Kyseessä olisi neloskorisen golfin ja boran loota josta joskus kuulin pahaa,käytetty ilmeisesti vm98 ylöspäin ja 1.6s.r moottorissa,vaihteiston malli DUU.Mitähän vikaa siinä on,kauanko yleensä kestää ja kuinka vaihteisto alkaa oireilla.
golfin ja boran
vaihdelaatikko?
5913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vw:n vahdelaatikko-ongelmista ei kukaan muu ole kuullut kuin ne jotka omistavat ja ajavat toyotaa
Niitten kanssa on käynyt niin että tasauspyörästön kotelo on kiinni lautaspyörässä niittaamalla ja niistä niiteistä on joku katkennut, mennyt vaihteistossa hammaspyörän ja kuoren väliin ja tehnyt reiän vaihteiston koteloon. Toisilta on tullut öljyt kyljestä ulos ja laatikko sitämyöten sökö, toisille on tullut reikä kytkinkopan sisälle ja öljyt kytkimeen, joten kytkinkin sökö. Korjauspalikkana on myyty ruuveja niittien tilalle.
Kuten arvata saattaa, se ei paljon ennakkoon oireile.
kyselen kun oma bora -98 ajettu 292.000tkm eikä onkelmia oo ollut vaihteistossa ikänä, mitä nyt vähän kankea toiminen on.
selostaa, kannattaa niihin vaihtaa laatikkoöljyt. Long-life my arse, oman '99 Golfin laatikko ainakin saa säännöllisesti uudet öljyt. Kun tyhjentää siitä reijästä minkä tehdas on sinne tehnyt ja täyttää siitä mikä täyttöä varten on laitettu, niin asia on bueno.
No ei se tietenkään kaikista järjestään leviä, muutenhan tienvieret ja korjaamojen pihat olis täynnä Golfeja, Skodia ja Audeja. Johonkin satsiin on tullut joko materiaalivikaisia niitejä, tai niittaus on epäonnistunut, kuka tietää. Jos se olis joku systemaattinen vika, olisi se tullut testatessa esille. Ajatteleppa, kun testejä on ajettu muutama miljoona kilometriä eikä siinä ole vikaa havaittu, vaan se on tullut vasta myynnin aloittamisen jälkeen, jolloin ajettuja kilometrejä on kymmeniä tai satoja miljoonia. Siitä voit kuvitella mikä on todennäköisyys että juuri sun autossa ja sun ajotavalla olis se niitti joka katkee.