Valan laatan, betonista. 3,5m*3,5m. Hiekkaa ja kabilaariesto alla. Kahdella tavalla neuvottu: Laita polyuretaanilvyt alle, toiset taas, älä laita, ei mitään hyötyä! Mitä hyötyä, jos laitan levyt, betonin alle? Koska pelkkä betonilaatta kyseessä.
Polyuretaanin tarkoitus?
2
827
Vastaukset
- Pesämuna
ei pääse mylläämään laatan alla, ilmeisesti pitäisi ulottua myös laatan ulkopuolelle, vertaa talon routasuojaus.
- duunari2
ne sinne laitetaan ja ne voi yhtähyvin laitta styroxistakin. Rippuu mitä laatan päälle tulee ja saako se talvella mahdollisesti liikkua roudan mukana, jos saa niin ei tarvi eristystä jos taas ei saa liikkua niin eristä sitten.
Eritys on kylmään rakenteeseen tehtävä paremmin kuin lämpimään koska hukkalämpöä ei tule mistään eli routasuojauksen on ulotuttava ainakin 1,5 metriä kauemmas laatan reunasta ja kauttaaltaan laitettava laatan alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18011299
- 565381
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 382301
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441735Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381393Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61226Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261159