olisiko vinkkejä miten saa sylinterinputket
helpoiten ylös. Olen kokeillut lyödä puuklapilla,
mutta on kiinni, niinkun p....a junttilan tuvan
seinässä.
helpoiten ylös. Olen kokeillut lyödä puuklapilla,
mutta on kiinni, niinkun p....a junttilan tuvan
seinässä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sinun kannattaa rakennella yksinkertainen ulosvetäjä: Kierretangon päähän hitsaat esim lattaraudan, jonka pituuden sovitat hieman sylinteriputken ulkohalkaisijaa pienemmäksi ja teet lovet siten että se istuu sylinteriputkeen. Yläpäähän U- palkin pala, johon poraat reiän kierretangon läpimenoa varten. Sitten vain ruuvaat mutterilla putken ylös. Jos on kovin tiukka, pistä vedätykselle ja lyö altapäin siihen alapään lattarautaan. Niin, se lattarauta hitsataan kierretankoon sivustaan niin, että se kestää vedon
märät vai kuivatputket.
kuivatputket lähtee kätevämmin ,kun vedät migillä, olemattomilla virroilla, muutaman sauman putken sisäpintaan...murenee ihan itsestään.
Märätputket tuolla em. ulosvetäjällä.
Ilmeisesti vemalla on IH 574; siinä on Neussin tehtaalla tehty märkäputkinen IH-moottori
kiitos juxulle. On muuten ih 574 mistä arvasit?
Rakentelin ulosvetäjän ja putket nousi hienosti.
Nyt vaan tiivistimiä ostamaan. Aika koppuroita olivat. Kerran vielä kiitoksia neuvoita, olisin hakannut varmaan juhannukseen asti ilman.
Aina ei tarvitse kallista korjaamoa tekemään työtä traktorin hintaista työtä. Kun saa vain hyvät neuvot, voi sen työn tehdä itsekin. Menestystä IH D239-moottorisi kokoamiseen!
Sopiva paksu pyöreä rautalätkä jossa keskellä reikä kierretangolle alaosaan ja pätkä kierretankoa. Yläpäähän kalikat alle ja poikkirauta jossa reikä kierretangolle. Sitten vaan kiristetään mutterista niin paljon että putki nousee.
lattasysteemi eikä ainakaan naarmuta lohkoa kun pysyy varmasti oikealla kohdalla itsestään, toisin kuin se rikkamallinen läpyskä
voihan sitä tehdä itsekkin tuon ulosvetäjän, mutta itse sain lainaan paikalliselta korjaamolta korvauksetta ja homma oli tosihelppoa vaikka putket oli osin jumissa.