niin mun uudessa macbookissa on tuossa vasemmassa reunassa sellanen vihree pixeli. nyt kun tausta on valkonen, niin se näkyy hyvin. joskus se häviää, joskus tulee takaisin. se on tosi pieni, mutta elokuvia katellessä se just tulee siihen mustaan reunaan ja näkyy siinä ihan valkosena, joten se on aika häiritsevä.
se on aika toi sama pixeli, se ei vaihda paikkaa. kerran painoin näyttöö tosta kohtaa (joojoo eihän näit sais painella) ja se katos. sitten se tulee kohta uudestaan. hmm, mitä tää on?
näytössä jotain vikaa?!
6
564
Vastaukset
- kuallu
pikseli! Eipä täida olla mitään tehtävissä. Muistan lukeneeni, että ainakin iMaceissä pitää olla kahdeksan kuollutta pikseliä, ennen kuin takuuna vaihtavat näyttöä. >Shit happens
- näytöissä
Laadukkaissa näytöissä on 0-pikeslin raja, mutta Apple ei ole yksi niistä.
PS: Halvalla ei saa hyvää. näytöissä kirjoitti:
Laadukkaissa näytöissä on 0-pikeslin raja, mutta Apple ei ole yksi niistä.
PS: Halvalla ei saa hyvää.MIllä läppärimerkillä olikaan täysi pikselitakuu? Epäilemättä tunnetusti luotettava nimimerkki "näytöissä" kertoo tämän.
Oliskohan yhdessä MacBookissa sadasta havaittu kuolleita pikseleitä? Tai kahdestasadasta. Tai kolmestasadasta... "Yleisiä" ne kumminkin näyttää olevan...;)- ööjuujooöö
RepeRuutikallo kirjoitti:
MIllä läppärimerkillä olikaan täysi pikselitakuu? Epäilemättä tunnetusti luotettava nimimerkki "näytöissä" kertoo tämän.
Oliskohan yhdessä MacBookissa sadasta havaittu kuolleita pikseleitä? Tai kahdestasadasta. Tai kolmestasadasta... "Yleisiä" ne kumminkin näyttää olevan...;)just mulle pitänyt sattua. mistä ne kuolleet pixelit johtuu?
- jason-blue
ööjuujooöö kirjoitti:
just mulle pitänyt sattua. mistä ne kuolleet pixelit johtuu?
Niitä on erilaisia. Kuolleet on mustia, kuumat on valkosia ja jumiintuneet palaa tietyn värisenä.
Niitä on littunäytöissä, en oo insinööri. En tiedä mistä johtuvat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213202Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3222813Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?481591- 1221386
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111342Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171280Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4321274- 1051269