soitto kasvattajalle?

tiedonjanoinen

harkitsen dobermannin hankkimista. olen toki lukenut rodusta, mutta haluaisin käytännön kokemustietoa ja esim. arviointia siitä sopiiko kyseinen rotu meidän perheeseemme. kannattaisi siis varmaan olla yhteydessä johonkin kasvattajaan. vastaavatko kasvattajat tällaisiin kysymyksiin mielellään, vaikka emme olisi ottamassa juuri hänen pentujaan tai hänellä ei sellaisia olisi edes tiedossa? kysyn tätä sen vuoksi, että edellistä koiraamme hankkiessa olin yhteydessä kasvattajaan (joita ei Suomessa paljoa) ja myös rotujärjestön edustajaan; kasvattaja ei koskaan vastannut sähköpostiviestiini ja rotujärjestön edustajalla ei ollut aikaa keskustella. jätin jopa yhteystietoni järjestöön kyseiselle henkilölle, mutta en hänestä kuullut.
onko esim. suomen dobermann yhdistyksessä joku erityinen, sihteeri tms. johon tuloksellisesti voisi ottaayhteyttä?

7

1626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole...

      ainuttakaan kasvattajaa tai henkilöä yhdistyksessä jolla olisi kristallipallo.

    • altavista

      En kasvata dobermannia. Kasvattajana olen kuitenkin mielissäni jos ihmiset ottavat yhteyttä harkitsessaan rotua.
      Rohkeasti vain kohteliaita sähköpostikyselyjä lähettämään.
      Rotujärjestöihmisten tehtävä on välittää tietoa rodusta. Onpa ollut töykeää käytöstä.

    • neiti..

      meillä ei ole dobberia mutta kun hankimme meidän koiraa (dallu), lähetin monelle kasvattajalle kyselyjä rodusta ja mahdollisia pentusuunnitelluja kysellen. yllättävän moni kasvattaja pisti pitkän vastauksen takaisin ja eräs jopa lähetti postissa rotuoppaan vaikka hänelle ei ollut tulossa pentuja vielä vuoteen ainakaan. eli kyllä kannattaa kysellä ja pitääkin kysellä :) vantaalla eräs kasvattaja (dobermanni dalmatiankoira) kertoi kyllä hyvin mielellään dalluista, miksei sitten toisestakin kasvattamastaan rodustakin :D

    • dobermanneista, sekä muistakin käyttökoirista. Itsekin olen 'vain' sijoitusnartun omistaja tällä hetkellä, vaan dobbereita -muitakin upeita tämänhetkisen lisäksi- on ollut talossa jo viidentoista vuoden ajan...

      Niin että jotta vaan yhteyttä ottamaan rohkeasti, pyytelee
      Tiinamuori

    • saradia

      Googleta "dobermann foorumi" ja kirjoita sinne mieltäsi askarruttavia kysymyksiä :). Foorumi on aktiivinen dobberiväen keskustelupalsta ja päivittäin siellä vierailee paljon eri kasvattajia ja lisäksi tietysti iso liuta muita harrastajia.

      Ystävällisin terveisin,
      Nicoletta
      www.dinico.net

    • Dobermannn

      Minulla on ollut hyvä tuuri - olen tutustunut useampaan kasvattajaan, vaikka kaikilla ei pentueita ollut tulossakaan. Todella paljon tietoa tarjottiin rodun kaikkia puolia tuntemattomalle. Rohkeasti kyselemään ja ehdottomasti tutustumaan! Näet dobbereita omassa ympäristössään ja hyvällä tuurilla löydät oman kasvattajasi. Meillä kasvattaja on läheisempi kuin sukulaiset ja hyvässä mielessä.

      Ja ennenkaikkea, olet erittäin järkevin aikein liikenteessä, joten uskoisin että Sinut toivotetaan tervetulleeksi. Onnea etsintään!

      • +toope+

        Heippa vain!
        Suomen Dobermann Yhdistys järjestää vuosittaisen erikoisnäyttelynsä Helsingissä tuomarinkartanon vinttikoiraradalla Lauantaina 19.5 alkaen kello 10!!
        Siellä tapaat paljon koiria,ja samanhenkisiä ihmisiä,niin kasvattajia kuin muutenvain roturakkaita..!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe