Niiin ajattelin kysyä tässä

kun on niin totista olotilaa tällä palstalla, ja kun kesäkin kurkkii jo aika ovella, mikä on tosi kivaa kylläkin.
Niin se asia oli että, ootteko vieneet jo joulukuuesen ulos. :)) :))
12448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ole tuonut sitä sisälle. Enkä muuten uskaltaisi jättää kuusen ulos viemistä yli loppiaisen. On sellainen ukaasi annettu, että jos joulukuusta ei vie jätekatoksen viereen pian joulun jälkeen, sen poiskuljetus maksaa taloyhtiölle ja tämä laskutetaan siltä asukkaalta, jonka kuusesta on ollut kyse. Vaikka en laittaisi lappua kuuseen, alakerran rouva tietäisi kertoa milloin kuuseni kannoin ulos, montako askelta otin kuusta kantaessani, oliko minulla käsineet kädessä vai aiheutinko vielä pihkajälkiä porraskaiteeseen.

Äänestä
  • jonka voi myös heittää sitten loppiaisena pois,
    ja saate katse sieltä ympäristöstä milloin se on viety ja munkälaisessa vaatetuksessa viejä oli.
    :)) nauraa makeasti. aloittaja.

    Äänestä

Jo on viety muovikuusi kellariin Loppiaisena.Homma hoidettu on kyllä ja nyt odotellaankin Vappua ja Juhannusta :))

Äänestä
  • just ny mitä kohti ollaan menossa. aloit.

    Äänestä

  • vuoden aikaa kirjoitti:

    just ny mitä kohti ollaan menossa. aloit.

    Vuoden parasta aikaa minusta....kesää odotellen ja valoa on jo saatukin :))

    Äänestä

-niitä löytyy sisältä vielä pitkän ajan päästä siivotessa, minne ne oikein piiloutuu,,,,,
vai onko siivoojassa vika?

Äänestä

vielä kuusta ulos.
Pitäähän ne vappukoristeet jonnekin laittaa.
Tottakai kuusi on viety ulos, olipa taas kysymys?

Äänestä
  • miksi tälläinen kysymys, mut kuitenki vastasit.
    Keksippä parempi aihe....

    Äänestä

lähti eilen varastoon

Äänestä

tosin vasta grillikatoksen takana, - huomasin tänään. :)

Äänestä

Vien vain pimeeseen kellariin odottamaan ensi joulua.
Sieltä sen löytää kyllä hyvin tarvittaessa.:)

Hetihän se tulee aika,jolloin Juhannuskoivut voi vaihtaa uusiin.

Äänestä

En ole vuosikausiin hankkinut joulukuusta. Minua ei viehätä ajatus, että lämpimään tuotu puu alkaa "elää" eli horroksessa olevat ötökät ja kaikenmaailman höttömönkijäiset vilistävät puun rungossa ja oksilla. Tuo vilinä tosin on mielikuvitukseni tuotetta, no heräävät ne kuitenkin vääränä vuodenaikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


välillä kirjoitti:

kun on niin totista olotilaa tällä palstalla, ja kun kesäkin kurkkii jo aika ovella, mikä on tosi kivaa kylläkin.
Niin se asia oli että, ootteko vieneet jo joulukuuesen ulos. :)) :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu