ku kuulin kaverilt, et jos lyö nyrkillä nenää alhaalt tai suoraa ni voi kuolla. Koska siit voi siirtyy joku ihme erilline pieni luu aivoihin.
Pitääks toi paikkaansa?
Pitääks toi paikkaansa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuule poika se on sillä tavalla että kun lyö toista ihmistä siinä voi henki mennä. etkai sinä suunnittele vain lyöväsi ketään? minä sanon sinulle älä lyö ylhäältä aikä alhaalta.
tarvitaan vain yksi lyönti/potku jos se sattuu sellaiseen paikkaan ihminen kuolee.
miksi pitää lyödä toista ihmistä? voi mennä kuntosalille ja hakata nyrkkeilysäkkiä niin kauan että paine paurkautuu.
Kyllä jos lyöt jotakuta päähän ja aiheutat aivoveren vuodon ni siihen voi kuolla! eikä tarvi olla välttämättä mikään kovakaan lyönti! huono tuuri riittää..
ei jos tarkotat sitä legendaa nenäruston lyömisestä aivoihin `teisho`-nimisellä lyönnillä! ;) nenärusto ei ole luu(nenässä EI ole luita) eikä voi säilyä ehjänä aivoihin asti. paitsi tietty Bondin lyömänä.. ;D
mut vakavasti: lyönti/potku päähän voi aiheuttaa kuoleman! joko suoraan tai välillisesti!
Tosiasiassa tuo luun uppoaminen "aivoihin" on mahdollista, kun se oikein tehdään. EN tosin suosittele ketään yrittämään.
erikoisjoukkojen mies my ass!
itse kamppailulajeja treenannut 9vuotiaasta lähtien, ja nykyään toimin kouluttajana. enkä tarkota minkään kämäsen pikkuseuran junnuohjaajana, vaan lähitaistelukouluttajana sekä viranomais voimankäytönkouluttajana.
nenässä EI edelleenkään ole mitään luuta, eikä nenärustoa voi lyödä aivoihin! XD kasvakaa aikuisiksi älkääkä ottako Steven Segalin elokuvia niin tosissaan.... ;)
hyvä kun kysyit enne kun menit ja kokeilit.. siis voi kuolla.. ja ihan oikeesti jos ihmistä lyö muuallekin pääkoppaa nii voi kuolla /tai tulla muita vammoja. jos et siis tiennyt