Onko kyseisessä uusituissa avensis mallisessa autoissa ollut lastentauteja jos on niin mitä, kiitos tiedoista.
Lastentauteja ?
12
3670
Vastaukset
- KLLJ
Moi, mikään auto ei ole 100% viaton ja faceliftit tehdään aina parantaakseen autoa ja siinä olleita mahdollisia puutteita. 2.2D4d 177 hv dieselissä on ollut talvella ongelmia jonkin verran mutta 150 ja 126 hummaiset ovat viattomia. Mitä tulee esim. uuteen mondeoon, en puhuisi samana päivänä laadusta facelift avensiksen ja mondeon kanssa.
- xfdgtre
Uuden Mondeon laatu? Avensiksen laatu?
1.8 modeo, 14 tkm ajettu, ei vikoja.
3 vuotta sitten koeajoin avensiksen, silloin jarru- ja kaasupolkimien väli oli niin pieni että kumpaakin painoin samalla kertaa, nyt kun modeon ostin ei avensis ollut edes vaihtoehto, on se farkku myös pienempi (paljon).
- hemmo kertoi
tuossahan niitä on tullut lukuisia lueteltuja ja noista edellisistä vastaajista eräs kertoi lisäksi että hänellä on ollut seuraavat riesat:
-ohjauspylvään väliakseli hajoaa
-pölykapselit hajoaa
-ohjaustehostin hajoaa
-etu-umpiot hajoavat
-etujarrulevyt hajoavat
-kojataulu nitisee- T-Foortti
Olen ajnut nyt 26000km kahden litran Avensis dieselillä. Pari kertaa on vikavalot syttyneet. Toisella kerralla nollattiin huollossa, mutta toisella kerralla nollasin itse irroittamalla akun kaapelin joksikin aikaa. Kummatkin tapahtui talvipakkasella kun auto oli tyhjäkäynnillä lämpiämässä ja sitten lähdin liikkeelle.
Eberin ja ajastimen kanssa oli talvella ongelmia, ei tahtonut käynnistyä kovilla pakkasilla. Juuri eilen oli huollossa ja Eberin pumppu siirrettiin toiseen paikkaan. Vakuuttivat, että enää ei ole käynnistysongelmia.
Öljyä olen tällä 26 tuhannen kilometrin matkalla lisännyt yhden litran.
Muuten auto toimii hyvin ja ajettavuus on kohdallaan. - Nimetön
polttimot ei sitten kestä mitään ja on iso homma vaidella niitä. Menee vuodessa reppullinen!
- lamppu ..
Nimetön kirjoitti:
polttimot ei sitten kestä mitään ja on iso homma vaidella niitä. Menee vuodessa reppullinen!
Turhaa itse vaihtelet. Vaihtavat takuuseen ja laittavat sellaiset polttimot jotka kestävät paremmim.
- DEECAT
Nyt on reilut 12000 ajettu facelift wagon 177hv d-cat:lla. Umpiot vaihdettu kerran, koska kosteutta meni umpioiden sisään, eberin kanssa talvella ongelmaa ajastimen kanssa (myöskin vaihdettu pumpun paikaa), takapuskuri maalattu uudestaan maalihilseilyn takia. Myöskin takavilkun polttimon olen jo kerennyt vaihtamaan. Muuten mennyt varsin hyvin
- juttuja saa
lukea? Siis onko myös japsiautoissa tosiaan nykyisin vikoja?
Viimeksi vaihdoin japsin v.2001, sen jälkeen olen vain seuraillut, josko taas alkaisi saada "aitoja" japseja- ehkä uusi Corolla näyttää suunnan, mitä japsilaatu on nykyään?
Euroautoista on pari niin huonoa kokemusta, että omilla rahoillani en enää riskiä ota :)
Noo, nykyisellä pelillä on vasta 160000 huoletonta kilometriä takana, jos vielä sen 100000 lisää menee murheitta, kuten edellinen japsi, niin kassellaan rauhassa...:) Missä maassa (uudemman malliset) valmistettu?
Ajatuksena ostaa 2,0 manuaali tai 2,4 automaatti...
Hyvät ja huonot puolet kiinnostaisi allekirjoittanutta.- ...
Eikös ne tuolta Englannin tehtaalta lykkää ulos
- Nimetön
1.8 ja 2.0 litrasissa koneissa tulee moottorin varoitushälytyksiä huollossa levitteleevät käsiään ja ei mene katastuksesta läpi vaan pitää vikamuisti resetoida. Lisäksi paljun muuta pikku vikaa...
- RXX
"...moottorin varoitushälytyksiä ... ei mene katsastuksessa..."
Puhut väärästä autosta Nimetön. Eihän tätä uutta facelift-mallia ole katsastukseen kukaan tietty vielä vienyt, eikä viekkään pariin vuoteen. Eli ilmeisesti tarkoitat ennen 2006 kesää ollutta Avensiksen mallia. Ja jos olet havainnut "paljun muuta pikku vikaa..." niin varmaan voit kertoa että mitä vikoja?
Itse olen 10000 km ajellut Facelift-mallilla, 2.0l kone, eikä ole ollut mitään vikoja. Kaikki toimii ja hyvin, niin kuin pitääkin. Olisin pahasti pettynyt, jos olisi vikoja ollut. Kuulemma jos on peltivanteet, niin pölykapselit on vaihdatettu maahantuojan puolesta (alkuperäisissä pölykapseleissa oli jokin rakennevika, joka saattaa johtaa siihen että kapseli liikkuu vanteella).
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797399Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2014600Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724450Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1434151Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584100HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664066Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602978Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty632678Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372416