Heips!
Saisko täältä selkoa jackrusseli, parssonrusselin ja working russelin eroon??
Olisin jossain vaiheessa ostamassa jackrusselia ja ois nyt kiva tietää ihan tarkka näköero niille koirille..netistä yritin katella, mut ei taho löytyä.. =(
eli laittakaapa nyt ihmiset mulle kuvia tulemaan.
Kiitos jo etukäteen! =)
Saisko täältä selkoa jackrusseli, parssonrusselin ja working russelin eroon??
Olisin jossain vaiheessa ostamassa jackrusselia ja ois nyt kiva tietää ihan tarkka näköero niille koirille..netistä yritin katella, mut ei taho löytyä.. =(
eli laittakaapa nyt ihmiset mulle kuvia tulemaan.
Kiitos jo etukäteen! =)
Vastaukset 7
Vanhimmat
varmaan edes kuvien perusteella saada selkoa noista eri tyypeistä.
Tuo "kennelliiton" russeli on kaikista matalin,se perinteinen talli/tappijalka russeli.Säkä huitelee 30 sentin molemmin puolin.
Working russelit ovat yleensä korkeampia,ja niitä käytetään "työskentelyyn" metsästys yms.Ehkäpä nuo tappijalat on liian pieniä kettumetsälle,rottiahan ne kyllä jahtaa mielellään.
Parson on kookkain,taitaa olla 35 sentistä ylöspäin.
Ulkonäöllisesti nämä koirat eivät paljon poikkea toisistaan.Kaikissa on sekä sileää,karheaa ja karkeaa karvatyyppiä.
Pääväritys valkoinen,ruskein tai ruskea-mustin merkein.
Kuvan perusteella tosiaan tuo koko voi olla vaikea/mahdoton erottaa eli kannattaa koittaa tapailla kyseisiä koiria ihan livenä =)
Heippa!! kuten edellinen viesti kertoi niin aika kohilleen noin. Eli tappijalka->jackrussellinterrieri, on jalostettu aikanaan luolakoiraksi. Matkannut metsästäjien kanssa hevosen selässä (voimien säästämiseksi), kun kettu havaittu on päästetty haukkumaan/ajamaan kettu luolastaan, pienen kokonsa vuoksi mahtui luolaan. Kun taas parsoni ja workin on matkannut hevosen rinnalla jäljestäen/haukkuen kettuja. Nämä koirat ovat myös mainoita pienjyrsijöiden tappajia. Nykyään kaikki russelit mainioita seura/harraste koiria, tarvitsevat vaan erittäin aktiivisen ja virikkeellisen kodin. Toki edelleen käytetään luolilla. Mutta luulen että eniten varsinaisessa mettätouhussa on workinrusseli mukana. Nämä russet ovat kaikki "isoja koiria pienessä kuoressa".
ns.serkkukoiran eli samoista alkulinjoista lähtöisin olevat foxit eli kettuterrierit.
(jotka luonteeltaan hieman pehmeämpiä kuin parson russelit muuten hyvin paljon parsoneita muistuttavia ..vain kuonon pituus erona.
Aikoinaan jalostettiin näyttelyversioksi mutta kääntyi sitten takaisin myös käyttölinjaiseksi ja parsonit jalostettiin aluksi käyttöpuolen koiriksi mutta siitä sitten meni myös näyttely/seura/harrastekoiriksi kuten foxitkin ja tietenkin molempia käytetään edelleen luolilla ketun ajoon..tosin alkaa olemaan eriytyneitä linjoja.) Luolakoirilla on koko tärkeä ja usein metsästysporukat hakee pieniä koiria luolille ja näyttelytyypit hiukan isompia näyttävämpiä näyttelyihin :)
Tietääkseni workki on korkein...
,eli käväisepä täällä: http://www.pikku-ukko.net/tunnetko.php
löytyy lisätietoja parsonrussellinterriereistä.
http://www.parsonrussellinterrierit.net/
Jackrussellinterrieri on Kennelliiton rekisteröimä rotu. Matalaraajaisin näistä kolmesta.
http://www.jackrussellinterrieri.fi/
Parson Russellinterrieri on Kennelliiton rekisteröimä rotu. Mittasuhteiltaan neliömäisempi ja korkeampi, kuin Russeli.
http://www.parsonrussellinterrierit.net/
Wörkki ei ole Kennelliiton rekisterissä. Rakenteeltaan hennompi ja korkeampiraajainen, kuin Jackrussellinterrieri.
http://www.jrtcgbsf.fi/