Meidän mies on nyt 5viikkoa.. Ongelmana on, että maito nousee kunnolla vain yöllä. Olen yritäänyt levätä ja juoda ja imettää useammin päivällä ja illalla vielä enemmän, mutta ennen yöunia maito vain loppuu ja on pakko antaa lisämaitoa, jotta vauva tulee tyytyväiseksi.
Lisämaidon jälkeen vauva nukkuu tyytyväisenä 4-6h, joten aamulla rinnat on räjähdys pisteessä. Olen nukkunut kerääjien kanssa ja ilman minkäänlaista lypsämistä pulloon saa yömaitoa kaataa 40-60ml pelkästään toisesta rinnasta. Joten tätä maitoa olen sitten syötellyt iltaisin lisämaidoksi välillä vastikkeen kera, välillä ilman.
Miten ihmeessä saisin madon tuotannon tasaantumaan?
Lisämaidon jälkeen vauva nukkuu tyytyväisenä 4-6h, joten aamulla rinnat on räjähdys pisteessä. Olen nukkunut kerääjien kanssa ja ilman minkäänlaista lypsämistä pulloon saa yömaitoa kaataa 40-60ml pelkästään toisesta rinnasta. Joten tätä maitoa olen sitten syötellyt iltaisin lisämaidoksi välillä vastikkeen kera, välillä ilman.
Miten ihmeessä saisin madon tuotannon tasaantumaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
iltaisin?
Juu, ei se ole mitään maidon vähyyttä vaan vauvat ovat levottomia iltaisin.
-------------------------------
http://www.hernekeppi.fi/kantsu/tietoa.html
Vauva on varsinkin iltaisin itkuinen ja kärttyinen.
Imetystukilistan kotisivuilla on aiheesta hyvä artikkeli http://www.lapsiperhe.net/imetystukilista/faq/kello.php josta näkee, että pienen vauvan iltalevottomuudet ovat enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Moni vauva juo tässä vaiheessa tarjottuja lisämaitoja, mutta moni vauva ottaa tuttipullosta maitoa, vaikka ei olisi nälkäinenkään(tuttipullo valuttaa maitoa vauvan suuhun, jonka on pakko niellä sinne tulleet maidot, ettei hän tikahdu) ja tällaiset varmuuden vuoksi lisämaitopullot voivat hämmästyttävän nopeasti johtaa lisämaitokierteeseen, joka ihan oikeasti sitten vähentää äidin omaa maitomäärää.
..vähenee nyt koko ajan, koska joka yön jälkeen rinnat ovat saaneet viestin, että maitoa on liikaa, sitä ei kukaan tarvitse. Kuten tuossa jo sanottiinkin, vauvat ovat yleensä levottomia iltaisin ja haluavat maratonimetyksiä. Tämä ei tarkoita, että sinulla olisi maitoa liian vähän. Mutta pian on, jos jatkat samaan malliin! Jos haluat jatkaa imetystä, kokeile jättää lisämaito pois. Joudut varmaan imettämään illalla ja yöllä tiheämmin, mutta semmoista se on.
Maidontuotanto tasaantuu kyllä, mutta vain jos imetät lapsentahtisesti. Tasaantuminenhan on nimenomaan sitä, että vauvan maidontarve ja sinun maidontuotantosi alkavat synkata. Näin ei voi tapahtua, jos vauva saa säännöllisesti pulloa. Silloin yhtälössä on ylimääräinen tekijä.
Siis asia on kyllä niin, että maitoa ei illalla tule. Piste. Meinaan vauva imee tyytyväisenä niin kauan kuin maitoa tulee ja alkaa sitten sätkiä sylissä ja "ärisee" aikansa kiukkua tissi suussa, jonka jälkeen hylkää sen. Kun itse yritän tässä vaiheessa puristaa nännistä maitoa sitä ei tule. Mies on myös kokeillut sitä imemällä, eikä saanut maitoa.
Vauva siis ei ole vain levoton tai seurustelun haluinen vaan kertakaikkisesti maitoa ei tule rinnasta.
Eikä hän myöskään juo lisämaitoa siksi, että sitä tutista tulee hänelle ja hän siihen tukehtuisi. Joskus maitoa menee 20ml, jonka jälkeen pullo hylätään toisinaan sitä voi mennä 100ml, riippuen siitä kuinka paljon omasta rinnasta on maitoa tullut.
Ja mitä tulee maraton imetyksiin. Olen istunut vauvan kanssa ilta kahdeksasta yö kolmeen tarjoten tyhjää tissiä, joka hylätään ensimmäisen viiden minuutin kuluttua. Yrittänyt hyssytellä ja nukutella ja tarjonnut jälleen tyhjää tissiä. Kuinka pitkiä imetyksiä pitäisi siis tehdä? Missä menee raja jolloin vauvan pitäisi saada nukkuakin, eikä vai itkeä nälkäänsä?? Mulla ei sydän eikä oma univaje kestänyt pidemmälle. Nostan hattua kaikille jotka imettävät kerralla pitempään.
maidontulon lisäämiseksi.
Juo ja syö paljon/hyvin, mammateetä litroittain,
pesi vauvan kanssa, älä stressaa asiasta :-),
lepää, imetä lapsentahtisesti läpi vuorokauden,
lämmintä kaurapussia rinnoille n. 10 min ennen
tuota iltaimetystä. Jotkut vannovat suklaan maitoa nostattavaan vaikutukseen :-)
Luin 1. viestisi ja vielä tuli semmoinen asia mieleen, ettei
5 viikkoisen olekaan tarkoitus nukkua yötä putkeen.
Ja korvike sulaa huonommin kuin rintamaito, joten siksi vauva nukkuu
pitemmän pätkän juotuaan korvikkeen.
Anna vähemmän korviketta, niin rintasi saavat stimulaatiota ja maidontuotantosi lisääntyy.
Lue tuolta lisää:
http://www.imetystukilista.net/faq/lisamaid.php
Meinaatteko, että jos rinnat kerran päivässä täyttyvät hetkeksi kunnolla ja vuotavat yli, niin maidon tuotanto loppuu siihen? oho... (kuinka ihmiset voivat käydä missään kaupassa yms. ilman imetystaukoa tai lyspämistä?)
Kun kuitenkin rintoja stimuloidaan pitkin päivää useaan kertaan ja viimeistään illalla ovat tyystin tyhjät??
Ja miksei 5viikoinen saa nukkua pitkiä yöunia, jos hänestä siltä tuntuu? Kuitenkin pitäisi nukkua vuorokaudessa se 17h...
Varmaankaan ei se max 60ml illassa ole mitään korviketankkaamista, jolla lapsi syötetään tyrmään?
Ja mitä tulee siihen korvikkeeseen.. Ette tainneet lukea viestiäni kunnolla kuitenkaan. Yleensä iltamaitona toimii MINUN OMA MAITO, JONKA AAMULLA OLEN KERÄNNYT TALTEEN YLIVUODOSTA.. Sitä annan kyllä edelleen jos tissistä maitoa ei tule illalla tarpeeksi.
Ja alusta asti olen imettänyt lapsen tahtisesti. Ei ole tullut mieleenkään mikään muu.
Kiitos kuitenkin vinkeistä, syön ja juon jo nyt hyvin. Täytyy maanantaina mennä etsimään mammateetä.
Kaurapussia voisin kokeilla jo tänään. suklaata on kulunutkin jo ihan liikaa..
samoin. Illalla ei omaa maitoa enään riittänyt. Ei vaan herunut. Ratkaisin ongelman pumppaamalla yöllä tissit tyhjiksi (vaikka nukkuminen olisikin ollut mukavampaa..)kerran tai pari, riippuen "täyttöasteesta" ja annoin sitten tämän maidon seuraavana iltana pullosta ahkeran tissittelyn päätteeksi. Maitoa alkoi herua niin, että nukuin lammikossa. Iltoihin tämä auttoi sitenkin, etä kun en enää stressannut siitä, että maitoa ei tule riittävästi, niin heruminen helpottui. Toki meidän vesseli vähän sitten tottui pulloon, eikä olisi halunnut tissistä ruokailla enään ollenkaan, mutta se on vaan hienosäätöä, pääasia ettei lapsella ole nälkä. Jouduin huijaamaan sitä makarissa että on yö, jotta tissi kelpasi. Edelleen tiheän imun kausina saattaa olla vähämaitoinen ilta (vauva4,5kk)kun tarjonta vastaa kysyntään aina pienellä viiveellä. Poikani kun ei jaksa juurikaan "tilailla" tyhjää tissiä imemällä lisää maitoa vaan saa raivarit ja kieltäytyy rinnasta kokonaan. Tiheän imun päivät pötköttelen vauvan kanssa sohvalla, katson telkkaria ja juon alkoholitonta kaljaa, se nimittäin auttaa herumiseen. Osta sikspäkki ja juo päivän aikana, kyllä illalla lorisee.... Silloin myös pumppailen tiheästi ja "nyhdän" eli vaikka pumppuun ei mitään herusikaan, lypsyttelen silti verkkaisesti jos vain tissi kestää. Herumisrefleksi saattaa laueta vasta tosi pitkän nyhtämisen jälkeen, mutta kun sen on saanut aikaiseksi seuraavalla kerralla heruu jo helpommin.
lisätä, että stressaanuin vauvani nälkäitkusta niin, että maitoa ei tullut ollenkaan, mitä enemmän surin ja itkin, sitä vähemmän herui. Sitten aloin jo pelätä näitä ilta-aikoja. Edelleenkään, jos vauva hermostuu täysin esim. kylässä minulta ei meinaa maitoa tulla.. Joten on tärkeää, että saat itsesi rauhoittumaan, ei vauvaa imettämisen nimissä tarvitse nälkäisenä huudattaa, kun kerran herut normaalioloissa pumpulle, niin pidä tuotantoa pumppaamalla yllä, jos vauvasi on illalla liian nälissään ja tuskainen "tilailemaan". Ja kun vauva juo pullosta, anna sitten sitä pumpattua maitoa pullosta, kyllä se tilanne siitä rauhoittuu. Alkaa se tissikin sitten vesselille maittamaan kun sinnikkään imemisen päätteeksi saakin mahaansa jotain. Toisilla siitä vauvan nälkäitkusta kaiketi heruminen vaan yltyy, minulla käy toisin... Äläkä kanna syyllisyyttä pullon käytöstä, kyllä ne jutut siitä hoituvat. Terv. edellinen