Vikaa taloyhtiön antennissa vai digiboxissani?

ei tietä..?

Ongelmana on se että kun katson digiboxini kautta tv:tä ni useimmiten juuri mainosten kohdalla kuva katoaa ja lähtee liikkumaan ylhäältä alas niin ettei siitä kertakaikkiaan saa mitään selvää. Välillä tekee myös ohjelmien aikana niin. Onko vika boxissani vai taloyhtiön antennissa? Toisessa huoneessa on tv, jossa ei ole digiboxia, mutta mtv3 yms. kanavat näkyvät ilman ongelmia.

1

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen miettinyt kanssa tätä asiaa. Minulla on digikortti tietokoneessa, ja välillä tulee satunnaisesti jotain häiriötä talon antennista, mutta toisaalta sitä tuli omalla sisäiselläkin antennilla. Päädyin siihen, että tietokoneessa oleva digikorttini on liian herkkä, signaalintaso pitää olla tietyn verran, eli ei liian suurta vahvistusta, mutta kuitenkin minulla on vahvistin talonantenniverkosta tulevalle signaalille. Analogiset kanavat näkyivät tavallisella televisiolla suhteellisen hyvin. Eli tollainen pätkiminen johtuu useimmiten häiriöstä signaalissa, tai sitten liian suuresta signaalin voimakkuudesta, joka on lienee yleistä taloyhtiöissä (vahvistimen takana antenni).

      Olen siis löytänyt asunnostani antennipistokkeen josta tulee varsin hyvä signaali, jota sitten hieman vahvistan, ja olen saanut kanavat näkymään suhteellisen hyvin. Välillä on pientä ongelmaa. Ylen kanavapaketissa(tai sen taajuusalueella) eniten häiriöitä.

      Onnea kaikille digiboxi maailmaan. *odottaa streamiä netistä* niin ei tarvitse häiriöistä niin välittää*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe