http://www.youtube.com/watch?v=FE02TxLlRQU&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=K9GOJt5mRIg&mode=related&search=
Kevennystä.
9
2517
Vastaukset 9
- katsella
Ammattilaisten työskentelyä :)
- oispa meilläki...
Kyllä suomalaiset alanmiehet on valovuosia jäljessä noista oikeesti kokeneista kavereista...
- H.Laanikainen
Pojat tuntu tietavan miten kaivuria operoidaan. Kuorma-autoihin liittyva kysymys ois meikalaisella. Eli moottorina Cummins ISX, tuo 15-litranen DOHC elektronisilla suuttimilla ym. hippeleilla varustettuna. Kun nousen makea ja laitan moottoriin enemman kuin 1300rpm, alkaa kone hiukka ravistamaan ja tuntuu kuin yks pytty putoais pelista. Samalla myos pienta "vasaroivaa" aanta pellin alta. Tasaisella ajettaessa ei niin pahasti, lahinna sama ku ois kardaanin nivelristikko lopuillaan. Voimansiirto on kuitenki tarkistettu vaihteistosta taaksepain. Oon siina miettiny, etta ollakko kytkin lopuillaan ja pois tasapainostta vai kenties suutinhairio. Sen lisaksi paikallaan kaydessa kone antaa hiukan nakuttavaa aanta, samanlaista jos ois puolisenttia venttiilinvalysta.Valykset venttiileissa, suuttimissa ja JAKE BRAKEssa on kuitenki ok. Tietokoneella tama moottori on kylla testattu, eika mitaan vikakoodia anna esiin. Voisko esim. suuttimessa olla mekaaninen vika, esim jousi poikki josta tama rapattava aani lahtee, ja korkeammilla kierroksilla ei suutin enaa pysy mukana?? Onhan siina moottorissa kaikenlaista EGR-pakokaasun kierratysventtiileja ym. roinaa ympatty haittaa tekemaan. Vikapaikkoja voi olla monia. Mutta jos oot tammoseen tormanny ja jotain tulee mieleen, niin vastauksesta olisin kiitollinen. Loppujen lopuksi tuo moottori ja sen ohjaustekniikka ei varmasti kovin erilainen ole volvoon, kaaniaan ja muihin eurooppalaisiin verrattuna.
- Aluksikin näin
Juttan tutaa, tutaa tutaa.
- joka tekee loppuaan
Joudutte ottamaan kaikki suuttimet pöydälle ja penkkiin tarkastukseen. Rikkinäinen voi pahimmassa tapauksessa lopettaa sumuttmisen ja "tiputtaa" silloin tulee piru mertaan.
Toinen juttu, jos se on vain mäessä, että moottorinkorva rikkinäisenä liikkuu ja työntää katraanilaippaa pahasti taaksepäin, jolloin ääni heijastuu vaihdelaatikkoon asti. Vaaka-asennossa taas ei taphdu mitään. Suutin kuitenkin mahis yksi. - älä selitä....
joka tekee loppuaan kirjoitti:
Joudutte ottamaan kaikki suuttimet pöydälle ja penkkiin tarkastukseen. Rikkinäinen voi pahimmassa tapauksessa lopettaa sumuttmisen ja "tiputtaa" silloin tulee piru mertaan.
Toinen juttu, jos se on vain mäessä, että moottorinkorva rikkinäisenä liikkuu ja työntää katraanilaippaa pahasti taaksepäin, jolloin ääni heijastuu vaihdelaatikkoon asti. Vaaka-asennossa taas ei taphdu mitään. Suutin kuitenkin mahis yksi.näkyy täällä taas olevan ns. ammattimiehiä.:) oisko syytä ensin opetella edes perusasiat? Mä en kyllä keksi mitenkään, miten se moottorin korvaKE työntäs KARDAANIlaippaa yhtään mihinkään!!!
- tässäkin
älä selitä.... kirjoitti:
näkyy täällä taas olevan ns. ammattimiehiä.:) oisko syytä ensin opetella edes perusasiat? Mä en kyllä keksi mitenkään, miten se moottorin korvaKE työntäs KARDAANIlaippaa yhtään mihinkään!!!
Satutko tietämään, että moottori ja vaihdelaatikko ovat kiinteä paketti? Ne on monella pultilla kiinni toisiisa. Molemmissa on myös kiinnityskorvia runkoon. Jos moottorin kiinnityskora on revennyt tai muuten vialla ja nokka mäessä ylöspäin, niin saattaa liikkua koko paska taaksepäin. Ehjät kumityynyt pitää minkä pitää, mutta suurin rasite tulee laatikon päässä kartaanilaipasta kartaaniin, joka ei jousta. Siinä sulle kusipää hieman tietoa ja nyt ajamaan mopolla pihaan oikein hemmetisti!
- mä vaan
voi olla jo ollu tääl mut uudestaan
http://www.youtube.com/watch?v=gYqE4soQQbg&mode=related&search=
irtoperä liikkuis vähä hätäseen, ja hollannin kukka autoille ehdoton lisä varuste kerkee laivaan - tulisi
heti mieleen alkaa ajamaan konetta pois kyydistä noin..oli ilo katsella ammattilaisten toimintaa kummassakin videossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti6271426- 741245
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan831038Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli83986- 81949
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52843Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10818- 67817
Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss215737Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35702
