Hei!
Gyne totesi ultratessaan, että munasarjoissani on normaalia enempi rakkuloita, mutta PCO:ta ei kuulema ole. Mistä ne rakkulat sit johtuu? Häipyykö ne itsestään? Vaikuttaako raskaaksi tuloon? :/ Vastauksia kaipailen! Olin niin sekaisin, että en tajunnut itse gyneltä kysyä.
Gyne totesi ultratessaan, että munasarjoissani on normaalia enempi rakkuloita, mutta PCO:ta ei kuulema ole. Mistä ne rakkulat sit johtuu? Häipyykö ne itsestään? Vaikuttaako raskaaksi tuloon? :/ Vastauksia kaipailen! Olin niin sekaisin, että en tajunnut itse gyneltä kysyä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
myös mulla...:( menkat sen takia epäsäännölliset, mut en haluis pillereitäkään syödä ku ne ei oikein mulle sovi.. ilmeisesti kuitenkin vähän vaikeuttaa raskaaksi tuloa tällanen.
Lievä monirakkulaisuus ei välttämättä mitenkään vaikeuta raskaaksi tuloa. Useimmat kunnon PCOstakin kärsivät tulevat raskaaksi ihan normaalisti. Osalle se tietenkin tietää vaikeuksia, mutta ei kaikille.
Veikkaisin että tapauksessa on kyse niin lievästä monirakkulaisuudesta, että ei voida varsinaisesti puhua pco:sta. Yleisesti ottaen tähän ei ole hoitokeinoa, se saattaa mennä itsestään ajan kanssa ohi. Onko sinulla muita oireita? Esim. aknea, hirsutismia, painonnousua, tms? Jos on ylipainoa, niin painon pudottaminen auttaa oireita lievittävästi ja voi jo pelkästään säännöllistää kuukautiskiertoa.
Siis niin PCO:ssa kuin ihan terveilläkin naisilla on kystia tai rakkuloita munasarjoissa, ne on sellaisia nesteen täyttämiä rakkuloita ja ilman niitä ovulaatio ei olisi ikinä mahdollinen. PCO:ssa niitä vain on paljon, yli 10 per munasarja.
Sinulla on ehkä ollut muutama ylimääräinen, mikä ei vielä tarkoita PCO:ta. Noita kystia tulee kaikille naisille jossain vaiheessa, ne on yleensä oireettomia. Joillekin tosin tulee epäsäännöllisyyksiä kiertoon.
Kiitos teille vastauksista! :)
Gyne sanoi, että kyllä niitä rakkuloita aika paljon on, mutta niinhän niitä pitää ollakkin. En muistanu tossa edellisessä sanoa tuota :D Jotenkin tuo kuulostaa hieman ristiriitaiselta... Siis niitä pitääkin olla paljon?!? Kai se tiesi, ku kerta sano.
Ja ovuloinnista muuten, vaikuttaako teidän mielestä terolutit ovistestin tulokseen? Ku minä tein huvikseen ovistestin samana päivänä, ku otin vikan teron ja plussa tuli tosin hieman haaleampi kuin kontrolliviiva. Seuraavana päivänä tein taas ja viiva oli huomattavasti haalistunut. Nännit oli myös arat samoihin aikoihin. Oiskohan ollu ovis? Ja kai minä silti voin ovuloida, vaikka niitä rakkuloita onkin?
Hitsi, ku taas on niin epävarma olo kaikesta! :( Mun mitat muuten on 172/77 ja gyne sano, että ois ihan hyvä vähä pudottaa painoa. Aloitin siis heti "laihdutuskuurin", eli lisäsin liikuntaa ja vähensin reilusti herkkuja ruokavaliosta.
Kiitos, jos joku vielä viitsi vastata! :)
Naisen munasarjoissahan on koko ajan munarakkuloita, joista sitten yksi kehittyy kunnolla, muodostuu munasoluksi, joka taas mahdollistaa ovulaation. Tähänhän koko naisen hedelmällisyys perustuu; munarakkulan kypsymiseen ja irtoamiseen. Kun taas PCO:ssa ikäänkuin munasarjat tuottavat liikaa niitä rakkuloita, joten yksikään ei pääse kehittymään monasoluksi asti.
Näin luki perhesuunnittelun sivulla:
"Noin joka viidennellä hedelmällisessä iässä olevalla naisella on tavallista enemmän pieniä rakkuloita munasarjoissaan. Usein niistä ei ole sanottavampaa haittaa, mutta joissakin tapauksissa ne voivat aiheuttaa ongelmia, jopa hedelmättömyyttä ja silloin onkin kyse juuri PCO:sta."
Terolutit auttaa vain kierron säännöllistymiseen, mutta Clomit (klomifeeni) auttavat sitten rakkulan kypsymiseen. Todennäköisesti sinä ovuloit ihan normaalisti, jonka takia Clomien käyttö ei tule tarpeeseen. Kyllä PCOstakin kärsivä voi ovuloida, mutta harvemmin ja se on vähän epätodennäköisempää. Jälleen se riippuu paljon tapauksesta. Lievemmissä tapauksissa ovulaatio on ihan mahdollinen.
Lääkärin neuvo painon pudotuksesta oli hyvä, jo se pelkästään auttaa säännöllistämään kiertoa ja normalisoimaan hormonitoimintaa ja vähentämään oireita. Tsemppiä vaan laihikselle! :)
Tässä linkissä on mainittu myös tuo lievä monirakkulaisuus, joten kannattaa lukaista:
http://www.hedelmallisyys.fi/finland/concern/Infertility_in_Females/Ovulatory/Polycystic_Ovary_Disease.jsp
On se ihana, kun täällä on näin avuliaita ihmisiä, jotka haluaa auttaa! :) Kiitos vielä kerran vastauksestasi!
Kiva kun voi olla avuksi :)