amk=luuseripaikka?

Onko se totta että ei tradenomit ja muut pääse kunnon töihin oikein millään kun niitä on jo liikaa.? Kuulema yliopistosta valmistuvat pääsevät johtotehtäviin,amk:laiset lähinnä niiden polkuräteiksi..
173557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

sanoa, ellet sitten oman yrityksen perustais.

Äänestä
  • voin sanoa, että ei pidä paikkaansa! Älkää nyt hyvät ihmiset uskoko kaikkea soopaa, mitä täällä kirjoitellaan. Menestymisen takeena ei todellakaan ole pelkkä yo-tutkinto, vaan paljon, paljon muuta...
    Olen AMK:sta valmistunut, enkä todellakaan kenenkään jalkarätti!

    Äänestä

Miten amk voi olla luuseri paikka jos se on sinun ykkös tähtäimessä?Tradedomit ovat ehkä "alemmin/vähemmän" koulutettuja mutta on aivan sinusta kiinni miten tulevaisuutesi järjestät.Ja moniko yliopisto suomessa kouluttaa sairaanhoitajia,fysioterapeutteja,ensihoitajia, sosionomeja,kätilöitä.Ei yksikään, joten siinä vaiheessa kun sairastut vakavasti niin ei varmaankaan kannata hakeutua hoitoon.Siinä vaiheessa kun saat sydänkohtauksen niin ei ainakaan kannata soittaa ambulanssia.Jos joudut onnettomuuteen ja tarvitset kuntoutusta niin ei ainakaan kannata mennä fysioterapeutille, ja kun lapsesi syntyy niin ei AINAKAAN kannata lähteä sairaalaan...kun me luuserit sinua siellä sitten kuitenkin vain hoidettaisiin.

Äänestä

alasta, mihin haet. Jokainen ala, mihin amk:ssa opiskellaan on tarpeellinen. Toisilla aloilla on enemmän työvoimaa ja toisilla vähemmän. Itselläni oli neljä työpaikkaa, joista valita, tiedossa jo kuukausia ennen valmistumista. Tekniikan alalla se on tällä hetkellä näin. Ja palkka on muuten paljon parempi kuin esimerkiksi yliopistokoulutetulla ystävälläni, joka ei koskaan saanut töitä opiskelemallaan tähtitieteen ja itämaisten kulttuurien alalla ja vihdoin perusti oman firman ihan muuta alaa ja suoritustason hommia (mutta hyvin pärjää sekin, en arvostele hänen valintojaan).

Äänestä
  • paljon ja siksi saattaa työllistyminen olla vaikeaa. Tradenomilinja kun on kaupallisen alan "yleislinjaa" eli ei erikoistuta mihinkään. Kuitenkin se riippuu siitä millaiseen työhön on itse valmis menemään, tai mistä aloittamaan.

    Tradenomistakin voi vielä lähteä erikoistumaan jollekin kaupallisen alan erikoislinjalle.

    Äänestä

  • on todella kirjoitti:

    paljon ja siksi saattaa työllistyminen olla vaikeaa. Tradenomilinja kun on kaupallisen alan "yleislinjaa" eli ei erikoistuta mihinkään. Kuitenkin se riippuu siitä millaiseen työhön on itse valmis menemään, tai mistä aloittamaan.

    Tradenomistakin voi vielä lähteä erikoistumaan jollekin kaupallisen alan erikoislinjalle.

    "Tradenomilinja kun on kaupallisen alan "yleislinjaa" eli ei erikoistuta mihinkään."

    "Tradenomistakin voi vielä lähteä erikoistumaan jollekin kaupallisen alan erikoislinjalle. "

    Että mitenkä xD

    Äänestä

Kaikkihan on ihan omasta osaamisesta kiinni ja miten hyvin osaa markkinoida sitä osaamistaan työnantajille, tai sitten jos käy todella hyvä tuuri.

Koulutuksella ei ole kauheastikaan väliä 3-5 vuoden työkokemuksen jälkeen, joten yleensä se alku on se vaikein osuus. Mutta valitettava fakta on se kuitenkin, että tradenomit, tietotekniikanhörhöt ja "taiteilijat" eivät yleensä pääse oman alansa töihin. Tosin tietotekniikalla tai taiteilijoilla ei ole ollut kysyntää pitkään aikaan muutenkaan.

Tämä on nyt ihan mututietoa, mutta kuulemani mukaan ainakin näillä terveysaloilla on parempi työllistyminen OMAN ALANSA töihin kuin useimmilla muilla.

Kannattaa panostaa paljon siihen työharjoittelujaksoon joka tapauksessa.

Äänestä
  • mututuntumalla faktoja? Tradenomit työllistyvät kyllä kohtalaisesti omalle alalle - omasta tutusta opiskeluporukasta jokainen on oman alansa töissä. Myös itse olen työllistynyt hyvin. Tämä ei ole mutua vaan faktaa!

