oon 16 vuotias tyttö ja oon muuttamassa syksyllä tampereelle ja toas asuntoloihin. onkohan ketään muita samanikäisiä suuntaamassa tampereelle ja mihin päin sinne?
TOAS
uteliastyttö
2702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minä olen asunut nyt vuoden Tampereella kaksiossa siskoni kanssa Hervannassa. Käyn täällä lukiota.
Nykyinen asunto on kuitenkin liian kallis pitää, sillä siskoni muuttaa muualle opiskelemaan ja minulla on lukioon melko pitkä matka. Tarkoituksena olisi muuttaa myös TOAS:n kämppään Tampereen keskustaan. Olen ollut jo pitkään jonossa asuntotoiveissa. Oletko sinä tehnyt jo hakemuksen? Se kannattaa tehdä ajoissa, sillä hakijoita on varmasti paljon.
TOAS:lla on melko halpoja vuokria, ainakin jos verrataan muihin Tampereen vuokranvälittäjiin. Myös VVO:lta ja OVV:lta saattaa löytyä suht edullista vuokraluokkaa. Kannattaa siis jättää niihinkin hakemuksia. Jos et kuitenkaan löydä näistä asuntoa, niin suosittelen, että teet ilmoituksen nettiin, niihin kyllä vastaillaan.
Siskoni ovat asuneet TOAS:n kaksiossa Rauhaniemessä ja asunnon kunto näytti hyvältä.
Onnea opiskeluun Tampereella!
kiitos. vinkeistäsi ja neuvoistasi oli apua :)itse aijon muuttaa hallillan asuntolaan soluun. pärjäile sinäkin!