ei ainakaan käy ulkomailla kuin esim. Haaparannassa.

    Ei kai se pankkikortin käyttö ulkomailla ole höyläyslaitteista kiinni vaan kansainvälisistä sopimuksista ja tietoliikennetekniikasta maiden välillä?

    Äänestä

  • Sinulla on ruotsalaisessa pankkikortissasi visa-ominaisuus. Tavallinen ruotsalainen pankkikortti ei käy ulkomailla!

    Äänestä

  • Suomi-Poika kirjoitti:

    Sinulla on ruotsalaisessa pankkikortissasi visa-ominaisuus. Tavallinen ruotsalainen pankkikortti ei käy ulkomailla!

    Visa Electron = Maksat koyimaassa käteistä automaatilta. Toimii myös suht hyvin käteisen nostoon ulkomailla ja joissakin kaupoissa voit sillä myös maksaa.

    Visa - Pankkikortti = Kortti jossa Visa sekä pankkikortti ominaisuus. Kotimaassa voit maksaa kummalla tahansa ja käteistä voit nostaa kummalta puolelta vain. Ulkomailla kyseisen kortin Visa puoli vain käytössä.

    Visa = Kortti jolla maksat niin kotimaassa kuin ulkomaillakin luotolle. Saat myös nostettua käteistä automaatista kuluja vastaan.

    Äänestä

  • Kirjoitit: "Pankkikortin etu on se että sinä et koskaan sitä anna kenenkään käteen ja näin sitä ei kukaan voi väärinkäyttää tai kopioida".

    Tarkoitat varmaankin sirukorttia? Sirukortti voi olla pankkikortti tai luottokortti ja käsittääkseni myös Visa Elekrtonia voidaan käyttää sirun kautta.

    Se, otetaanko tiedot magneettiraidan vai sirun kautta, ei riipu eikä roiku siitä mikä kortti (pankki-, luotto- vai jokin muu) on kyseessä, vaan nimenomaan kortin fyysisistä ominaisuuksista. Itselläni on pankki-luottokorttiyhdistelmässäni ollut siru on useamman vuoden, mutta olen päässyt käyttämään sitä vasta noin vuoden ajan aktiivisesti, sillä vasta nyt ovat sirulukijat alkaneet yleistyä.

    Pankkikortti on aivan yhtä helppo väärentää kuin luottokortti, mutta pankkikortin 'ongelma' johtuu juuri siitä, että se ei käy ulkomailla. Luottokortit käyvät kansainvälisesti ja sen takia niitä käytetään väärin. Jos pankkikortit kävisivät samalla tavalla kansainvälisesti kuin luottokortitkin, uskon että niitä käytettäisiin aivan samalla tavalla väärin.

    Pankit tosin väittävät, että sirun tietoja ei pystytä kopioimaan tai käyttämään niin helposti hyväksi kuin magneetiraidalta luettuja tietoja, mutta eiköhän nuo rikolliset pian ole ajantasalla tai jo edelläkin korttien kopiointitavoissa.

    Olen myös ymmärtänyt oman pankkini lähettämästä tiedotus- ja markkinointimateriaalista, että nykymuotoisista pankkikorteista oltaisiin lähitulevaisuudessa luopumassa kokonaan ja ne korvattaisiin Visa Elektron -tyyppisillä 'kansainvälisillä pankkikorteilla'. Tämän mukaan Visa Elektron (tai vastaavat kortit) eivät siis olisikaan mikään nuorten väliaikainen kortti, vaan nimenomaan tuollainen kansainvälinen pankkikortti, josta viestissäsi käsittääkseni kerrot.

    Nämä korttiuudistukset kuitenkin tuntuvat ainakin itsestäni jotensakin sekavilta edelleen, enkä ota mitään vastuuta ylläolevan todenmukaisuudesta, tämä on vain minun käsitykseni asioista...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kortin vaihtaja kirjoitti:

olen hankkimassa korttia jolla saan helposti ulkomailla nostettua rahaa automaatista, mutta törmäsin erilaisiin visa kortteihin.
Eli:Visa electronic on eräs niistä ja nosto käy sillä tunnuksella merkityistä automaateista.Onko nostoautomaatteja käytännössä vähemmän kuin muiden visa korttityyppien nostoautomaatteja??
Erikseen oli myös visa pankkikortti ja visa luottokortti.Jos on pelkkä visa pankkikortti tarkoittaako se sitä että sillä automaattinosto käy kaikissa visa automaateissa mutta tilillä suomessa on oltava katetta ja taas luottokortti samoin mutta raha veloitetaan jälkikäteen laskulla??
sekava viesti mutta lähinnä tärkein kysymys on siis että käyvätkö kaikki samoihin automaatteihin missä vain visa mainitaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu