Muistaisin jostain lukeneeni, että muusikko Remu Aaltosen isoisä olisi ollut joku romanikulttuuria tutkinut suomenruotsalainen aatelismies. Tällä aatelismiehellä olisi sitten ollut suhde romaninaisen kanssa, josta syntyi poika, Remun isä. Remu on jossain itse selittänyt, että tämä tausta selittää hänen komeat kasvonpiirteensä.
Remu Aaltosen isoisä
suomenruotsalainen aatelinen
222658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Remu on kyllä mun tietääkseni ihan kummaltakin puolelta mustalainen!!!
Että remun isä oli romani ja äiti valkolainen.
saattoi se olla puolikaskin se faija
on romaneita ja isä aito valkolainen
Henry Olavi Aaltonen syntyi 10. tammikuuta 1948 helsinkiläisen romaniperheen esikoiseksi. Lapsen normaalia vaaleampi ihonväri selittyi äidin, Eeva Aaltosen, isoisällä, joka oli suuren viipurilaisen kartanon valkoisia aatelisia.
Henry muuttui pian Remuksi ja perhe laajeni kahdeksanlapsiseksi, joten talous joutui pian tiukalle. Perhe asui välillä Helsingin kaupungin vuokra-asunnoissa, välillä jopa hylätyssä junanvaunussa.
Remun isä keskittyi enemmän alkoholin kulutukseen kuin vastuulliseen työntekoon. Niinpä Eeva-äiti hoiti leivän päälle voita myymällä pimeää viinaa. Remu joutui jo pikkupoikana kantamaan salaisia pirtukanistereita janoisille kansalaisille.
Some people need to get this right. It's true about his grandfather that he was from Sweden and the light skin color comes from him. Remu has still relatives in Sweden.
Remun äiti oli kyllä valkolainen ja isä romanimies.
Mut Remun mummo (isän äiti) oli suomenruotsalainen, Niin tää tarina ei oo totta.
HAHAHAH Tämä tarina ei oo totta, Jos Arthur Thesloff olis saanut lapsen Remun mummon kans niin sit Remu olis täys suomenruotsalainen. Ja Thesleff kuoli 1920, Remun isä synty 1923. Remun isä oli juutalainen.
Heh heh, romaneissa ei käsittääkseni ole yhtäkään juutalaista. Suomalaisissa romaneissa siis.
Remu on itsekin elämänkertakirjoissaan kertonut asiasta vähän kahdenlaisesti äitiinsä liittyen. Poika varjoiselta kujalta-kirjassa kertoi, että perheessä on aina ollut aikalailla puolet mustalaisia ja puolet valkoisia ja nimen omaan sen kautta, että hänen äitinsä olisi valkolaisia. Myöhemmissä kirjoissaankin on taas kertonut sitä, että äitikin on romanisukua.
No, oli miten oli, hänen isänsä oli kyllä täysmustalainen, siitä ei pääse mihinkään. Ei todellakaan juutalainen tai muukaan.
Tinalo hei!
Remu on satusetä . Hänen isän isä oli juutalainen EI mustalainen ja isän äiti oli suomenruotsalainen. Niin mikä V**** hän sit on? Remu puhuu niin paljon soopaa ja ihmiset uskoo. Remu ei tiedä omasta suvusta kun on niin täynnä itseä ?
Remun isä oli Jussin Otto ihan täys Mustalainen ja Äitikin oli Mustalainen Taikinalaisia oli Remun äiti ja isä Nykäsiä. Älkää hapaattomat puhuko kun ette kerta tiedä
heh heh on se naurettavaa kun te ette tiedä mitään omassta suvusta.
Isäs .... Remun isä ei voi olla täys. vaikka halusit.
Ei oo Nykäsiä ,haapanaama.
Voin olla kömpelö ja tyhmäkin ihminen, mutta asiaa kirjoitin silti tuosta "juutalaisromaneista".
Remun isä tosiaan oli heimolaisia sukunimestään huolimatta ja hänen äitinsäkin oli ainakin osittain.
Höpöhöpö, Remun äiti Eeva oli valkolainen, kun mun anoppi oli hänen pikkuserkku.
Kuka oli Jussin isä??
No kerro, miksi hänellä oli toi sukunimi
Kyllä Remun molemmat vanhemmat olivat Mustalaisia.
Remun isä sanoi pojalle. Kuulehan sie. Röijy päälle ja laula että Strap on. Hoi ja höö!