Tullaan Nykistä (kesäkuussa) Frankfurtiin ennen aamu-kuutta, ja kone lähtee Hesaan vasta 14.40, niin ei viittis koko sitä aikaa olla kentällä.
Ajateltiin, että viedään laukut säilytykseen, hörppästään aamiaiset kentällä ja siinä 8:aikoihin hypätään bussiin kohti Frankfurtin keskustaa. Kentälle kannattais lähteä takaisin vissiin viimeistään 12 aikoihin. Niin siinä jäis 3 tuntia kaupungillaoloaikaa.
Mitään kiertelyjä ei ajateltu siihen aikaväliin mahduttaa, mutta jos joku tietäisi fiksujen yhteyksien (ei mielellään bussin vaihtoa) päässä olevan paikan, jossa voisi lounastaa ja jotain pientä shoppaillakkin, niin se riittäisi mainiosti! Mihinkäs aikaan siellä yleensä puodit & kahvilat aukeaa, 10:tä kuten Suomessakin suurin osa?
Vai meneekö tiukaksi, saako tuon ajan kulumaan kentälläkin? Olisi kyllä kiva käväistä maan kamarallakin kun en ole Saksassa koskaan ennen ollut =o)
Ehtiikö kaupungille vaihtovälillä?
2
637
Vastaukset
- jotain!
Moikka!
Ottakaa S-Bahn lentokentältä Hauptwachelle. S8 ja S9 kohti Hanauta kulkevat ihan kiitettävän usein eikä aikaakaan mene kauaa. Uskaltaisinko sano n. 15-20minuuttia. Junat kulkevat päärautatieaseman kautta, mutta jatkamalla vielä pari pysäkinväliä, päätyy Zeilille eli ostoskadulle.
Ravintoloita en varsinaisesti osaa suositella, mutta pyörimällä siinä vilinässä, tulee varmaan joku ravintola vastaan, ainakin Döner-kioski... Aika hyvä paikka voisi olla Galerie Kaufhofin kattoterassi, josta on sitten näkymät yli Frankfurt-cityn. Maisemia katsellessa voi sitten napostella jotakin hintavaa!
Ja jos päädytte odottelemaan lentokentällä, löytyy sieltäkin varmasti monenlaista aktiviteettia. Onhan se kuitenkin todella vilkas Flughafen!
Mutta suosittelen kyllä keskustaan lähtemistä, siinä ehtii sitten minkä ehtii, mutta voipahan sanoa käyneensä Frnakfurtissa- Saksan isossa ompussa..
Hauskaa matkaa, toivotaan, etteivät lennot myöhästy!- in.na
Mä meinaan oikein tulostaa muistilapuksi tuon ekan kappaleen, niin oli selkeästi kerrottu =o)
Mäpäs googlailen lisää tosta Galerie Kaufhofin kattoterassista. Vaikka voihan olla että kahden viikon Nykin reissun jälkeen ei enää ole matkakassaa hintavien naposteluun xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451820- 391514
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii301315Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941173- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281120Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327887Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104820Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722