vastasyntyneet

ollaan juuri kotiuduttu tyttelin kanssa sairaalasta ja tämä on esikoinen siis, on hiukan outo olla kotosalla ja ihmetellä että mitäs nyt:) vauva nukkuu jasyö paljon mutta sillon kun on harvoin hereillä, kannatteko vauvaa vai pidättekä lattialla tai sängyssä? auttakaa uus avutonta :)
5528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tosi paljon ensimmäiset 2 kuukautta. Silloin kun oli hereillä, niin eiköhän sitä aika paljon tullut pidettyä sylissä ja sit toisaalta aika pienestä makoili sitterissäkin. Kyllähän ne touhuilut aika vähissä on ihan pienen kanssa. Varmaan joskus reilu kk iässä alettiin makoiluttamaan enemmän lattiallakin.

Äänestä

Meillä pidettiin vauvaa oikeastaan ihan sylissä, esikoinen myöskin, ekat päivät ja viikot. Toisaalta syöttöihin ja muihin hoitojuttuihin meni suurin osa vauvan hereilläoloajasta. Välillä myös köllöteltiin yhdessä sängyllä ja katseltiin ja ihmeteltiin toisiamme.
Ekoina viikkoina en viitsinyt pikkuista laittaa lattialle, kun oli sen verran kylmän oloista eikä se olis siellä viihtynytkään.
Ja jotenkin sitä oli niin ihmeissään vauvasta, ettei juuri malttanut sylistään pois laittaa.

Äänestä

paljon sylissä mutta viihtyy myös sitterissä. Tuli perjaintaina kahden viikon ja nyt on alkanut enemmän valvomaankin. Ja toki sängyn päälläkin pidetään. Mut ei vielä lattialla. On kuitenkin sen verran pieni. Edellisiä sisaruksia pidin lattialla vasta kuukauden ikäisenä.

Äänestä
  • kannattaa välttää sitä sitteriä, ei hirveesti kannata pitää. asento ei paras mahdollinen.

    Äänestä

tyttö on nyt reilun kaksi viikkoa vanha. Jonnin verran olen pidellyt neitiä lattialla, mutta eipä toinen siellä pientä hetkeä kauemmin viihdy. Sitteriä ei olla vielä testattu kun toinen on niin pikkainen. Eli pääsääntöisesti sylissä ollaan tyttöä pidelty tämän hereilläoloajan.

Tänään ollaan ekan kerran testattu kantoliinaa ja mukavasti pelittää :D Toinen kun on jo tuntikaupalla putkeen hereillä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauvat kirjoitti:

ollaan juuri kotiuduttu tyttelin kanssa sairaalasta ja tämä on esikoinen siis, on hiukan outo olla kotosalla ja ihmetellä että mitäs nyt:) vauva nukkuu jasyö paljon mutta sillon kun on harvoin hereillä, kannatteko vauvaa vai pidättekä lattialla tai sängyssä? auttakaa uus avutonta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu