Tietääkö/osaako joku arvata koska ilmestyy. On käsittääkseni pitäny tässä puolenvuoden sisällä ilmestyä, mutta onko jallain jotain tietoa ja käsitystä asiasta.
Kun ei vaan huvittais ostaa nyt 30D:tä jos 40D tulee kuukauden päästä.
Kun ei vaan huvittais ostaa nyt 30D:tä jos 40D tulee kuukauden päästä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
-
http://gadgets.fosfor.se/canon-eos-40d/
http://www.livingroom.org.au/photolog/reviews/canon/canon_eos_40d.php
Kyllä kaikenlaista kirjoittalua aiheen tiimoilta löytyy, mitään tarkkoja aikatauluja tuskin kukaan muu teitää kun vamistaja. Moni odottaa siihen uutta kennoa: 28,1 x 18,7 mm:n CMOS ym...aika näyttää.
Monet ihmettelivät miksi 20D:n jälkeen tuli 30D koska erot olivat aika pienet.
"Monet ihmettelivät miksi 20D:n jälkeen tuli 30D koska erot olivat aika pienet."
Mulla on sekä 20 & 30D, ja kolmekymppisen hankinnan jälkeen olen tainnut ottaa kakskympilla alta tuhat kuvaa, koska 30D:n käyttöominaisuudet on senverran paremmat. Kakskymppi on puhtaasti varakameran roolissa. Isompi näyttö ja RGB-histogrammi ovat todella välttämättömiä kapistuksia, kummastakaan en luopuisi.
Suurimmat muutokset: pikseleitä lisää, pölynpoisto, uusi prosessori, puskuria lisää ja sitten joitakin pieniä muutoksia.
kenno tulee olemaa samankokoinen kuin 30D:ssä.
Unohtui mainita, että on luultavasti 5D uusitaan tai se lopetetaan ja tulee uusi malli kokonaan 3D. Mutta muutoksia 5D osalta taphtuu!
Tiedoittaa Pukin paja Korvatunturilta.
Ois se voinut ilmestyä jo tänä keväänä. Suunnitelin digijärkkärin ostamista. Kesälomareissulla ois ollut kiva kuvata sillä kameralla. Minkäs sitten ostaisin? 5D on liian kallis.