Ainakin neljä viikkoa

Marjus

Ensi syksynä olisi tarkoitus viettää aikaa reilun kuukauden verran jossain muualla kuin kotomaassa.
Olemme pariskunta, molemmat 50 ja vietämme hyvin ansaittua vapaavuotta työelämästä. Kovin paljon kokemusta ei ole matkustelusta. Olin kuukauden päivät Italiassa, ja vaikka kieltä en osaa, niin matka meni hyvin. Aina löytyi joku englantia puhuva. Lisäksi muutama reissu Kanarialle, Bulgariaan ja Rodokselle.

Pelkkä rantaelämä ei ole meidän juttu, vaan haluamme tutustusa maahan ja tapoihin. Kierrellä ja katsella.

Mutta... otamme vastaan kaikki vihjeet minne mennä, mitä tehdä, miten asua yms.

3

2157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepi

      Todella, olimme Albaniassa ja kohde oli hyvä.
      Mekin olemme n.50v. Maa on tuntematon, mutta
      mielenkiintoinen. Läytyy aurinkoa, rantaa,
      bunkkerieta ja tietenkin nähtävyyksiä. Kyllä
      siellä vosi olla vaikka kuukauden. Hintataso on
      edullinen. Suosittelen retkiä, jotka järjestetään
      asiakkaan toiveiden mukaan. Katso www.albaniaan.fi
      sivuja ja laita suomalaiselle tytölle sähköpostia,
      niin kyllä hoituu ammattitaidolla.

      • Marjus

        vihjeestä. Eipä ollut Albania ihan ensimmäisenä mielessä kun aloimme haaveilla matkasta. Mutta nyt kun olen siihen vähän tutustunut, vaikuttaa todella mielenkiintoiselta kohteelta. Ja tulee varmaan olemaan yksi niistä vaihtoehdoista joita harkitsemme vakavasti.


    • Vietimme viime vuoden toukokuun Indonesiassa, jakaen ajan Sumatran ja Jaavan kesken. Paljon jäi vielä näkemättä, joten maahan on palattava uudellen (ehkä jo ensi vuonna). Sadekausi on pahimmillaan marras-helmikuun aikana, joten syksy sopii erinomaisesti. Me viisikymppiset nautimme reppureissaamisesta ja erilaisiin paikkoihin tutustumisesta. Indonesian matka oli "sort of honeymoon" ja kaikki meni nappiin. Etukäteen varasimme ainoastaan meno-paluulennot Jakartaan.
      Jos reissupäiväkirja ja valokuvat kiinnostavat, ota yhteyttä!
      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      164
      1551
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe