mitähän mahtaisi tulla maksamaan kontio-talon 138 neliön 1 1/2 kerroksinen hirsitalo? noin suurinpiirtein, onko kellään kokemusta? entä minkälainen on firma? itse voimme tehdä pohjatyöt, joten niitä ei tulisi mukaan.
kontio-talo
palijonkohan
35550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hintahaarukka on 30t€-350t€.....
"Ostaisin auton, 88hv, kesärenkaat voisin vaihtaa
itse"
Onhan tämä provo?
hinta täyspaketille n 60 te, hirsivahvuue 205 mm. Lisäksi eristeet kattoon ja väliseiniin ja kattoon tuli mukaan sekä kattohuopa. otin ok-talo portaan suorien pystyportaiden sijaan, tämä vaikutti 2te hintaan eli pikku parannukset lisää hintaa.
Valmiina tulee maksamaan n 1200-1300 e/h
kun esim Finnlamellilla sis hintaan, Itselle tuli yllätyksenä, 10 kpl reikiä yht 270 e, ulkovaloja sun muuta varten. Toki ei tuo kokonaisbudj paljon vaikuta mutta tältä osin jäi huono kuva. Kontion eduksi moi sanoa sen että oli Finnlamellin kanssa samaa tasoa, mutta Kontiossa kaapistojen taustat olivat hirsipaneelilla kun ne Finnlamellilla oli gyprocia, makuasia mutta itse pidin tärkeänä että hirsinen vaikutelma on joka seinällä. Kesällä saan Kontio-paketin, mielenkiinnolla odotan miten homma sujuu, nyt kun osa paketista on jo maksettu ja asiakas saatu "sisään". Honkatalot oli kalliinpi, Mammuttihirsi ei antanut lupauksista huolimatta tarjousta. Honka oli myös laadukas mutta hinta oli hiema kaalliimpi,päädyin siis Finnlamellin/ Kontion kanssa tähän jälkimmäiseen.