    Äänestä

  • Jos olet sitä mieltä että se on mututietoa että terveys aloilla on tällä hetkellä parempi työllistyminen, niin lienetkö katsonut hetkeen uutisia??Se on helvetillisen totta että niin on ja teidän kaikkien tradenomienkin kohdalle osuu vielä se hetki kun me hoitajat teitä hoidellaan =)

    Äänestä

  • "tietotekniikalla tai taiteilijoilla ei ole ollut kysyntää pitkään aikaan muutenkaan"

    Hah hah!! =D Hyvä läppä. Tietotekniikalla ei olekaan kysyntää eikä sitä missään tarvita.. Joo.

    Äänestä

Ainakin laskentatoimen puolella työllistyy, ja pääsee helposti alan töihin. Nyt toisen vuoden jälkeen saan kesätöistä 1700 euroa kuussa; ei huippua mutta ei kai tässä vaiheessa kauhean huonostikaan. Markkinoinnin ja mediatuotannon puolella voi olla toista, en tiedä.

Äänestä
  • Siis Amkiin kun vaan keksisi alan.

    Äänestä

Itse voin sanoa, että pääsee kyllä ne tradenomitkin pääsee kunnon töihin. Riippuu täysin itsestä, kuinka ylös haluaa kurottaa. Ymmärrän kyllä, että nykyisen koulutuspolitiikan aikana, jolloin korkeakoulututkinto alkaa olla kaikilla, on haasteellista saada koulutusta vastaavaa työtä. Itse tradenomitutkinnon suorittaneena olen saanut koulutusta vastaavaa työtä, mutta se on vaatinut kyllä merkittävää henkilökohtaista panostusta. Voin todeta, että jos peruskoulutus (esim tradenomi, insinööri, KTM ja jne.) on kunnossa, niin kyllä se hyvä työpaikka löytyy, jos vaan on aktiivinen.

Äänestä
  • mä en kanssa tajua tuota tradenomihöpötystä. mun tuttuja on paljon tradenomiksi opiskelevia ja valmistuneita. ja hyvin on ollut juuri oman alan töitä, yksi sai juuri myyntipäällikön paikan, yhdellä olisi varaa valita kirjanpitäjän töiden väliltä, pari on pankissa jne. yksi jatkaa opintojaan pankissa aikoen pörssiin. ihan itsestä kiinni! taitaa joku katkera yo siellä hehkuttaa kun tradenomi vei paikan noka edestä, vaikka joku taisi luulla kaiken tulevan hopetarjottimella kun paperi on kourassa....

    Äänestä

  • kiinni kirjoitti:

    mä en kanssa tajua tuota tradenomihöpötystä. mun tuttuja on paljon tradenomiksi opiskelevia ja valmistuneita. ja hyvin on ollut juuri oman alan töitä, yksi sai juuri myyntipäällikön paikan, yhdellä olisi varaa valita kirjanpitäjän töiden väliltä, pari on pankissa jne. yksi jatkaa opintojaan pankissa aikoen pörssiin. ihan itsestä kiinni! taitaa joku katkera yo siellä hehkuttaa kun tradenomi vei paikan noka edestä, vaikka joku taisi luulla kaiken tulevan hopetarjottimella kun paperi on kourassa....

    Katkera 1. vuoden yo, joka hakee kesätöitä saattaa ehkä jäädä toiseksi...

    Kaikki tuntemani tradenomit on mulla kollegoja kesätöissä (2. vuotta opiskelen korkeakoulussa)...

    Äänestä

  • lökjölkj kirjoitti:

    Katkera 1. vuoden yo, joka hakee kesätöitä saattaa ehkä jäädä toiseksi...

    Kaikki tuntemani tradenomit on mulla kollegoja kesätöissä (2. vuotta opiskelen korkeakoulussa)...

    muutamia korkeakoulusta valmistuneita omaan yritykseeni - olen siis tradenomi.

    Äänestä

Nyt on pakko sanoa, että vaikka tradenomiliiton MIELESTÄ tradenomeja koulutetaan turhan paljon, ei Opetusministeriö ole kuitenkaan katsonut aiheelliseksi vähentää tradenomien koulutusmäärää.

Tradenomeja voi erikoistua lukemattomille aloille multimediasta juridiikkaan ja markkinoinnista tietohallintoon.. Kyllä töitä löytyy kaupalliselta alalta aina.

Joku mainitsi tuon tietotekniikan, että sen arvostus, tai jotain sinne päin, olisi laskussa. Väitän kyllä, että asia on täysin päinvastoin. Kaikki yritykset tulevat satsaamaan tietotekniikkaan, tuotannon- ja tiedonhallintaan ja muihin sähköisiin, ATK-pohjaisiin järjestelmiin. Kuka ne suunnitelee, rakentaa, hoitaa ja tukee elleivät tietotekniikan asiantuntijat?

AMK ei todellakaan ole luuseripaikka. Jokainen valitsee itselleen sopivan alan jota haluaa opiskella, oli se sitten ammattkikoulussa, yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa. Ja koulua/linjaa voi vaihtaa ja uutta alaa opiskella vielä eläkkeelläkin. Mikä hätä tässä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinkö.. :( kirjoitti:

Onko se totta että ei tradenomit ja muut pääse kunnon töihin oikein millään kun niitä on jo liikaa.? Kuulema yliopistosta valmistuvat pääsevät johtotehtäviin,amk:laiset lähinnä niiden polkuräteiksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu