Pissikset

aikoja ja tapoja

Ei varmasti ole ollut maailman historiassa aikaa jolloin ei olisi vanhemmat ihmiset valittaneet nuorisosta jollain tavalla. Tämä nykyajan pissisten haukkuminen varsinkin on kuitenkin mun mielestä mennyt jo vähän yli. Tottakai pieniä huomautuksia voisi antaa nuorisolle pukeutumisesta mutta joku lapsi jos pukeutuu liian paljastavasti niin vika on silloin vanhemmissa. Aina pitää voida sanoa ei ja uskaltaa.

Sitten minusta on kaameaa se että jotkut syylistävät nuoria sitten että jos he raiskattaisiin niin se olisi suunnilleen oma vika. Tämä on sairas ja tyhmä väite! Vika on ainoastaan sairaiden raiskaajien!

http://www.kookas.fi/forum/thread/10236

6

3619

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xanna

      Se minuuki häirittee, että jo on sekopäistä syyllistämistä. Jos joku pitää vaikka lyhyttä hametta ihan vain siksi että tykkää pitää lyhyttä hametta, miksi se ei saisi? Se mukamas tulkitaan viestiksi: Haluan tulla raiskatuksi, vai? Sitä paitsi sellaisiakin raiskataan yhtä lailla, jotka ovat "kunnolla" pukeutuneita. "Se kerjäsi sitä pukeutumisellaan" on typerin tekosyy ikinä ja olen äimänä että joku ottaa sen vakavasti. Väärä tapa suostutella nuoria pukeutumaan peittävämmin. Sitä paitsi oli aika, jolloin tissivakoa sai näkyä vaikka kuinka pitkälle mutta nilkkoja ei.

      • puoltakin

        käsittääkseni pissiksiä ei ole juurikaan moitittu pukeutumisesta, sehän on oma asia. Mutta pissiksen määritelmään kuuluu myös äänekäs kiroilu ja haistattelu vieraille ihmisille, keskisormen näyttäminen sekä sekoileminen kännissä. Tuo on sikailua olipa pukeutuminen millainen tahansa.

        Minihameita on , onneksi, keski-ikäisilläkin ja tissejä näkyy kesäaikaan monilla naisilla. Mutta käytös on fiksua ja huomioivat muutkin ihmiset käytöksessään. Ainakin yleensä.


      • bubu-FaNi

        hihi!!


      • tos edellises

        viestis olevas linkis tota mummoo taustal mil on kiree mekko! sekö se sexympi sitten on!?? on se kumma ku mummojenki pitää pukeutuu ku teinien


      • huulikiilto-nea

        jos pissikset on nykyää ton näkösii nii... ^^

        mut okei, eihän sitä nyt pysty sanoo minkä näkönen on pissis. lähes kaikkia teinityttöjä, joiden pukeutumistyyli ei ole hevimusan-kuuntelija tmv. pidetään pissiksinä. varsinkin jos he meikkaavat ja muutenkin kiinnittävät silminhavaittavasti huomiota ulkonäköönsä.

        oikeastaan koko "pissis" -käsite on vähän jo poissa muodista. parempi jos ketään ei kutsuttaisikaan pissikseksi nyt kun se on jo niin väkevä haukkumasana. ehkä vähän semmonen ku huora.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1300
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1218
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1142
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1034
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1030
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      54
      912
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      833
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      32
      818
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      689
    Aihe