Miten korjata kosteusvaurioitunut pesuhuoneen/makuuhuoneen välinen tiiliseinä, jossa todennäköisesti sädesientä? Pintatasoite toki tulee poistaa ja mekaaninen harjaus seinälle tiilipinnalle saakka, mutta varmaan kannattaa käsitellä jollain aineella. Millasta ainetta on hypokloriitti? Jostain lukenut, että sillä voisi käsitellä? Onko täysin eri aine, kuin tavallinen kloriitti? Sädesienihän käsittääkseni pitää kloriitista? Entäs olisiko lisäksi seinän kuumentaminen järkevää, jolloin sädesieni tuhoutuisi?
Sädesienen poisto
PekkaY
95083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=sädesienen poisto&btnG=Google-haku&meta=
Neuvoja otetaan edelleen vastaan. Googlella en vielä löytänyt sopivaa sivua, josta olisi apua..
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm
Kyseessä on jonkun teeseitsemiehen omia juttuja, joihin tulee suhtautua hyvin varauksellisesti.
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2000/250100.html
" Nyt kun tiedetään, että myrkyt eivät ole pois pestävissä ja ne eivät hajoa hapoilla, emäksillä eivätkä entsyymipesuaineilla, niitä ei voi hävittää muuta kuin polttamalla. Ei siis ole muuta keinoa, kuin purkaa pois kaikki ne rakenteet, joissa epäillään olevan näitä myrkkyjä, akatemiaprofessori Mirja Salkinoja-Salonen Helsingin yliopistosta neuvoo."
Bakteerit (sädesieni) kuolevat hypokloriitilla. Sitten ovat itiöt, ne ovat asia erikseen. Itiöt ovat lepotilassa olevia bakteereita. Niihin hypokloriitti tehoaa kohtalaisesti.
Ihmiselle haitallisia ovat bakteerien aineenvaihduntatuotteet, eivät itse bakteerit. Mikäli bakteerit ovat kuolleet tai lepotilassa, ne eivät näitä aineenvaihdutatuotteita=myrkkyjä muodosta.
http://www.kemia-lehti.fi/wp-content/uploads/2013/02/kem312_horppu.pdf
Tärkeintä on estää kosteus, joka on homeen alunperin aiheuttanut.
"Tärkeintä on estää kosteus, joka on homeen alunperin aiheuttanut".
Olipa aika välkky kommentti. Kieltämättä.
Totta kai ja tuohan on ymmärretty ja aikoja sitten mutta mitä sen jälkeen kun vahinko on jo tapahtunut ja rakennettu sutta ja sekundaa. Olisiko jotain "uutta" sulla pukata ongelmiin. Estäppä se kosteus raksalla syysmyrskyillä ja lumituiskuissa viikonloppuisin kun ei valvontaa edes ole, siinäpä onkin tekemistä kenelle vaan kerrostaloja rakennellessa.