Valkoiset paneelit pitäisi maalata uudestaan valkoisella, kannattaako ostaa paneelien maalaukseen tarkoitettua maalia vai tavallista? Entä puunvärisen kattopaneelin maalaus valkoiseksi, mikä maali paras? Ja montako kertaa pitää maalata että on peittävä? Entäs millä aineella paneeli pestään ennen maalausta ja kuinka kauan maalin täytyy kuivua ennen uutta maalikerrosta?
Siinäpä olikin kysymyksiä!
Siinäpä olikin kysymyksiä!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Puupaneeleita maalatessa kannattaa huomioida, että oksakohdat pukkaavat maalin läpi ennemmin tai myöhemmin. Mikäli oksia ei siis ole paljon, kannattaa ne käsitellä ensin oksalakalla.
Vanhan maalin päälle varma ratkaisu on latex-maali, mutta miltä paneeli näyttäisi pelkän pesun jälkeen?
Kaksi maalausta yleensä peittää.
on uusi helppo ja hyvä maali kaikille kodin panelipinnoille!
sillä tulee kaunis ja sileä pinta.. ei kannata mitään tavallista seinämaalia laittaa... tulee tosi törkeän näköinen
Ostin paneelia laittaakseni puolipaneelin makuuhuoneen "sängynpäädyksi" ja ähelsin niitten kanssa monta päivää. Ensin oksalakalla kahteen kertaan oksapaikat, sitten pohjamaali ja välillä hionta ja pintaan puolihimmeä Sadolin seinämaali...tulos, siveltimen jäljet näkyy vaikka oikeesti olen pikkutarkka ja jopa pilkunviilaajatyyppi. Siinä sitten harmitti kun mielestäni meni iso vaivan-näkö päin peetä. En sitten tiedä millä konstilla niistä olis saanut tasaiset ja kun seuraavaksi laitan paneelia niin taidanpa ostaa valmiiksi maalattua vaikka onkin sikakallista. Mieleni tekis laittaa sitä lainekuvioista mutta en tiedä uskallanko jos tulos on taas sama.
Viime aikoina remppaa tehneenä ja paneeleita maalanneena, vastaan tähän oman kokemukseni. Entisöimme vanhaa taloa ja jätimme kattoon vanhan raakalautakaton, jonka lautojen väri vaihteli tummasta vaaleaan. Ostimme paneelikattomaalin ja maalasimme katon kahteen kertaan ja loistava tuli. Ensimmäinen kerros hieman laimentaen vedellä ja seuraava kerros täyttä maalia.
Kun maalasin uutta paneelia, tein suunnilleen samalla tavalla, ehkä ensimmäisen kerroksen ohensin maalia enemmän ja seuraavalle kerrokselle täys maalipinta päälle ja hyvä tuli. Olen myös hieman pikkutarkkuuteen menevää tyyppiä, ja voin sanoa, ettei pensselin jälki näy :)Tietenkin kannattaa valita oikea pensseli tätä maalia vetäessä.
Nyt on työn alla vanhan paneelikaton maalaus. Katto on mäntypaneelia ja ajansaatossa rumaksi kellastunut. Uskon että tästäkin tulee vielä hyvä..(tämä on siis työn alla, ensimmäinen maalikerros vasta vedettynä). Ei muuta kuin maalaileen.