Veljeni sai Beugeotiin (307) huoltosopimuksen
10 euroa kk. 20000km/vuosi. Myyvät halvimmillaan 7 euroa kuukaudessa sopimusta jolloin ajomatka 13000km/v. Pikkusen on halvempi huoltaa pösö kuin rellu.
10 euroa kk. 20000km/vuosi. Myyvät halvimmillaan 7 euroa kuukaudessa sopimusta jolloin ajomatka 13000km/v. Pikkusen on halvempi huoltaa pösö kuin rellu.
Vastaukset 19
Vanhimmat
semmosella leluautolla monikaan jaksa ajella.
...pihallasi värjöttelevää Avensistasi?
Hullu! Ajan toki rellulla.
Kuka myy Beugeotia ja saisinko nähdä Beugeotin huoltosopparin?
Mahtaa sopimus maksaa viisi vuotta vanhaan 307:aan? Ja mitä sopimus kattaa? Alkuunhan sen voi vaikka antaa ilmaiseksi ja nostaa sitten hintoja.
Kyseistä sopimusta edes vanhaan autoon?
Ei käsittääkseni, vaan sen on oltava uudesta asti.
Muutenhan kävisi niin että ottaisin sopimuksen vasta kun joku isompi osa olisi menossa hajalle.
Tuo 7 euroa kk on kolme vuotta 40000 km.
Kattavuudesta on tarkat tiedot beugeot.fi sivuilla.
(löytyy helposti)
Sitähän minä vaan tarkoitinkin, että mitähän se sopimus mahtaa siinä vaiheessa maksaa kun se 307 on vaikka viisi vuotta vanha?
Relluun sopimus on tosiaan otettava heti uutena ja sen hinta nousee vuosi vuodelta. Jatkaa sitä voi kunnes täyteen tulee joko 200 tkm tai 10 vuotta. Kovasti on edullinen tuo 7 euroa jos se tosiaan pysyy samana koko kolmen vuoden ajan ja on edes lähellekään samaa luokkaa kattavuuden osalta.
Että kolme vuotta tuo hinta pysyy samana.
Rajoituksista sen verran, että tuulilasi, peilit, verhous ja renkaat ei kuulu sopimuksen piiriin.
Tarkemmat tiedot löydät tuolta Beugeotin sivuilta.
Fordilla on kanssa tälläinen turva, mutta se ei kata jarrupaloja ja muita kuluvia osia. Isommat jutut vaan.
Mikä veljesi? xii? Etteköhän te ole yksi ja sama jauhaja....
Sellainen henkilö jolla on samat vanhemmat kuin itselläsi.
Minulla nyt sattuu olemaan pihalla Toyota ja Rellu. Arvaat varmasti miten käy jos joku menee kritisoimaan rellun nimmarilla jotain tojo palstalle.
Nimimerkki eka rellu kertoo näille rellukuskeille täällä että tuolla ei rellusta kokemusta ole, ja he ymmärtävät ehkä joskus typerätkin kysymykseni paremmin kuin joku "rellukuski 50vuotta" nimmarilla
kirjoittava.
Eli olet xii, joka jauhaa toyotan palstalla harva se päivä "täyttä asiaa"?
Sieltä peugeotin sivuilta käy ilmi myös, että peugeotin huoltosopimuksen saa maksimissaan neljäksi vuodeksi. Tuo hinta on kyllä alhainen, mutta se päättyy, juuri kun viat alkavat. Tossa on sellainenkin lisäys, että jos 4 vuoden aikana ehtii ajaa yli 140 000, jokaiselta ylittävältä kilometriltä menee 0,04 euroa. Rellulla hinta on korkeampi, mutta sillä sitten katetaan niitä vuosia 4-10.
Eikä Peugeotin sopimus koske ulkomailla tehtyjä huoltoja ja korjauksia.
renaultin huoltosopimusehdot? Itse en löytänyt mistään.
Totta on ettei ole pösöllä yhtä kattava tuo huoltis kuin rellulla, mutta halpa se on.
http://www.renault.fi/
=> yrityksemme => palvelut => Renault Sopimus => Renault Sopimuksen yleiset ehdot
Mitä hyötyä taas on jostain sellaisesta, mikä ei kata mitään? Vaikka se olisi ilmainen? En nyt väitä sitä, etteikö Peugeotin palvelusopimus mitään kattaisi, mutta turha sitä on vertailla yksi yhteen rellun sopimuksen kanssa jos kerran eroavat oleellisesti sisällöltään. Ja niinkuin joku totesi: Rellun sopimuksen todellinen hyöty vasta alkaa siinä vaiheessa kun muiden sopimukset jo loppuvat. Eli neljän vuoden jälkeen.
mutta on hiukan helpompi "hiostaa" rellulla sopparihinnasta neuvotellessa, kun vetää pöytään pökön hinnat. En tiedä auttaako, mutta voi koettaa.
Totta on myöskin että vanhemmassa autossahan ne isot rempat tulee. No, tulipahan tuotua julki tämäkin näkökanta.
Eikös sulla ole Skoda favourit, jota olet menossa vaihtamaan 307 Pösöön? Vai veljesikö sitä vaihtaa?
Vaihtoi Skodan pösöön. Itselläni on Scenic. Aihe tuli sitä kautta kiinnostavaksi kun tuntui tuo pösön sopparihinta halvalta relluun verrattuna. Mutta onhan niissä ainakin tuossa kestossa eroa.
Kun itte Lagunaa ostaessani mietin (poikkeuksellisen ystävällisen myyjän kanssa) huoltosopimuksen järkevyyttä, päädyimme yhdessä siihen, että sopimuksen järkevyyden raja menee tuossa noin neljässä vuodessa. Jos pitää autoa 3-4 vuotta, ei kannata ottaa mitään huoltosopimusta. Tossa ajassa ei (normaalisti) tule vielä merkittäviä korjauksia (ja kun takuu kattaa vuodet 1-2). Sopimuksen järki alkaa löytyä, jos autoa pitää (tällaisella meikäläisen 15 000 km vuotuisella ajolla) 4 tai yli neljä vuotta. Esimerkiksi jos harkitsee auton myyntiä 6 vuotiaana (kuten tein edelliselle Lagunalle) huoltosopimus on hyvä myyntitäky ja peruste hieman paremmalle myyntihinnalle. Kuvittele itse: ostat 6 vuotta käytetyn auton, johon saat kohtuullisella kuukausimaksulla kaiken korjauksen ilmaiseksi. Jos olisin ostanut Peugeotin, niin olisin varmaan ottanut Peugeotin huoltosopimuksen. Sen järkevyyttä eivät puolla samat seikat kuin Renaultilla, vaan hinta. Jos saa noin 8 eurolla kk sopimuksen, joka kattaa vuosihuollotkin, niin ei se tappiotakaan tuota.