hiiva lääkityksen uusiminen

Minulla todettiin hiiva muutama viikko sitten. Söin siihen antibiootit jotka eivät auttaneet ja sitten apteekin yhdistelmäpakkauksen. Oireet helpottivat kapselin jälkeen, mutta nyt melkein viikko kapselin laitosta oireita on tullut taas, punoitusta ja kutinaa. Olen jatkanut voiteen laittamista. Voiko uuden yhdistelmäpakkauksen ottaa heti edellisen perään jos oireet eivät helpotu, onko kellään tietoa?
3318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja kannattaakin jotta hiivan saisi kukistettua mahdollisimman pian.

Äänestä

Siis jos käsitin oikein, olet ottanut suun kautta otettavan lääkkeen, vaikkapa Diflucanin? Jos edes tämä ei auttanut, ovat nuo apteekin salvat ja puikot tyhjänväärttejä. Paremminkin käyttämällä niitä jatkuvasti teet haittaa, koska tapat heikot hiivat mutta jätät eloon koko ajan ne jotka eivät kuolleet millään lääkkeellä ja täten leviävät ja eivät tietenkään edelleenkään kuole.

Suosittelisin kokeilemaan sellaista että käytät pidempään suun kautta otettavaa lääkettä, jotkut ovat kuulema syöneet yhden tabletin viikossa useiden kuukausienkin ajan. Hoidon pituuden määrittelee tietenkin lääkäri.

Mutta älä ihmeessä käyttele niitä käsikaupan lääkkeitä, sillä jos ne eivät auta, niin ne eivät auta ja piste. Itselläni kokemusta siitä että mikään ei auta ja hiiva senkuin pahenee...

Äänestä

yhtäaikaa hiivan kanssa tai sen jälkeen tullut bakteeritulehdus? Sitä ei aina voi erottaa itse hiivasta. Ehkä kannattaa käydä uudestaan lääkärillä. Eiväthän oireesi liity esim. tamponien, siteiden tai pikkuhousunsuojien käyttöön? Siis kertäkäyttöisten. Ajattelin, että se voisi olla laukaisija kuvaamasi aikajanan perusteella. Jos sait hiivan uudestaan niden takia, kannattaa siirtyä kestosuojiin ennemmin kuin alkaa lääkekierteeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietääkö kukaan? kirjoitti:

Minulla todettiin hiiva muutama viikko sitten. Söin siihen antibiootit jotka eivät auttaneet ja sitten apteekin yhdistelmäpakkauksen. Oireet helpottivat kapselin jälkeen, mutta nyt melkein viikko kapselin laitosta oireita on tullut taas, punoitusta ja kutinaa. Olen jatkanut voiteen laittamista. Voiko uuden yhdistelmäpakkauksen ottaa heti edellisen perään jos oireet eivät helpotu, onko kellään tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu