Kulutusjuhla rulettaa, missä järki?

Krääsää on tarjolla joka lähtöön. Pääsiäinen meni, Vappu ovella. Tarjoukset paukkuu luukusta.
Milloin ihminen oppii kulutuksen seuraukset?
Opettakaamme lapsemme kunnioittamaan eläimiä, luontoa, toisia ihmisiä ja hyviä tapoja.
Ei lapsuutta saa kasata krääsävuoren vieressä elämään. Aikuisen välittäminen lapsesta tulee olla aitoa, ei rahalla ostetun hyödykkeen väärti.
5541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tämä materialismi tuhoaa ihmiskunnan moraalin. Katsokaa vaikka USA:laisia ja minun exääni :D

Ja nimenomaan on tärkeätä ettei osta lapsille tolkuttomasti sitä törkyä millä ne eivät kumminkaan leiki.
Lapset ovat niin onnellisia jos heidän kanssaan vaikkapa askartelee tyhjästä vessapaperirullasta tai pahvilaatikosta jotain jännää liiman ja värillisen kirjanpäällysteen kera. Se on paljon hauskempaa itsellensäkin, kuin vain ostaa jotain "made in china" krääsää.
Ja samalla kuin huomaamatta lapsista ei tule materialisteja, vaan käytännönläheisiä tasapainoisia ihmisiä :)

Äänestä
  • jus niin! Normielämää lapsille ja itselle.

    Äänestä

ystäväiseni, ei ole pohdiskelut mennyt hukkaan.
Kokemuksesta puhuen on tosi mahtavaa mennä lasten
kanssa esim. metsään ja tehdä käpy lehmiä tai
käpy lampaita. Jaa että tyhmääkö ??? voipi olla,
sillä siinä kyynelpuro valuu kun katsoo lasten
intoa ja touhua. terv. iskävaari

Äänestä

Mikä ihmeen järki? Ei se kova mainostaminen kerro mitään krääsän ostamisesta, pikemminkin päin vastoin. Suomalaisilla duunareilla on EU:n huonoimpiin kuuluva ostovoima, joka on jopa alle espanjalaisten, joten sitä rahaa ei irtoa liiemmälti käytettäväksi turhaan krääsään, mikä puolestaan näkyy kauppojen katteissa. On pakko mainostaa, jos ei halua kärsiä tappioita...

Äänestä

Ei täältä saa mitään mukaansa.
Mihin siis säästää? Pahan päivän varalle, hah.
Kuluttamaan vaan, talous kasvaa, kansa tienaa, kaikilla on kivaa.
Ei kääreliinoissa ole taskuja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pohdiskellut kirjoitti:

Krääsää on tarjolla joka lähtöön. Pääsiäinen meni, Vappu ovella. Tarjoukset paukkuu luukusta.
Milloin ihminen oppii kulutuksen seuraukset?
Opettakaamme lapsemme kunnioittamaan eläimiä, luontoa, toisia ihmisiä ja hyviä tapoja.
Ei lapsuutta saa kasata krääsävuoren vieressä elämään. Aikuisen välittäminen lapsesta tulee olla aitoa, ei rahalla ostetun hyödykkeen väärti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu