Ehtiikö kaupungille vaihtovälillä?

in.na

Tullaan Nykistä (kesäkuussa) Frankfurtiin ennen aamu-kuutta, ja kone lähtee Hesaan vasta 14.40, niin ei viittis koko sitä aikaa olla kentällä.

Ajateltiin, että viedään laukut säilytykseen, hörppästään aamiaiset kentällä ja siinä 8:aikoihin hypätään bussiin kohti Frankfurtin keskustaa. Kentälle kannattais lähteä takaisin vissiin viimeistään 12 aikoihin. Niin siinä jäis 3 tuntia kaupungillaoloaikaa.

Mitään kiertelyjä ei ajateltu siihen aikaväliin mahduttaa, mutta jos joku tietäisi fiksujen yhteyksien (ei mielellään bussin vaihtoa) päässä olevan paikan, jossa voisi lounastaa ja jotain pientä shoppaillakkin, niin se riittäisi mainiosti! Mihinkäs aikaan siellä yleensä puodit & kahvilat aukeaa, 10:tä kuten Suomessakin suurin osa?

Vai meneekö tiukaksi, saako tuon ajan kulumaan kentälläkin? Olisi kyllä kiva käväistä maan kamarallakin kun en ole Saksassa koskaan ennen ollut =o)

2

688

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain!

      Moikka!

      Ottakaa S-Bahn lentokentältä Hauptwachelle. S8 ja S9 kohti Hanauta kulkevat ihan kiitettävän usein eikä aikaakaan mene kauaa. Uskaltaisinko sano n. 15-20minuuttia. Junat kulkevat päärautatieaseman kautta, mutta jatkamalla vielä pari pysäkinväliä, päätyy Zeilille eli ostoskadulle.

      Ravintoloita en varsinaisesti osaa suositella, mutta pyörimällä siinä vilinässä, tulee varmaan joku ravintola vastaan, ainakin Döner-kioski... Aika hyvä paikka voisi olla Galerie Kaufhofin kattoterassi, josta on sitten näkymät yli Frankfurt-cityn. Maisemia katsellessa voi sitten napostella jotakin hintavaa!

      Ja jos päädytte odottelemaan lentokentällä, löytyy sieltäkin varmasti monenlaista aktiviteettia. Onhan se kuitenkin todella vilkas Flughafen!

      Mutta suosittelen kyllä keskustaan lähtemistä, siinä ehtii sitten minkä ehtii, mutta voipahan sanoa käyneensä Frnakfurtissa- Saksan isossa ompussa..

      Hauskaa matkaa, toivotaan, etteivät lennot myöhästy!

      • in.na

        Mä meinaan oikein tulostaa muistilapuksi tuon ekan kappaleen, niin oli selkeästi kerrottu =o)

        Mäpäs googlailen lisää tosta Galerie Kaufhofin kattoterassista. Vaikka voihan olla että kahden viikon Nykin reissun jälkeen ei enää ole matkakassaa hintavien naposteluun xD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3171
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      50
      2585
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      54
      1410
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      339
      1194
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1141
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe